Lucy Muir po śmierci męża postanawia opuścić teściową, szwagierkę i rodzinny Londyn, by rozpocząć nowe życie wraz ze swoją córką (w roli córki niespełna 9-letnia Natalie Wood). Decyduje się zamieszkać w położonej nad morzem posiadłości Gull Cottage, która nawiedzona jest przez ducha. Ten film nie jest jednak klasyczną ghost story, nie jest też klasycznym wyciskaczem łez, chociaż zawiera elementy obu tych gatunków. Film Mankiewicza jest błyskotliwie opowiedzianą historią o niezależnej, zbuntowanej damie, która zdaje się żyć w zupełnie innym świecie, bez stereotypów, bez ograniczających wolność zakazów. Opowieść o kobiecie, która żyje mimo, iż wydaje się wewnętrznie martwa, uboga i samotna.

Teddy (Raphaël Personnaz) postanawia zmienić otoczenie. Rzuca pracę, miastowe życie, a także odcina się od przyjaciół. Wyjeżdża na daleką Syberię, nad jezioro Bajkał, licząc na odnalezienie upragnionego spokoju ducha. Życie w spartańskich warunkach i kontakt z dziką naturą zachwyca go i przynosi satysfakcję, którą chciał odnaleźć. Wyprawa okazuje się również dla niego wielkim wyzwaniem, które może przypłacić życiem. Niespodziewana pomoc nadchodzi od Aleksjeja (Evgeniy Sidikhin), Rosjanina, który od wielu lat mieszka w syberyjskich lasach. Zdarzenie daje początek ich wielkiej przyjaźni.

Edee, po tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w jej życiu, nie potrafi powrócić do normalności a świat, który kiedyś znała zmienił się nie do poznania. Kiedy nawet terapia nie pomaga uporać się ze stratą bliskiej jej osoby, postanawia wycofać się z miasta i zamieszkać w bezlitosnej dziczy Gór Skalistych. Na miejscu kobieta poznaje myśliwego, który ratuje jej życie i uczy, jak przetrwać w tym oddalonym od cywilizacji miejscu. Czy Edee odnajdzie się w nowym domu?

Film składa się z siedmiu krótkich epizodów. Łączy je jedno - wszystkie ukazują ostatnie chwile z życia samobójców, każdy z nich nosi nazwę kolejnego dnia tygodnia. W pierwszej historii mężczyzna po powrocie z pracy postanawia zakończyć swe życie i zażywszy pigułki nasenne, kładzie się w wannie. We Wtorku następny mężczyzna po obejrzeniu filmu Ilsa - She Wolf of the SS zabija przy pomocy pistoletu siebie i swą dziewczynę. W następnej noweli dziewczyna pomaga w samobójstwie przypadkowo napotkanemu mężczyżnie. W Czwartku widz widzi zdjęcia mostu i czyta nazwiska ludzi, którzy z niego skoczyli. Piątek to historia starszej kobiety, która po otrzymaniu listu od organizacji samobójców zażywa truciznę. W przedostatniej historii sfrustrowana dziewczyna uzbrojona w kamerę i broń urządza masakrę w punkowym klubie i na końcu sama ginie z ręki jednego z klubowiczów. W ostatniej Niedzieli mężczyzna po przebudzeniu wpada w depresję i zabija się, uderzając kilkakrotnie głową w ścianę.

Bohaterce „Edenu” nigdzie się nie spieszy - Éva od dawna cierpi na tajemnicze alergie, które uniemożliwiają jej opuszczanie domu. Uczulona jest właściwie na wszystko: chemikalia, smog, fale radiowe czy pole elektromagnetyczne. Żyje w zawieszeniu i tylko od czasu do czasu specjaliści badają ją w instytucie naukowym. Ubrana w specjalny skafander, porusza się po jego korytarzach jak kosmonautka, która zagubiła się na nieprzyjaznej, pozbawionej warunków do życia planecie. W monotonną egzystencję Évy wkracza pewnego dnia psychiatra wezwany do sporządzenia potrzebnego w sądzie raportu. Angażując się coraz bardziej w relację, mężczyzna rozważa, czy dolegliwości pacjentki nie mają natury psychosomatycznej. Może to po prostu nieuleczalna melancholia? Lekarz spróbuje więc przywrócić Évę światu, a świat - Évie.