Autentyczne wspomnienia Marjane Satrapi, której dzieciństwo przypadło na okres rewolucji islamskiej w Iranie.

Pewnego dnia, w jednej z amerykańskich szkół, dochodzi do bezprecedensowej sytuacji. Oto grupa uczniów, w której skład wchodzą: sportowiec, kujon, panienka z bogatego domu, łobuz oraz dziwaczka, dostają wspólną karę za złe zachowanie w trakcie lekcji. Karą jest spędzenie w sobotę 8 godzin w klasie. Grupka ponadto ma za zadanie napisać wypracowanie, zatytułowane "Kim jestem?". Wspólna kara oraz perypetie z nią związane, zbliżają do siebie obce dotychczas osoby. Zaczynają one ze sobą rozmawiać, dzielić się swoimi uczuciami, problemami i fobiami. Niektórzy, oprócz zrozumienia i braterskiej więzi, odnajdą jeszcze coś: prawdziwą miłość...

Ekranizacja sztuki teatralnej "Kto sieje wiatr", inspirowanej przez tzw. małpi proces z 1925 roku. Młody nauczyciel w konserwatywnym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie zasady postępowania wyznacza Biblia, zostaje postawiony przed sądem za nauczanie teorii Darwina. Jego obrony podejmuje się znany prawnik Henry Drummond, zaś oskarżycielem zostaje chrześcijański fundamentalista Matthew Harrison Brady. Rozpoczyna się proces, który zburzy spokój nie tylko miasteczka, w którym się rozgrywa, ale i całego kraju.

David, współczesny amerykański licealista, niepokoi się o własną przyszłość, zamartwia się wszelkimi zagrożeniami, którymi straszą media. Z upodobaniem ogląda czarno-biały telewizyjny serial z lat 50. o sielankowym życiu mieszkańców miasteczka Pleasantville. Pewnego dnia nieco tajemniczy technik wezwany do naprawy telewizora wręcza Davidowi pilot, za pomocą którego chłopak i jego siostra przenoszą się nieoczekiwanie do filmowego miasteczka. Oboje otrzymują imiona Bud i Mary Sue i stają się głównymi bohaterami serialu.

James Leeds (William Hurt), ambitny i pełen ideałów nauczyciel, przybywa do szkoły dla głuchoniemych w stanie Maine. Nowy pedagog stosuje niekonwencjonalne metody nauczania, co nie przysparza mu sympatii uczniów ani popularności wśród pozostałych wykładowców. Wielu spośród jego głuchoniemych od urodzenia podopiecznych wcale nie chce być częścią wrogiego im, jak sądzą, świata ludzi zdrowych. Do nich zalicza się pracująca w szkole jako sprzątaczka Sarah Norman (Marlee Matlin). Kiedyś należała ona do najzdolniejszych uczennic, lecz teraz odmawia nauki mówienia i czytania. Początkowo James próbuje w stosunku do Sarah sprawdzić się jako pedagog i nakłonić ją do nadrabiania zaległości w tych dziedzinach. Po pewnym czasie zakochuje się w swojej uczennicy, a ona odwzajemnia jego zainteresowanie. Scenariusz filmu powstał na podstawie sztuki Marka Medoffa. Za rolę Sarah głuchoniema aktorka Marlee Matlin uhonorowana została nagrodą Oscara.

Nauczyciel bez sukcesów, za to na skraju alkoholizmu, zostaje nieoczekiwanie mianowany dyrektorem najgorszej szkoły w okolicy, słynnej ze swego kryminogennego otoczenia. Gdy zawodzą metody podpowiadane przez pedagogikę, nowy dyrektor sięga po kij baseballowy. Wraz ze szkolnym strażnikiem wydaje bezwzględną wojnę młodocianym przestępcom, by w finale - wzorowanym na scenie końcowego pojedynku z westernu - zwyciężyć.

Jest to historia pięknej Honey, która ma życiowe marzenia zostać choreografką i wyrwać się ze slumsów. Gdy to marzenie urzeczywistnia się zostaje profesjonalnym choreografem teledysków muzycznych. Jednak z tą profesją wiążą się różne kłopoty i przeszkody przez które musi przejść. Prowadzi szkołę nauki tańca w rytmie hip-hopu dla biednych dzieci i wraz z nimi szykuje występ w wyremontowanym kościele. W jej życiu praca stała się pasją.

Lata 90. XX wieku. Thomas Harrison (Conor Proft) jest młodzieńcem, który zainspirowany Kurtem Cobainem marzy o założeniu własnego zespołu tworzącego muzykę grunge'ową. Po śmierci wokalisty marzenie to zamienia się w obsesję. Tymczasem jego młodsza siostra, zbuntowana nastolatka z problemami osobistymi, Bridget (Michaela Cavazos), gardzi utworami, którymi zachwyca się ich pokolenie. Wybiera rap.

Podczas II wojny światowej, Stany Zjednoczone dostarczały ZSRR sprzęt wojskowy, w tym samoloty przerzucane drogą powietrzną przez Alaskę i Syberię. W 1943 roku, na jednym z polowych lotnisk na Czukotce, nieoczekiwanie umiera komendant. Na miejsce, celem zbadania sprawy, przybywa oficer kontrwywiadu NKWD. Równolegle rodzi się miłość między radzieckim żołnierzem, a amerykańską pilotką.