Pewnego dnia samotna 8-letnia dziewczynka z dalekiej Australii wybiera przypadkowe nazwisko z nowojorskiej książki telefonicznej i na adres nieznajomego wysyła list z tabliczką czekolady. Dziewczynka nazywa się Mary Dinkle i mieszka w Melbourne. Jej życie nie zapowiada się zbyt ciekawie – w domu bieda, matka pije, a ojciec jest nieco porąbany. Mary bardzo potrzebuje przyjaciela. Nieznajomy w Nowym Jorku to Max Horowitz - samotny, grubawy 45-latek, który bierze życie na przeczekanie. Niczego się już nie spodziewa, a już najmniej listu z czekoladą od 8-letniej Australijki. Max odpisuje Mary i tak rodzi się chyba najdziwniejsza i najpiękniejsza przyjaźń na świecie. Ta przyjaźń trwa ponad 20 lat, w czasie których Mary zmienia się w kobietę, zakochuje się i marzy, podczas, gdy Max trochę się starzeje, znajduje bratnią duszę, a przede wszystkim radość życia. Przez wszystkie te lata Mary i Max jeszcze się nie spotkali. Ciekawe co będzie, gdy wreszcie staną twarzą w twarz…

Nastoletni Takao marzy o tym, by zostać szewcem. Często przychodzi do swojego ulubionego ogrodu i projektuje tam buty. Pewnego dnia spotyka starszą o kilkanaście lat Yukino. Okazuje się, że zawsze podczas deszczu zamiast iść do pracy lub szkoły, oboje przychodzą do tego samego miejsca w ogrodzie. Kobieta jest zafascynowana pasją chłopaka i szybko się z nim zaprzyjaźnia. Wkrótce tworzy się między nimi niezwykła więź.

Większość kolacji w domu Bucketów to cienki kapuśniak, którym mały Charlie z radością dzieli się ze swoją matką, ojcem i wszystkimi dziadkami. Ich dom jest mały, pochylony i niezbyt ładny, lecz z całą pewnością nie brakuje w nim miłości. Każdego wieczora, ostatnią rzeczą, jaką Charlie widzi przez swoje okno, jest wielka fabryka. Zasypia marząc o tym, co może być w środku. Od niemal piętnastu lat nikt nie widział, by z fabryki wychodził chociaż jeden robotnik, nikt też nie widział samego Willy'ego Wonka, choć - w tajemniczy sposób - fabryka nadal produkowała olbrzymie ilości czekolady, którą wysyłano do sklepów na całym świecie. Pewnego dnia Willy Wonka ogłosił ważną wiadomość. Otworzy bramy swojej fabryki i wyjawi "wszelkie swe tajemnice i czary" pięciu szczęśliwym dzieciom, które znajdą złote kupony, ukryte w opakowaniach pięciu losowo wybranych batoników czekoladowych Wonka.

Rok 1960. Do małego miasteczka Lasquenet w południowej Francji przybywa Vianne Rocher (Juliette Binoche) wraz z kilkuletnią córką, Anouk. Otwierają one sklep z czekoladą. Dość liberalne poglądy Vianne nie podobają się burmistrzowi miasteczka, Comte de Reynaudowi (Alfred Molina), który poprzysięga sobie, że zamknie sklep i przepędzi Vianne. Będzie używać do tego najróżniejszych środków - począwszy od narzucenia młodemu księdzu - ojcu Henriemu (Hugh O'Conor), by wytykał "szatańskie praktyki" Vianne podczas kazań, aż do organizowania grupowego bojkotu, prowadzonego przez energiczną Caroline (Carrie-Anne Moss)...

Para mężczyzn bojących się zobowiązań postanawia wejść w związek.

On jest właścicielem upadającej fabryki czekolady, który umiera ze strachu, na myśl o rozmowie z kimś obcym. Ona zna jeden z najlepszych przepisów na czekoladki, ale jest zbyt nieśmiała, żeby wyjawić swój sekret. Tych dwoje mogłoby stanowić idealną parę. Gdyby tylko któreś z nich odważyło się zrobić pierwszy krok…

Erin (Fiona Gubelmann) odpowiada za marketing w Cavendish Chocolates. Niespodziewanie sprzedaż produktów zanotowała duży spadek. Zmartwiona dyrektorka zamierza poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości, próbuje zdobyć informacje w fabryce. Poznaje Bryana (Brendan Penny) najważniejszego czekoladnika firmy. Mężczyzna uważa, że zautomatyzowanie produkcji uniemożliwia ludziom wykazanie się pomysłowością, co dostrzegają też klienci. Erin jest zachwycona pomysłami Bryana na wielkanocne wyroby. Wspólne spędzanie czasu nad projektem sprawia, że przestają widzieć w sobie jedynie współpracowników.

W dystopijnej Szwajcarii, która znalazła się pod faszystowskimi rządami złego tyrana, Heidi wiedzie czyste i proste życie w Alpach Szwajcarskich. Dziadek Alpöhi robi wszystko, co w jego mocy, by chronić Heidi, ale jej tęsknota za wolnością szybko wpędza ją w kłopoty z poplecznikami dyktatora. Niewinna dziewczyna zmienia się w kobiecą siłę bojową, która wyrusza na wyzwolenie kraju od szalonych tyranów

Kobieta wilkołak, Vivian, była świadkiem zamordowania rodziców. Zginęli, broniąc rodzinnej tajemnicy. Kilka lat później Vivian mieszka w Bukareszcie i sprzedaje czekoladę. Chce zapomnieć o przeszłości oraz o swojej wilkołaczej naturze. Pewnego dnia w mieście pojawia się przystojny amerykański rysownik Aiden, w którym dziewczyna się zakochuje. Jednak zgodnie z rodzinną przepowiednią jej mężem ma zostać wilkołak Gabriel.

Awangardowy obraz namalowany przez Makavejeva za pomocą kamery. Historia rozpoczyna się od wyboru Miss World. Nagrodą główną jest ślub z miliarderem. Wybory wygrywa kanadyjka (Carole Laure). Jednak zaskoczenie podczas nocy poślubnej powoduje bunt panny młodej. Drugi wątek związany jest z kapitan statku - Anną Planetą (Anna Prucnal). Kapitan Planeta jest proletariuszką i wiedzie zwariowane, rozwiązłe życie.