Friedrich Wilhelm Murnau kieruje się w swym filmie nie tyle dramatem Wolfganga Goethego, ile średniowieczną baśnią ludową: Faust [Gösta Ekman] zapisuje swą duszę Mefistofelesowi [Emil Jannings] i otrzymuje od niego z powrotem swą młodość. Po pobycie we Włoszech, gdzie w pełni korzystał z radości życia, Faust powraca do domu i zakochuje się w niewinnej Małgorzacie [Camilla Horn]. Przy pomocy jej ciotki-rafjurki [Yvette Guilbert] uwodzi dziewczynę. Podczas gdy większość niemieckich krytyków przymierza film do literackiego tekstu Goethego i zarzuca reżyserowi brak filozoficznej głębi, za granicą utwór ten przyjmowany jest pozytywnie. Podkreśla się, że Murnau'owi udało się stworzyć samoistne, sugestywne dzieło sztuki.

"Midnight Express" to oparta na faktach, porywająca opowieść o młodym Amerykaninie, któremu udało się uciec z koszmaru tureckiego więzienia. Aresztowany podczas próby przemytu haszyszu, amerykański student Billy Hayes (Brad Davis) osadzony zostaje w jednym z najcięższych więzień w Istambule. Przez cztery lata znosi sadystyczne tortury i nieludzkie traktowanie. Ma wyjść na wolność, lecz decyzja o jego zwolnieniu zostaje nagle cofnięta. Tylko dzięki niezwykłemu hartowi ducha i wsparciu współwięźnia (John Hurt) udaje mu się przetrwać i zdobyć się na odwagę, by złapać tzw. "midnight express" (takie określenie nosi bowiem w więziennym slangu "ucieczka").

Naukowiec Andre Delambre ma obsesję na punkcie swojego najnowszego wynalazku - teleportera. Po kilku udanych testach decyduje się w końcu zrobić eksperyment na człowieku - sobie samym. Kończy się to tragicznie. Podczas teleportu jego atomy łączą się z atomami muchy, która przypadkowo wleciała do maszyny. W efekcie, Andre ma głowę muchy i jedno z jej ramion, a mucha ma głowę i ramię Andre. Żona Andre, Helena, odkrywa co się stało i musi podjąć decyzję, czy pozwolić mu żyć w takim stanie, czy dokonać eutanazji i zakończyć jego cierpienie.

Jeff Gates (Ryan Kennedy) kilka lat po śmierci żony postanawia coś zmienić w swoim życiu. Rezygnuje z pracy w agencji reklamowej i zatrudnia się w telefonicznym centrum obsługi Autocall, które zajmuje się m.in. pomocą kierowcom w nagłych wypadkach. W pierwszych dniach pracy dostaje wezwanie od młodej kobiety, która utknęła w samochodzie i ma skręconą kostkę. Jeff wysyła do niej ekipę ratunkową, natomiast sam próbuje zająć ją rozmową. Dowiaduje się, że Kelly (Cassie Steele) jest dekoratorką wnętrz, została zdradzona przez narzeczonego i lubi stare filmy oraz czarno-białe komedie romantyczne. Po skończonej akcji oboje tracą ze sobą kontakt, ale nie przestają o sobie myśleć. Kelly opowiada przyjaciółce o sympatycznym pracowniku firmy Autocall. Pragnie go odszukać, ale zna tylko jego imię. Także Jeff jest zauroczony tajemniczą nieznajomą. Mimo że szczęście nie sprzyja zakochanym, nie ustają w wysiłkach, by się odnaleźć.

Mariusz mieszka w ciasnym mieszkaniu w starej kamienicy z cierpiącą na depresję matką, która od dwóch lat nie wychodzi z domu. Rodzina utrzymuje się z renty po ojcu. Mariusz powinien kończyć technikum, ale nie chodzi do szkoły. Zarabia wykańczaniem mieszkań na nowych osiedlach i handlem narkotykami. Chce poprawić swój los. Opuszcza matkę i wynajmuje mieszkanie na nowym osiedlu. Myśli, że dzięki przeprowadzce awansuje w hierarchii społecznej. Okazuje się, że nie tak łatwo jest uciec od dotychczasowego życia i stać się innym człowiekiem.