Dokumentárny film o tvorbe úspešného architekta, ale i pedagóga, publicistu, ekológa, národopisca i vedca.

Portrét jedného z najvýznamnejších slovenských kardinálov. Kardinál Jozef Tomko je nielen jeden z najvplyvnejších ľudí vo Vatikáne, ale je to aj človek s hlbokým vzťahom k Slovensku a jeho ľuďom.

Herecká diva Marína Kráľovičová očami režiséra Mariána Chudovského... Dokument sleduje životný príbeh Márie Kráľovičovej, vplyv spoločenských udalostí a predovšetkým demonštruje jej výnimočné herecké majstrovstvo – stovky divadelných, filmových, televíznych a rozhlasových úloh. Marína, ako ju všetci familiárne volali, bola a aj dodnes je ženou a umelkyňou mnohých tvárí. Svoju životnú púť znášala vždy s pokorou a nikdy sa nevzdávala. Bojovala so vztýčenou hlavou za každých okolností, počas každého režimu. Ako herečka, žena, matka. Tieto fakty v dokumente pomáhajú sprostredkovať jej príbuzní, kolegovia, herci i herečky, režiséri, teatrológovia a priatelia a bohatý filmový a televízny archív. A tiež zamyslenia Maríny Kráľovičovej nad životom a jej láskou – divadlom.

Portrét popredného slovenského kostýmového výtvarníka, scénografa a pedagóga. Milana Čorbu formovali , tak ako jeho rovesníkov, zásadné dejinné pohyby dvadsiateho storočia (vojna, politické represálie 50-tych rokov, uvoľnená atmosféra rokov 60 -tych, okupácia sovietskymi vojskami, normalizácia).Patril ku generácii, ktorá položila základy modernej slovenskej kultúry, a snažila sa o udržanie kontinuity s humanistickými tendenciami predvojnových umeleckých hnutí. Pokúšala sa svojou tvorbou vyrovnať s aktuálnymi európskymi trendmi, musela dobudovať inštitúcie, ktoré už inde stáli a klásť základy aj tam, kde inde vo svete už prehlbovali tradíciu. Bola to generácia, ktorá prekonávala provincionalitu a upozorňovala na potrebu komunikácie so svetom. Šírka tvorivého záberu Milana Čorbu naznačuje, že cez pomenovanie jeho individuálnych aktivít, z rôznych uhlov pohľadu, cez konkrétnu prácu, jej bohatosť a šírku môže vzniknúť aj akási reflexia snažení celej generácie.

Ako naozaj vyzeral? Pátranie po skutočnej podobizni Ľudovíta Štúra. Bol vysoký, mužný, rád sa dobre a pekne obliekal. Okrem slovenčiny ovládal plynne asi päť jazykov a spolu ich študoval dvanásť. Mal tmavé vlasy a uhrančivý až elektrizujúci pohľad. Muž, ktorý nepochybne zanechal v histórii Slovenska vari najhlbšiu brázdu. Bol to on, kto pomohol Slovákom etablovať sa v európskom priestore národne, politicky aj kultúrne. Stál pri zrode súčasnej slovenčiny a z jeho myšlienok čerpali aj ďalšie generácie národovcov. Poznáme ho ako politika, novinára, spisovateľa, profesora. No poznáme ho aj ako človeka? Aký bol? Ako vyzeral? A ako sa správal? Všetci si pamätáme jeho portrét visiaci na chodbách škôl, v triedach či kultúrnych inštitúciách. Ale je to skutočný obraz a podobizeň Ľudovíta Štúra? Poďme pátrať po tom, aký bol naozaj...