Допреди появата на MTV и на музикалните клипове феновете на рокендрола гледат игрални филми за техните любимци - от забавните истории около Нощ след тежък ден или психеделичния Жълтата подводница на "Бийтълс" до филмираните концерти на "Ролинг Стоунс" Gimme Shelter и на "Лед Цепелин" Песента остава същата. Когато през 1982 г. излиза Пинк Флойд: Стената, филмът се оказва без аналог. Създаден по концептуалния албум на Роджър Уотърс, този също толкова концептуален филм на Алън Паркър предизвиква лавина от противоречиви реакции. Почитателите на среднощните зрелища го обожават, докато други му лепват етикета "филм за наркотиците", а трети така не го и разбират. Както и да го наречете, Стената е изключително визуално преживяване. Роджър Уотърс черпи вдъхновение от събитията, произтичащи в неговия живот - оттам се раждат албумът и сценарият за филма.
Томи е момченце на 6 години, което става свидетел как майка му и любовника й убиват баща му. Те му казват „не си чул нищо, не си видял нищо и няма да кажеш нищо на никого“, след което травмираното момче се затваря в себе си и става глух, ням и сляп. Докато расте, най-различни лечители се опитват да върнат сетивата на Томи, сред които са царицата на ЛСД-то, Проповедника и Специалиста. Въпреки недъга си, Томи успява да победи Магьосника на флипера и да стане шампион. Когато по-късно е изцелен и може да вижда, чува и говори, той е обявен от почитателите си за Месия…
Киноесе за популярната през 60-те години на миналия век американска рок група The Moonkees по такива жизненоважни теми като отношенията с момичетата, комерсиализацията на музиката, киното и Виетнам...