Pełna życia, wesoła Mulan nie bardzo potrafi sprostać wymogom tradycji. Gdy jej chory ojciec dostaje rozkaz wstąpienia do wojska i obrony kraju przed najazdem dzikich Hunów, Mulan decyduje się go zastąpić. Pod osłoną nocy, w męskim przebraniu wymyka się z domu. Jej niezwykły postępek sprawia, że do życia budzą się duchy przodków oraz maleńki smok Muszu. Przodkowie powierzają mu zadanie sprowadzenia Mulan do domu... Na polu walki Mulan okrywa się sławą bohatera, a gdy zostaje zagrożone życie cesarza, obmyśla brawurowy plan i rusza na ratunek.

Film oparty na faktach. Boone zostaje trenerem futbolu w nowo powstałej szkole koedukacyjnej dla białych i czarnoskórych amerykanów. To, jak i sam fakt powstania tego typu szkoły, budzi ogólny sprzeciw białej ludności miasteczka. Nie zważając na to, nowy trener wprowadza swoje metody szkoleniowe i wybiera zarówno spośród białych jak i czarnych najlepszych zawodników. Szybko zaczyna to przynosić efekty i kolejne zwycięstwa, co jednak ważniejsze, dla członków drużyny kolor skóry przestaje mieć znaczenie.

Film pokazywany w ramach V edycji Filmostrady. Kolejny film szwedzkiego reżysera Lukasa Moodyssona, którego bohaterami są borykający się problemami codziennego życia nastolatkowie. Lilja ma szesnaście lat. Jej jedynym przyjacielem jest młody Volodja. Oboje mieszkają w biednej wiosce w jednym z krajów byłego ZSRR. fantazjując na temat nowego - lepszego życia. Tak monotonnie i nudno mijają im kolejne tygodnie. Jednak pewnego dnia Lilja zakochuje się w Andreju. Chłopak wyrusza do Szwecji i zaprasza ją, by wybrała się tam razem z nim. Dla niej jest to jedyna szansa wyrwania się z prowincji i rozpoczęcia zupełnie nowego życia...

Przez 28 lat położone na wyspie więzienie Alcatraz uchodziło w USA za miejsce, z którego nie sposób było uciec. Nigdy nie zbiegł stamtąd żaden więzień, aż do dnia 11 czerwca 1962 roku, gdy udało się to trójce przestępców. Jeden z nich, inteligentny Frank Morris (Clint Eastwood) przygotowywał wraz ze swymi wspólnikami plan, który realizował, wielomiesięczną i drobiazgową pracą. Ciągle jednak istniała ogromna szansa niepowodzenia, które mogło spowodować nieprzewidziane i tragiczne w skutkach wydarzenia.

Mistrzowski true crime o dziennikarce tropiącej seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed, która z narażeniem życia rzuca wyzwanie patriarchalnej zmowie. Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet nie ma żadnej wartości.

Film oparty na autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez wiele lat działalności uśmiercił w Związku Radzieckim ponad 50 osób. Jego ofiary były młode, przeważnie poniżej siedemnastego roku życia. Wszechobecna biurokracja, niekompetencja i brak profesjonalizmu długo uniemożliwiały odnalezienie i ukaranie zabójcy. Dopiero ogromne zaangażowanie w sprawę detektywa Burakova (Stephen Rea) i jego niemalże obsesyjne dążenie do osiągnięcia celu zaczęło przynosić rezultaty.

Młody król Anglii Henryk V (Kenneth Branagh), w młodości beztroski i apolityczny, za cichą namową duchownych zaczyna domagać się wątpliwych praw do korony i królestwa francuskiego. Doprowadza tym samym do rozpoczęcia okrutnej i ciężkiej wojny z Francją, w trakcie której król musi się zmagać z topniejącym morale swych oddziałów i własnymi wątpliwościami. Kulminacja następuje w czasie krwawej bitwy pod Agincourt, gdzie Anglia, mimo braku przewagi liczebnej, wygrywa bitwę. Za pokój król Francji (Paul Scofield) zobowiązuje się wydać swoją córkę za Henryka V.

Kowalski, były kierowca rajdowy, zatrudnia się w firmie dowożącej samochody. Jako zadanie dostaje przewiezienie sportowego wozu Dodge Challenger rocznik 1970 z Kolorado do Kalifornii. Wkrótce okazuje się, że czas realizacji zadania nie może przekroczyć 15 godzin. Po kilku wykroczeniach drogowych Kowalskiego zaczyna ścigać policja. Jednocześnie do akcji włącza się niewidomy DJ radiowy - ostrzega on kierowcę przed patrolami policyjnymi. Policja postanawia jednak za wszelką cenę ukarać niepoprawnego kierowcę...

Oparta na faktach przejmująco mocna historia dziennikarki, która ryzykowała życie w poszukiwaniu prawdy. W połowie lat 90. Dublinem wstrząsała batalia o wpływy kilku potężnych baronów narkotykowych. Ich najgroźniejszym przeciwnikiem nie była wcale policja, ale dziennikarka Veronica Guerin. Poczucie odpowiedzialności wobec czytelników sprawiało, że prowadziła śledztwo demaskujące dealerów, choć narażała tym samym na niebezpieczeństwo siebie i swoją rodzinę.

Nicolas Cage, Bridget Fonda i Rosie Perez to odtwórcy głównych ról w naprawdę śmiesznej komedii romantycznej, zainspirowanej autentyczną historią skromnego policjanta, który dał dwa miliony dolarów napiwku opryskliwej kelnerce. Charlie Lang to "swój chłop" - gliniarz mający złote serce i... zachłanną na pieniądze żonę Muriel. Kiedy Muriel prosi go, żeby kupił los na loterię, on zgadza się, a potem w przypływie impulsu obiecuje połowę wygranej kelnerce, Yvonne. Kiedy los wygrywa, dopiero zaczyna się zabawa! Muriel chce prowadzić światowe życie, zaś Charles i Yvonne odkrywają, że się kochają. Urocza komedia i porywający romans.

Hollywood, 1942 rok. Rząd USA naciska na urodzonego na Węgrzech reżysera Michaela Curtiza, który właśnie kończy zdjęcia do filmu „Casablanca”, aby uwypuklił propagandowe przesłanie filmu w celu skłonienia opinii publicznej do interwencji w wojnę europejską.

Robert Redford przewodzi doborowej obsadzie tego fascynującego, prowokującego thrillera. Wayne i Eileen Hayes (Redford, Mirren) wydają się być uosobieniem spełnienia amerykańskiego marzenia. Czar pryska, gdy Wayne zostaje porwany w biały dzień ze swej spokojnej posiadłości. I nagle człowiek, który sam siebie uważał za zręcznego negocjatora, odkrywa, że jego los spoczywa w rękach bezwzględnego porywacza (Dafoe), który nie ma nic do stracenia, a wszystko do zyskania. Czy Wayne odniesie sukces w najważniejszych negocjacjach swego życia... dosłownie - w negocjacjach o własne życie?

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku amerykańska ekipa komentatorska musiała zrelacjonować kryzys związany z zakładnikami, w który zaangażowani byli izraelscy sportowcy.