Mají před sebou pouť plnou překvapení. Během ní se naučí, jak žít a přežít v zamrzlém světě... Nekonečný čas arktické zimy se chýlí ke konci. Z brlohu ukrytého hluboko pod sněhem se vyhrabala samice medvěda ledního. Během dlouhých zimních měsíců v něm přivedla na svět mláďata. Nyní je čeká první životní dobrodružství. Aby medvíďata přežila, musí se spolu se svou matkou vydat na neuvěřitelnou, šest set kilometrů dlouhou pouť až na samý okraj pole ledových ker obklopujícího Severní pól. Bude to nejtěžší úkol počátku jejich života. Setkají se s prapodivnými zvířaty. Budou se statečně potýkat se zrádným ledem, nebezpečným moře a hrozivými velkými samci.
Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami.
Co nám jeho osud může vypovědět o našich městech, naší společnosti? Abyhom to zjistili, přidáme se k našemu vypravěči Harrisonu Fordovi při zkoumání záhad biologické rozmanitosti naší planety. Provrtáme se do metropole mikroorganismů pod New Yorkem, poplujeme s plovoucími loukami v Pacifiku a vyšplháme se na vrcholky tajemných kopců Venezuely, které inspirovaly Sira Arthura Conana Doyla při psaní jeho románu Ztracený svět. Objevujte zázračné vazby živých organismů, probádejte vzájemné spojení člověka s přírodou a snažte se porozumět hádance samotného lidského přežití
Obrazový výlet po místech chránící krajinu, památky i zvířata pro budoucí generace... Ve Spojených státech se nachází desítky národních parků. Ten první založil už v roce 1872 prezident Ulysses S. Grant. Dle zákona je hlavním cílem parků „zachovat a chránit krajinu, historické památky a volně žijící zvířata pro budoucí generace, které mají právo těšit se z přírodních krás ve stejné míře jako jejich předci“. I proto se v dokumentu můžeme kochat krásou národních parků na západním pobřeží USA. Poznáme tak parky Sequoia, Death Valley, Yosemitský a několika dalších. Tato místa jsou totiž živou kronikou změn klimatu nebo práce tektonických desek na území Spojených států. Už více než 300 milionů let se tato historie zapisuje do skalních stěn a okolní přírody.
Jelení život je plný nebezpečí a zvratů, porážek a vítězství... Jeleni jsou vládci evropských lesů a symbolizující vznešenost a sílu. Jsou překvapivě zranitelnými, vysoce společenskými a obdivuhodně přizpůsobivými tvory. Nejsilnější jelení samci bojují o právo spářit se s nejzdravějšími samicemi. Když už zažene samec svého soka na ústup, nemá ještě vyhráno. Objevuje se další vyzyvatel. Mladý samec sice nemá takovou velikost a sílu, jeho výhodou je však mladistvá energie. Během dlouhé říje si dominantní jelen nemůže dovolit chvilku odpočinku. Je vyčerpaný. Své laně však hodlá bránit za každou cenu. Takovou provokaci si od mladého výrostka nemůže nechat líbit.