Arcydzieło kanonu kina europejskiego, stanowiące niezwykle osobiste i sugestywne studium przemijania. Na swoje alter ego Bergman wybrał 80-letniego profesora Borga. Odbywa on wraz z synową podróż ze Sztokholmu do Lund, by wziąć udział w obchodach własnego jubileuszu naukowego. Z pozoru zwyczajny wyjazd zamienia się w magiczną wędrówkę przez odległe obszary pamięci, skłaniającą do refleksji nad życiem i stosunkami z ludźmi.

Fotograf od pokazów mody Thomas (David Hemmings) robi karierę. Jest bogaty, egoistyczny i całkowicie przekonany, że praca czyni go nowoczesnym, światowym artystą. Tymczasem w jego studiu zjawia się Jane (Vanessa Redgrave), która coraz usilniej żąda wydania zdjęć pary kochanków, którą Thomas z ukrycia sfotografował w parku. Na coraz to większych powiększeniach mężczyzna znajduje zwłoki.

Jean i Pierre, francuscy włóczędzy, udają się w pielgrzymkę do hiszpańskiego Santiago de Compostela.

Dramat "Ben X" opowiada o chłopcu z łagodnymi objawami autyzmu. W szkole bohater stroni od kontaktów z rówieśnikami, a jedynym miejscem gdzie może być naprawdę sobą jest internetowa gra "Archlord". Nasilające się ataki ze strony dwóch szkolnych kolegów sprawiają, że traci poczucie granicy pomiędzy rzeczywistością a fantazją. Ben (Greg Timmermans) obmyśla plan, który sprawi, że jego życie będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Tom Cruise gra bogatego "kobieciarza", który niespodziewanie zakochuje się w dziewczynie (Penelope Cruz) swojego przyjaciela (Jason Lee). Niestety, w wyniku wypadku samochodowego spowodowanego przez byłą narzeczoną (Cameron Diaz) jego twarz jest całkowicie zmasakrowana. Po operacji plastycznej staje się nowym człowiekiem. Jednakże zbieg tajemniczych okoliczności uświadamia mu, że z jakiś powodów nie ma już kontroli nad własnym życiem.

"Ci, co nie wrócili" to ofiary Avalonu - gry wojennej, która zawładnęła światem w bliskiej przyszłości. Adrenalina dostarczana przez komputer staje się dla nich nałogiem. Gracze łączą się w partie - zespoły, zarabiając w ten sposób na życie. W inny sposób działa Ash (Małgorzata Foremniak). Jest samotnym wojownikiem. Krąży stale między dwoma wymiarami: wirtualnym i rzeczywistym. Żyje samotnie, jej jedynym kompanem jest pies. Dowiaduje się, że jej kochanek Murphy (Jerzy Gudejko) "nie powrócił". Podobnie jak Ash, od zawsze chciał zostać mistrzem Avalonu i dostać się do "Wszechświata Special A", który dostarcza graczom niezapomnianych przeżyć. Nie podołał jednak jednemu z wyzwań, a przegrana zamieniła go w człowieka-roślinę. Czy tak samo będzie z piękną Ash?

Młoda dziewczyna imieniem Baby Doll zostaje zamknięta w zakładzie psychiatrycznym przez swojego ojczyma, gdzie ma przejść zabieg lobotomii. W obliczu nieuchronnego, zamyka się w świecie wyobraźni, gdzie razem z czterema pacjentkami z zakładu obmyślają plan ucieczki. Cienka warstwa między rzeczywistością, a fantazją zaciera się, gdy Baby Doll i jej towarzyszki walczą by zdobyć pięć przedmiotów potrzebnych do ucieczki nim będzie za późno.

Trzy historie: średniej popularności aktora uzależnionego od narkotyków, producenta seriali telewizyjnych, który nie potrafi odróżnić rzeczywistości od tworzonych przez siebie produkcji oraz producenta gier, któremu przypadkowo poznana kobieta podaje bardzo silny narkotyk.

Pisarz Danny mieszka w Chicago. Zbliża się do czterdziestki, a jego świat nagle staje na głowie - na białaczkę umiera jego najlepszy przyjaciel Sol, a była dziewczyna wychodzi za mąż. Danny zaczyna wspominać przeszłość: dziecięce marzenia grupy kumpli o byciu piratami, przyjaźń, która trwała mimo dorosłości, miłość i związek z Emily. Retrospekcje układają się w powieść nie tylko o nim i jego bliskich, ale i o mieście, w którym mieszka.