"Ran" to późne dzieło japońskiego mistrza i zarazem jedno z jego największych dokonań. Kurosawa zawsze fascynował się twórczością Szekspira a tym razem za wzór posłużył mu "Król Lear". Swoim zwyczajem, reżyser umieścił akcję w średniowiecznej Japonii, zaś bohaterami uczynił samurajów. Szekspirowskie trzy córki sędziwego króla zostały zamienione na trzech synów. "Ran" to film o braku litości, okrucieństwie, o tym jak zło, niczym echo, powraca w końcu do swojego sprawcy, by go zniszczyć. Kurosawa nadał swojemu obrazowi wymiar wielkiego, krwawego spektaklu rozgrywającego się w martwych, surrealistycznie posępnych pejzażach. Tak jak sztuka Szekspira, dzieło Kurosawy opowiada o szaleństwie i chaosie, zrealizowane jest jednak z żelazną dyscypliną i precyzją - to obraz o ogromnej sile.

Film jest kroniką dwojga młodych kochanków, Allie Nelson i Noah Calhoun, którzy spotkali się pewnego wieczoru podczas karnawału gdzieś w Karolinie Północnej. Allie i Noah pochodzili z dwóch różnych środowisk i po zakończeniu II Wojny Światowej ich drogi rozeszły się. Siedem lat później Allie, która czekała na Noah przez kilka lat, poznaje przystojnego młodego żołnierza o imieniu Lon. Wkrótce Lon oświadcza się jej i zostaje przyjęty. Jednak niedługo potem Allie znajduje w gazecie historię o Noah. Postanawia go odwiedzić i sprawdzić jak się miewa. Okazuje się, że Noah wciąż ją kocha. Pytanie tylko czy pierwsza prawdziwa miłość pokona przeciwności zanim okaże się za późno?

Niezwykle mroczna wersja sztuki Williama Szekspira w ujęciu Romana Polańskiego. Na wymowę filmu wpłynął osobisty dramat reżysera - tuż przed rozpoczęciem zdjęć do "Tragedii Makbeta" została zamordowana jego żona Sharon Tate. Film jest wierną adaptacją sztuki Szekspira. Szkocki lord Makbet (Jon Finch) marzy o tym, aby zasiąść na tronie królewskim. Za namową żony (Francesca Annis) zabija króla Dunkana i zajmuje jego miejsce. Opętany żądzą władzy popełnia kolejne zbrodnie, nie mija go jednak kara - traci wewnętrzny spokój, poczucie bezpieczeństwa i sensu życia.

Catherine rezygnuje ze studiów, by opiekować się chorym psychicznie ojcem, wybitnym matematykiem. Gdy ten umiera, dziewczyna ujawnia istnienie przełomowego dowodu, twierdząc przy tym, że to ona jest jego autorką.

George Laurent, patriarcha bogatej europejskiej rodziny, ulega stopniowo postępującej demencji. Niestety nie może liczyć na oparcie w dzieciach, z którymi dzieli pałacowy dworek w Calais, osławionej uchodźczej przystani. Życiowe perypetie jego syna Thomasa i córki Anne można określić jednym słowem jako skomplikowane. W tej rodzinie każdy chowa trupa w szafie. Kilka dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety, postawiają bohaterów w obliczu katastrofy. Czy wszystko zakończy się... happy endem?