Billy Elliot to 11-latek wychowywany w górniczej rodzinie, gdzie prym wiodą surowy ojciec i brat. By wykrzesać w dorastającym chłopcu wzorzec męskości, ojciec zaprowadza go na trening boksu. Jednak Billy nie pała pasją do tego sportu. Przez przypadek trafia na lekcję tańca klasycznego, gdzie okazuje się, że ma wielki talent. Zaczyna naukę baletu pod czujnym okiem niespełnionej primadonny, pani Wilkinson, która marzy, by Billy został tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Czy mu się to uda i jak zareaguje ojciec, gdy dowie się, że jego syn zamienił rękawice bokserską na atłasowe baletki?
Biograficzny film o życiu indyjskiego przywódcy duchowego Gandhiego Mohandasa Karamchanda o przydomku Mahatma. Akcja rozpoczyna się zabójstwem Gandhiego, który został zastrzelony 30 stycznia 1948 w Delhi przez hinduskiego fanatyka Nathurama Godze. Później w retrospekcji reżyser filmu Richard Attenborough ukazuje najważniejsze etapy w życiu Mahatmy. W 1983 roku obraz nagrodzono 8 Oscarami.
Tomas sprawia swojej matce same kłopoty, dlatego zostaje wysłany do swojego starszego brata, Federica, zwanego Sombra (Cień), który mieszka w stolicy Meksyku. Bracia, po przesłuchaniu starej kasety, wyruszają w poszukiwaniu przykutego do szpitalnego łóżka Epigmenia Cruza, legendarnego muzyka, którego utwory kiedyś podobno wzruszyły do łez samego Boba Dylana. Mianem „gueros” określani są Meksykanie o jasnych włosach i skórze – dla nich życie teoretycznie powinno być łatwiejsze, ale okazuje się, że wcale tak nie jest.
Hrabstwo Mingo, Zachodnia Virginia, rok 1920. Grupa górników, nie mogąca stworzyć związku zawodowego, musi stawić czoło właścicielom kompanii oraz pewnym bandytom. Czarni oraz włoscy górnicy, sprowadzeni przez kompanię jako łamistrajki, są między dwoma stronami konfliktu. Działacz związkowy, Joe Kenehan, wysłany do założenia związku, próbuje zjednoczyć lokalnych górników, czarnoskórych oraz Włochów. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.
Gdańsk, rok 1980. W stoczni trwa strajk. Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania radiowego reportażu kompromitującego Macieja Tomczyka, działacza komitetu strajkowego. Badecki, przedstawiciel władz, uświadamia mu wagę zadania. W tłumie przed bramą zakładu Winkel spotyka znajomego, Dzidka. Ten opowiada mu o Tomczyku. Aby uzyskać przepustkę na teren stoczni, Winkel odwiedza rodzinę Wiesławy Hulewicz. Dowiaduje się, że Tomczyk jest mężem Agnieszki, która w roku 1976 robiła film o Mateuszu Birkucie, ojcu Maćka.
Nowy Jork, lata 30 XX wieku. Najmłodszy z braci Tempio zostaje zastrzelony na ulicy przez nieznanego sprawcę. Bracia zamordowanego postanawiają go pomścić. Tytułowa ceremonia pożegnalna, stanie się dla bohaterów dniem refleksji nad własnym życiem. Ray (Christopher Walken) najstarszy z braci postanawia znaleźć sprawcę, w jego rękach leży również decyzja "co z nim zrobić". Tymczasem Chez (Chris Penn) jest załamany całą sytuacją, śmierć Johnny’ego wywołała w nim wstrząs, z którym nie potrafi sobie poradzić
Robert wyjeżdża do Norwegii, aby spłacić rodzinne długi. Zaczyna pracę w przetwórni łososia, gdzie spotyka Ivara. Aby nie stracić pozycji w grupie, Robert ukrywa swoją fascynację kolegą. Gdy wybucha strajk pracowników fabryki, Robert staje przed dylematem - ratować rodzinę i zostać łamistrajkiem czy dołączyć do Ivara i protestu?
Ron Decker pochodzący z zamożnej rodziny, zostaje skazany za handel marihuaną. Trafia do celi zajmowanej przez transwestytę. Dla chłopaka, który nigdy nie był karany, brutalne prawa panujące w więzieniu okazują się trudne do zniesienia. Zaprzyjaźnia się z recydywistą Earlem Copenem. Pomaga mu on przystosować się do nowych warunków i chroni go. Za jego radą Ron występuje do sądu z wnioskiem o rewizję wyroku.
Shimu jako dziecko uciekła z wioski, gdy macocha zagroziła, że wyjdzie za nią z mężczyzną w średnim wieku. Teraz, 23 lata i mieszkając w stolicy, pracuje wyczerpująco na marnych sumach w fabryce włókienniczej, podczas gdy jej mąż szuka pracy.
Shel (John Stamos) jest homoseksualistą i żyje w szczęśliwym związku ze swoim partnerem. Zajmuje się organizowaniem ceremonii ślubnych. Poproszony o zaplanowanie ślubu swojego brata Bena (Eric Dane) i jego narzeczonej Maggie (Bonnie Somerville), która jest córką gubernatora Maine (James Brolin) zgadza się bez namysłu. Kiedy Shel dowiaduje się, że jego brat, który jest kierownikiem kampanii gubernatora, pisze mu mowę przeciw homoseksualnym małżeństwom, idzie na strajku i odmawia pomocy. Mało tego Shel wie, że powinien walczyć o równe prawa i przekonać naród. Protest ogrania prawie cały kraj, a Ben i Maggie muszą sami zaplanować swoje przyjęcie, co nie okazuje sie takie proste.