Rok 1916, Indiana Jones (Sean Patrick Flanery) podczas wojny w Afryce zostaje oddelegowany do oddziału weteranów. Żołnierze otrzymują zadanie zniszczenia pewnego niemieckiego pociągu, na którym zamocowane jest olbrzymie działo artyleryjskie

Podczas wojny w Afryce Indy wraz ze swoim oddziałem trafia w rejon na którym szaleja zaraza. Indy staje przed poważnym dylematem, gdy docierają do pewnej, prawie już wymarłej wioski i znajdują tam jeszcze żywe dziecko. Indy postanawia uratować dziecko. Wkrótece odłącza się od reszty grupy i ląduje w posiadłości doktora Alberta Schweizera.

Austria, 1917. W skrzącym się akcją filmie młody Indy wzbija się w powietrze wraz ze słynną Eskadrą Lafayette'a, by znaleźć się na celowniku okrytego złą sławą niemieckiego Czerwonego Barona. Współpracując z francuskim wywiadem, Indy dołącza do legendarnej Eskadry Lafayette'a i bierze udział w niezwykle ryzykownym, powietrznym rekonesansie poza linią wroga. Ścigany w morderczym pojedynku przez niemieckiego asa przestworzy Manfreda von Richthofena, Indy zostaje zestrzelony nad terytorium Niemiec. Mogąc liczyć tylko na swój spryt, ukrywa się, a wkrótce spotyka niemieckiego konstruktora lotniczego. Od niego Indy dowiaduje się, że Niemcy dysponują zadziwiającą, tajną bronią, która może zmienić bieg całej wojny. Teraz trzeba jak najszybciej dostarczyć tę wiadomość aliantom. I dołożyć wszelkich starań, aby nie zniszczyć jedynego dowodu

Po czterech latach śmiertelnych zmagań zakończyły się boje najkrwawszej wojennej zawieruchy w historii ludzkości. O dalszych losach pokonanych ma zadecydować konferencja pokojowa w Wersalu. Tłumaczem amerykańskiej delegacji jest młody kombatant, Henry "Indiana" Jones (Sean Patrick Flanery). W wielkiej politycznej rozgrywce liczy się przede wszystkim głos trzech wielkich mężów stanu: premiera Francji Georges'a Clemenceau (Cyril Cusack), cynicznego szefa rządu Jego Królewskiej Mości Davida Lloyda George'a (Michael Kitchen) oraz manipulowanego przez partnerów niepoprawnego idealisty - prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona (Josef Sommer). Po zakończeniu ważnych rozmów Indiana powraca do kraju. Nie jest to jednak powrót triumfującego zwycięzcy. Zniesmaczonego światem wielkiej polityki młodego człowieka czeka chłodne powitanie oschłego, zatopionego w pracy naukowej ojca (Lloyd Owen).

Rozdział 18 Wielkiej Księgi Przygód Indiany Jonesa pokazuje Indy’ego wśród wysp Południowego Pacyfiku poszukującego legendarnego diamentu. Wojna w Europie dobiega końca, ale dla Indy’ego rozpoczyna się nowa przygoda, gdy z ust tajemniczego umierającego słyszy słowa „Pawie Oko"! Już wkrótce wraz z Remym podąży tropem najcenniejszego dziedzictwa Aleksandra Macedońskiego. Śledzony przez niebezpiecznego Jednookiego, Indy wyruszy szlakiem klejnotu z Londynu przez Aleksandrię aż po Południowy Pacyfik. Tam stoczy prawdziwą bitwę z bandą chińskich piratów. Porzucony na pustynnej wyspie na pastwę łowców głów i kanibali, Indy spotka sławnego antropologa Bronisława Malinowskiego i podejmie decyzję, która zaważy na całym jego życiu.

Rozdział 22 Wielkiej Księgi Przygód Indiany Jonesa to pełen nostalgii hołd złożony burzliwej epoce kina niemego, ale także ekscytująca podróż na terytorium najbardziej bezwzględnego i przebiegłego wroga - hollywoodzkich producentów. Pracując dla wielkiego studia filmowego, Indy przekonuje się, że nikt nie dorówna nigdy chytrości i megalomanii słynnego reżysera Ericha von Stroheima, zwłaszcza gdy dochodzi do kłótni nad rosnącym do niebotycznych sum budżetem „Szalonych Żon”. Zmęczony przemysłem filmowym Indy postanawia dać sobie jeszcze jedną szansę i wyrusza na plan innego legendarnego reżysera, Johna Forda. Ford i jego przyjaciele, a wśród nich starzejący się rewolwerowiec Wyatt Earp, pomagają mu ponownie uwierzyć w magię kina i cud jego tworzenia. Gdy jeden z aktorów ginie w wypadku, Indy nie waha się ani przez moment i sam staje na planie, aby ratować jedną z najsłynniejszych produkcji w historii Hollywood.

W 16-tym Rozdziale Wielkiej Księgi Przygód Indiany Jonesa, Indy zaciąga się do francuskiej Legii Cudzoziemskiej i bierze udział w całym szeregu romantycznych, a często pechowych przygód. We Włoszech Indy zostaje wysłany z misją na tyły wroga, by uczestniczyć w niezwykle ważnym, tajnym porozumieniu, którego celem jest doprowadzenie do szybkiego zakończenia wojny. Przy tej okazji wdaje się w komiczną rywalizację o względy pięknej włoskiej dziewczyny z samym Ernestem Hemingwayem. Po odniesieniu ran w akcji, Indy zostaje przetransportowany do Północnej Afryki, gdzie wstępuje do Legii Cudzoziemskiej. Tu jego działania torpeduje zdrajca ukryty w szeregach armii. Starając się odkryć jego tożsamość, Indy musi stoczyć pojedynek z wrogimi członkami plemienia Berberów i przy okazji angażuje się w niewinny flirt z pisarką Edith Wharton.

Rozdział 15 Wielkiej Księgi Przygód Indiany Jonesa: życie całego regimentu i sukces w pustynnej wojnie spoczywa na barkach Indiany Jonesa. Indy otrzymuje rozkaz wsparcia brytyjskiego ataku na starożytne pustynne miasto Beersheba i w towarzystwie pięknej kobiety-szpieg wyrusza wypełnić powierzone mu zadanie. Dzięki jego błyskotliwej inteligencji i porywającemu tańcowi brzucha jego partnerki, odważny duet nie tylko przenika do miasta, ale i dociera do ładunków wybuchowych umieszczonych przez Turków w studni, z której mieszkańcy czerpią życiodajną wodę. W decydującej chwili australijski pułk szwoleżerów otrzymuje rozkaz szarży. Od jej powodzenia zależeć będzie sukces Indy’ego.

Maj 1917. Szesnastoletni Indiana Jones dołącza do międzynarodowej trójki szpiegów działających w Barcelonie. Po tym, jak stary znajomy Pablo Picasso pomaga mu znaleźć pracę w Rosyjskim Balecie Siergieja Diagilewa, Indy opracowuje plan sfałszowania listu miłosnego napisanego przez niemieckiego attaché kulturalnego, aby wyglądało na to, że ma romans z hrabiną Toledo. W sierpniu tego samego roku Indiana zostaje przeniesiony do Pragi gdzie ma skontaktować się telefonicznie z lokalnym agentem. Niestety w jego pokoju hotelowym nie ma telefonu. Indy udaje się do urzędu łączności, gdzie dowiaduje się, że konfrontacja z czeską biurokracją może być nie lada próbą.

Austria, Petersburg. Indy przekonuje się, że jego osobista szpiegowska rozgrywka jest częścią wielkiej wojny szpiegów, obejmującej swym zasięgiem zarówno znużoną wojną Austrię, jak i rewolucyjną Rosję. Podczas niebezpiecznej misji dyplomatycznej na terenie spustoszonej wojną Europy, Indy trafia do pałacu cesarza Karola, gdzie zostaje wciągnięty w tajne, pokojowe rokowania cesarsko-królewskiej rodziny Habsburgów. Narażając życie swoje oraz przydzielonej mu królewskiej ochrony, Indy stawia wszystko na jedną kartę w desperackiej próbie doprowadzenia do jak najszybszego zakończenia wojny. Ruszając do ogarniętej rewolucyjnym chaosem Rosji, młody szpieg jeszcze raz odkrywa, że jego misja wiąże się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, zwłaszcza że musi infiltrować grupę młodych bolszewików. Zapał tych ludzi nieoczekiwanie zaczyna się udzielać i jemu. Wkrótce będzie musiał wybrać między lojalnością względem nowych przyjaciół a wojskowym obowiązkiem.