A postássegéd új feladatot kap: rábízzák az Olaszországba száműzött chilei költő, Pablo Neruda leveleinek kézbesítését. A két, egymástól nagyon különböző férfi összebarátkozik, és a költő csábítási tanácsokkal látja el Mariót. Ő ugyanis reménytelenül szerelmes egy gyönyörű nőbe. A Neruda postása bámulatos stílusérzékkel megfestett mese arról, hogyan ejtheti rabul a szenvedély - némi művészi rafinériával - akár a legközönyösebb szívet is.
Szicília,1860. A garibalidisták partraszállásának híre megszakítja Salina hercegének és családjának templomi áhítatát. Don Fabrizio fiatal és kellőképpen cinikus unokaöccse elhatározza, hogy önkéntesként bevonul Garibaldi seregébe, és hírt hoz az események alakulásáról. Az élet látszólag továbbra is nyaralások, bálok, összejövetelek megszokott rendjében zajlik. De Don Fabrizio már tudja, az arisztokrácia helyét Szicíliában is egy új, realistább és pénzéhesebb réteg veszi át. Visconti hatalmas tablója egy hirtelen felizzó szenvedély tükrében mutatja meg ezt a hatalmas átalakulást.
A szicíliai partraszállástól kezdve követi végig Rossellini megrázó szépségű, történelmi dokumentumértékű filmjének hat epizódja a szövetségesek útját, lassú haladását Észak-Olaszország felé. A háború mindenütt emberi tragédiákat, nyomort, éhséget, szenvedést hagyott maga mögött. De az emberi szolidaritásról, a szeretet erejéről, a különböző eszmék, vallások, törekvések találkozásáról is megrendítő tanújeleket mutat fel a film, amely az olasz neorealizmus egyik kiemelkedő alkotása.
Vittorio Gassman talán egyik legmegrendítőbb alakítását nyújtotta a hatalomhoz, parancsoláshoz szokott katonatiszt szerepében, aki váratlanul elveszítette a látását. Vajon képessé válhat-e arra, hogy újra elfogadja önmagát és egy nő áldozatos szerelmét?
Amikor egy civakodó házaspár Olaszországba utazik, hogy átvegyék örökölt birtokukat, kísértések és megpróbáltatások várnak rájuk. Végül mindketten olyan meghatározó átalakuláson mennek keresztül a helyi emberek és életkörülmények hatására, hogy új fogadalmat tesznek egymásnak.
Párizs az 1800-as évek elején. Az utca félhomályában hányatott sorsú, idősebb nő mesél fiatalságáról, életéről. Elbeszélése során megelevenedik házasságtörő szerelmének tragikus története Nelson admirálissal. 1786: Emma, az alacsony sorból származó szép, fiatal lány a nápolyi brit követ, az idős Sir William Hamilton felesége lesz. A Napoleon elleni harcok idején egy fiatal tengerésztiszt, Horatio Nelson érkezik Nápolyba, hogy segítséget kérjen a franciákkal szemben. Lady Hamilton és Nelson találkozása mindkettejük életét döntően megváltoztatja.
Ciro teste elsüllyed a Nápolyi-öböl sötét vizében. És amint egyre mélyebbre süllyed, az emlékek megjelennek. A víz tompított hangjai összeolvadnak a menekülő emberek sikolyaival. 1980 van, a föld remeg, a palota összeomlik, de a törmelék alatt hallani lehet egy még életben lévő újszülött sírását. Tíz évvel később azt látjuk, hogy ez az újszülött, a senki fia, próbál életben maradni Nápoly utcáin, ahogy tud. Élénk emlékei vannak egy bűnügyi oktatásról, amely olyanná tette őt, mint: Ciro Di Marzio, a Halhatatlan.
Piedone, a nápolyi kikötő körzetének rendőrfelügyelője sajátos eszközökkel tartja rendben a vagányokat, bűnözőket. Fegyvert nem visel, csak az ökleivel és testi erejével "intézkedik". Az új felügyelő azonban nem ért egyet módszereivel. Egy kábítószercsempész banda felgöngyölítése során a helyzet kiéleződik és Piedonét felfüggesztik állásából. De ez sem zavarja őt abban, hogy leszámoljon a kábítószerbandával.
Oscar Wilde utolsó napjainak története. Wilde egy olyan személyiség volt, aki ironikus távolságból szemlélte saját kudarcát, és olyan problémákat vet fel, amelyek humorosan keresztülszövik az életét.