Оскар Шиндлер е голям немски бизнесмен, който отваря фабрика в Полша през Втората Световна Война. Ставайки свидетел на зверствата от страна на нацистите върху еврейското население обаче, той става изключително човечен и превръща фабриката си в лагер на спасението за евреите. Филма е базиран на истинската история на Оскар Шиндлер, който успява да спаси близо 1100 евреи от обгазяване в лагерите в Аушвиц. Филмът разказва за духовното му издигане от паразит в обществото до безименен герой на цялото човечество.
Един много силен филм, описващ живота на група приятели гангстери. Техните проблеми, издигащи и сгромолясващи се моменти, семействата им и начина им на оцеляване и разчистване на сметки по улиците.
Владислав Шпилман е пианист във Варшавското радио. Когато нацистите окупират Полша, той става свидетел на създаването на еврейското гето и на депортирането на семейството си. Благодарение на своя късмет успява да се измъкне, известно време остава затворен, после се свързва със съпротивата и се крие, за да оцелее.
Вдъхновен от действителна житейска съдба, “Хвани ме, ако можеш” разказва историята на Франк Абигнейл Мл., мошеник и гениален фалшификатор, чийто необикновен талант му позволява да присвои безнаказано милиони долари. Преди да навърши 20 години, той успява да се представи последователно за лекар, адвокат и втори пилот от голяма самолетна компания… Агентът от ФБР, Карл Ханрати го взима на мушката и си поставя за цел да го предаде на правосъдието. Едно от качествата на филма е неуловимата смес между комедия и драма, която ни дава възможност едновременно да се забавляваме с детинското коварство на Франк и да се замислим над стечението на обстоятелствата, което го тласка по този път. Отношенията баща (Кристофър Уокън) – син Абигнейл са оригинален щрих във вековната традиция от Библията насам.
Драмата на един гениален и арогантен ум, изгубил и саморазрушил се в света на числата. В университета Принстън Джон Наш се бори за да направи значителен принос в света на математиката, който да остане като негово наследство. След много усилия той май-накрая прави революционно откритие, което евентуално дори може да му спечели Нобелова награда. След като завършва той се захваща с преподаване и се влюбва в ученичката си Алисия. Междувременно правителството го моли да му помогне с разбиването на Съветски код, а скоро е забъркан и в ужасяващ заговор. Скоро обаче се случва нещо, което ще преобърне света на Джон Наш завинаги. Той ще открие че е психично болен. Сега само с помощта на Алисия той ще може да оздравее и да си възвърне статуса на невероятният математик, който познаваме днес.
Линч може да бъде и хуманист - резултатът е това съкровище. Оригиналното заглавие може да бъде тълкувано по много начини: създаден по действителен случай, филмът разказва за пътуването из пустите полета на Средния Запад, предприето от престарелия Алвин Стрейт (Ричард Фарнсуърт) от Айова, който пропътува над 500 километра с тракторчето си, за да навести болния си брат, с когото не си говорят от години. Нетипично за режисьора, филмът също е направен директно - в естествен, последователен маниер; но все пак елегантните композиции и движения на камерата (дело на 82-годишния ветеран Фреди Франсис /"Величие"/), изкусното използване на звука и музиката (все същия Бадаламенти) и иронията към абсурдите на живота в малкия град правят филма типично Линчовски. Най-артистичния филм на режисьора. За съжаление, изпълнителят на главната роля Фарнсуърт се самоубива година след премиерата на филма.
Награденият с девет Оскара исторически филм на Бернардо Бертолучи разказва истинската история на последния император на Китай, Пуи. За основа на сценария е послужила автобиографичната книга написана от самия Пуи, а в главните роли се превъплъщават Джон Лоун, Джоан Чен и Рик Йънг. Филмът обхваща както годините в които Пуи управлява Китай и е обект на възхищение от страна на милиарди хора, така и неговото изпълнено с предизвикателства детство. Освен с аристократичното си потекло и отношението му относно нахлуващите японски сили Пуи става известен и с разпуснатия си начин на живот и упадъка, който започва да го заобикаля. Филмът на Бертолучи също така разглежда и този период от живота на Пуи в който той живее и се прехранва като обикновен селски работник. За работата си по "Последният император" Бернардо Бертолучи получи "Оскар" в категорията "Най-добър режисьор".
Πeвeц. Бyнтoвниĸ. Изгнaниĸ. Гepoй. C oгнeни, зaвлaдявaщи пecни и глac, мpaчeн ĸaтo нoщтa, лeгeндapният „Mъж в чepнo“ пpoмeня peвoлюциoннo мyзиĸaтa и ce пpeвpъщa в иcтинcĸa aмepиĸaнcĸa иĸoнa. Hoминиpaният зa Ocĸap, Xoaĸин Финиĸc и нocитeлĸaтa нa Ocĸap, Pийз Уидъpcпyн yчacтвaт (и пeят) ĸaтo Джoни Keш и Джyн Kapтъp в тaзи вдъxнoвявaщa иcтopия зa пpoчyтия пeвeц и нeгoвaтa нeпoĸoлeбимa oтдaдeнocт нa coбcтвeнaтa мy мyзиĸa и нaй-гoлямaтa любoв нa живoтa мy.
16-годишната принцеса Елизабет, “Сиси”, придружава майка си и сестра си Хелене до Австрийския дворец в Ишъл, където ще бъде обявен официално годежът между Хелене и младият император Франц Йозеф. Но императорът среща Сиси, излязла на риболов и се вклюбва в нея. Сиси обича Франц Йозеф, но брак с него идва в повече на неговата високомерна и своеволна майка.
Сиси трудно се адаптира към живота си като императрица на Австрия и то най-вече поради факта, че трябва да живее заедно със свекървата си. Ерцхерцогиня Софи е абсолютна интригантка, която постоянно се меси в това как императора управлява империята и как Сиси възпитава първородната си дъщеря.
Действието започва с първото пътуване на автора до Канзас, където той се среща с Пери и Дик – убийците на семейство Клътър. Стъпка по стъпка Милър ни превежда през болезнения и трагичен сюжет на "Хладнокръвно".
Жан-Мишел Баскиа е пример за това как едно момче от гетото без никакво образование се превръща в емблематична личност за постмодерното изкуство. Въпреки множеството си пороци, Баскиа е художник със собствено виждане за ситуацията, която го заобикаля и има свой личен почерк в историята на съвременното изкуство.
96 часа преди нахлуването в Нормандия през Втората световна война, британският премиер Уинстън Чърчил се бори със собствените си резерви по отношение на операция „Овърлорд“ (6 юни – 25 август 1944 г.). Чърчил се е превърнал в сянка на героя, устоял на хитлеровата „блицкриг“ – изтощен от войната и страдащ от депресия, той се бои да не бъде запомнен като архитект на една възможна касапница.