Julie-t négy éven keresztül követjük, a norvég lány a szerelmi életében és karrierjében is a helyes, sorsfordító döntéseket próbálja meghozni – még ha egyszer megfontolt, máskor elhamarkodott választásaival fájdalmat is okoz a szeretteinek, vagy éppen saját magának. Ahhoz, hogy Julie élete egyenesbe jöjjön, először önmagát kell megtalálnia és elfogadnia – rögös út vezet ennek az beismeréséhez.
Szása, a diáklány első pillantásra beleszeret a fiatal pilótába, Asztahovba. Kapcsolatuk kiteljesedését megakadályozza a háború, s el kell válniuk. Gyermekével a szíve alatt Szása tudja, szerelmük nem ért véget. Bár hamarosan a férfi halálhírét kapja a frontról, mégis hisz benne, hogy Asztahov él, és visszatér hozzá. A férfi sok szenvedés - sebesülés, fogság, kínzás, szökés - után valóban hazatér, de a sztálini paranoia miatt gyanússá válik, többé nem repülhet. Az életük válságba jut. A Ballada a katonáról rendezőjének, a nemrég elhunyt, kivételes tehetségű Grigorij Csuhrajnak filmtörténeti értékű, szép alkotása a film, melynek hatása ma is fogva tart bennünket.
Egy félresikerült mutatvány miatt a pomponlány 20 évig kómában volt. Mikor 37 évesen felébred, készen áll rá, hogy megvalósítsa középiskolai álmát, és bálkirálynő legyen.