Byl to nejsenzačnější archeologický nález 20. století. Více než 5 tisíc předmětů pohřbených společně s ostatky mladičkého krále dodnes podněcuje fantazii vědců i obdivovatelů... Součástí asi nejslavnějšího pokladu v dějinách, objeveného v listopadu 1922 britským archeologem Howardem Carterem v dosud neznámé hrobce egyptského Údolí králů, je pohřební výbava faraona, ale i předměty každodenního života. Světoznámá zlatá maska vážící 10 kilogramů a vnitřní rakev, která je vyrobena z ryzího zlata, s hmotností dokonce 110 kilogramů, vévodí souboru pěti tisíc artefaktů. Nyní, 100 let od senzačního objevu, odhalují vědci pozoruhodné podrobnosti o původu některých cenností. Že by původně nepatřily mladičkému králi Tutanchamonovi?
Dokument „Tajemství ztracené egyptské královny“ pojednává o nejvýznamnějším nálezu v Údolí králů od objevení hrobky krále Tutanchamona a zcela exkluzívně nám odhaluje archeologické, forenzní i vědecké důkazy, díky nimž byla tři a půl tisíce let stará mumie identifikována jako královna Hatšepsut, jež vládla starověkému Egyptu jako faraon.(oficiální text distributora)
Egyptští archeologové odkryjí neporušenou hrobku starou 4 400 let a pokoušejí se rozšifrovat historii svého výjimečného objevu.
Archeologická kauza, která nebyla nikdy objasněna. Podaří se to po téměř 90 letech? Má věstonická Venuše vlastní sestru? U příležitosti devadesátého výročí nalezení slavné věstonické Venuše si znovu pokládáme tuto dosud nezodpovězenou otázku, která na přelomu 20. a 30. let minulého století vedla k jednomu z největších národních archeologických sporů. Podaří se jej konečně rozsoudit? Soška Venuše – obecně označovaná jako věstonická, nalezená v roce 1925 profesorem Karlem Absolonem v katastru obce Dolní Věstonice, je světoznámým archeologickým artefaktem. V meziválečném období se jí však svou popularitou téměř vyrovnala další ženská soška, která měla pocházet tentokrát ze sousedních Horních Věstonic. Spor o její pravost, který se rozhořel mezi profesorem Karlem Absolonem, který figurku považoval za padělek a tehdejšími zastánci její pravosti, zdaleka přesáhl hranice Československa a vyvolal dokonce několik soudních sporů. Nakonec soška zmizela – pravděpodobně byla prodána do Německa...