Белоруският младеж Фльора, въпреки протестите на майка си, става партизанин. Просто така, за да не бъде „по-лош от другите”. Партизанския живот първоначално изглежда съвсем забавен – като в оптимистичните комедии от военните и следвоенните години. Но скоро Фльора разбира, че че измолвайки да го пуснат, той обрича на смърт семейството си от ръцете на наказателен отряд. И това съвсем не е най-ужасното, което му предстои да преживее.

Главната героиня във филма е полско момиче Зося Гловацка. Девойката се влюбва в млад украинец на име Петро Хапиню. Родителите на Зося обаче, са против влюбените да сключат брак, тъй като искат да омъжат дъщеря си за по-възрастен богат поляк-вдовец. Но идва лятото на 1941 година и в селото пристига хитлеристката армия. Тя бе посрещната от местните украински фашисти с радостните възгласи „Слава на Хитлер! Слава на Бандера!“. Така настъпва и новият ред в селото. Като за начало националистите избиват евреите, с които по-рано съжителствали мирно. След това в списъка за “неправилни националности“ се озовават и поляците. Така започва „Волинското клане“ – масови зверски убийства на поляци от бандите на УПА (Украинска въстаническа армия – мащабна военна сила на Организацията на украинските националисти). Целта им бе етническо прочистване на украинската нация от други “мръсни“ нации.

В близкото бъдеще група военни журналисти се опитват да оцелеят, докато отразяват истината, в момент, когато Съединените щати са на ръба на гражданска война.

Ню Йорк, есента на 1991 година... Харисън Лойд, военен фоторепортер и носител на наградата "Пулицър", заминава за Югославия, за да отрази "малката бъркотия от местно значение". Тази мисия трябва да бъде последната му командировка в зона на военни действия. Той вече не може да понася да снима ужасите на войната и иска да се посвети на семейството си. Харисън обещава на съпругата си Сара да се върне на рождения ден на сина си.