Филма е по едноименната книга на Джон Кракауер, написана по истински случай и описваща приключенията на 23-годишния Кристофър Маккендлес. Действието на филма се развива през 1990 година, когато Крис Маккендлес завършва колежа Емъри. Той е сред най-добрите студенти и спортисти на випуска си. Макар да споменава пред родителите си за намерението си да следва право, той дарява спестяванията си от $24 000, изгаря последните банкноти в портфейла си, нарязва кредитните си карти и всички документи за самоличност и тайно, без да спомене нищо на близките си, се отправя на пътешествие на автостоп с крайна цел Аляска.

Джиа – име, което е синоним на красота, блясък и известност. Но също така на себичност, самота и саморазруха. Провокативната биографична драма разказва историята на един от първите световноизвестни супермодели – Джиа Каранджи. От ресторанта на баща си до световната модна сцена в края на 70-те, където е сред блясък и пари, това е драматичният живот на Джия. Тя изгрява бързо, но и бързо пропада по спиралата на нещастни любови, объркани страсти и пагубни зависимости, които водят до смъртта й. Джиа умира на 26 години от СПИН и е една от първите жени в САЩ, чиято смърт се приписва на болестта.

Историята разказва за един съдбовен уикенд в началото на 90-те, когато „принцесата на народа“ решава, че бракът ѝ с принц Чарлс не върви и е време на сложи точка. Драматичната история ще разказва за нейната последна Коледа в Уиндзор.

Историята на най-скандалната испанска фамилия е пренесена на екрана с неочаквана изтънченост в тази историческа драма. Към края на XV в. Борджиите са една от най-богатите фамилии в Европа, чиито съкровища са разпределени между Испания и Италия. Когато Родриго Борджия е избран за папа, тримата му синове - Сесар, Хуан и Жофре - се оказват издигнати до властови позиции, тъй като баща им успява да уреди политически изгодни бракове за всеки от тях. Дъщерята на Родриго - Лукреция, също е използвана като разменна монета. Баща й я убеждава да се омъжи за Джовани Сфорца - любимият син на фамилията, която най-често е в опозиция на Борджиите.

В тази серия подробно са описани последните преживявания на писателя, патриот и "професионален" затворник Талс Лупър. Намираме го в идилично кътче на Ла Манша, където той пише разказчета и ги пуска в бутилки в океана. Но в райския му затвор нахлуват три странни сестри и всичко рухва. Тай бяга в Барселона, където обаче попада на жената на своя надзирател от Антверпен /Орнела Мути/, която си търси донор за сперма. Отново бяга, този път в Торино. Там е принуден да управлява асансьор и да класифицира куфари, отнети от евреи в лагерите. Лудницата става пълна, когато Лупър се среща със своя отмъстител-мормон в Будапеща. В последната част изкристализира оригиналната идея на автора да сътвори една нова поредица като "1001 нощ". Дали е успял, всеки преценява за себе си.

Филмът представя най-бурните години от живота на една гениална жена: между 1905 г., когато Мария Кюри отива в Стокхолм с мъжа си Пиер Кюри, за да получи Нобелова награда за откриването на радиоактивността, и 1911 г., когато получава втората си Нобелова награда, след като се е опълчила като учен и като жена на доминираната от мъже академична общност във Франция. "Възхищавам се на Мария Кюри и свободния й дух. В онези години тя не се е интересувала от никакви правила. Мария Кюри винаги се е фокусирала върху проблемите, които е смятала за значими. Правейки това, Кюри е останала напълно вярна на себе си. Всички ние можем да научим нещо от нея. Изумително е, че е имала смелостта да го прави, особено във времена, когато всичко е било много по-трудно, отколкото е днес." Мари Ноел за Cineuropa.org