Drsné zákulisí světa gramofonového průmyslu, slavných hvězd populární hudby a tvrdého zápolení o přízeň publika. Manželství úspěšné francouzské umělecké dvojice, šansoniérky Evy a skladatele jejích melodií Maurice je v krizi. Eva věnuje zájem a lásku začínajícímu klavíristovi Filipovi a je rozhodnuta se s Mauricem rozejít. Ten milence překvapí, v opilosti vyvolá hádku, napadne Filipa, který ho ve rvačce nešťastnou náhodou zabije. Ze strachu před skandálem, který by ohrozil kariéru obou, Filip mrtvolu zaveze Mauricovým autem na venkov, kde nainscenuje Mauricovu smrt jako automobilové neštěstí. Policie to potvrdí. Evě a Filipovi ale začnou docházet gramofonové desky, na nichž je nahrán poslední vynikající Mauricův šanson Ztrácím tě, lásko, s výhrůžkami...

Hrdinkou příběhu je Kateřina, dívka z dobře situované rodiny, která má před maturitou. Nic netušícím rodičům náhle oznámí, že je těhotná. Rodiče jsou v šoku, pro dceru si představovali jinou budoucnost, vysokou školu a pěkné zaměstnání. Především matka Kateřinu přesvědčuje, že si zničí život, že musí jít ihned na potrat. Dívka nejprve váhá, ale po matčině kolapsu se podvoluje…

Životopisné drama podle skutečných dobrodružných osudů českého malíře Jaroslava Čermáka, proslaveného svými obrazy především v Černé Hoře. Malíř Čermák miluje Hyppolitu, manželku svého učitele Gallaita. Milenci uprchnou, ale nakonec se vrací a manžel dá ženu zavřít do sanatoria. Čermák usiluje, aby se jeho obraz „Husité brání pohraniční průsmyky“ dostal do slavného francouzského Salonu. Hyppolita se po návratu ze sanatoria vrací k Čermákovi, i když ji manžel nutí, aby ho odmítla. Čermák dostává své dílo do Salonu a stojí v čele vlasteneckého hnutí. Po dobrodružné noční plavbě doveze z vyhnanství rukopisy Viktora Huga. Současně podporuje odboj Černohorců proti Turkům a je odhodlán sám v Černé Hoře bojovat. Komplikovaná láska malíře a Hyppolity prochází mnoha peripetiemi, na čas se dokonce milenci rozejdou, ale v den Čermákova odjezdu na Černou Horu Hyppolita definitivně od manžela odchází…

Dokumentaristicky pojednaný příběh vypráví o jednom začínajícím dokumentaristovi, který chystá film o dějinách sklářství. Poctivě si shání informace, pozvolna se sbližuje s neznámým a ne vždy přístupným prostředím, s lidmi, jejich jednání často nerozumí, protože mu unikají motivace... Střepy pro Evu jistě nejsou dílem obratně vykrouženým, avšak určitě zaujmou smyslem pro aspoň dílčí zachycení všední reality.