Stawiając czoła niebezpiecznemu morzu, złej pogodzie, nieukończonej łodzi i bolesnym opóźnieniom, żeglarz Donald Crowhurst stoi przed niemożliwym dylematem - kontynuować samotny rejs dookoła świata z 1968 roku na przeciekającej łodzi czy wrócić do domu pokonany i zrujnowany. Wykorzystując oryginalne filmy 16mm, nagrania dźwiękowe i wywiady, ten film odtwarza niezwykłą fizyczną i psychiczną podróż jednego człowieka.

Zanim pod koniec 2001 roku doszło do upadku Enronu, amerykański gigant energetyczny zatrudniał ok. 22 tysięcy ludzi. W listopadzie 2001 roku ujawniono oszustwa księgowe, które przyczyniły się do zafałszowania wyników spółki. Wcześniej ogłoszono wyniki za III kwartał 2001 roku, potwierdzające olbrzymie straty. W grudniu 2001 roku Enron ogłosił bankructwo, a ceny akcji wynosiły jedynie kilkanaście centów. Według powszechnych opinii było to największe bankructwo w historii USA. Tysiące ludzi z dnia na dzień straciło pracę.

Znakomite grono niemieckich filmowców tworzy wspólnie ten, wyróżniony na MFF w Berlinie, interesujący dokument, który wywołało niejako porwanie przemysłowca Schleyera. Film składa się z wypowiedzi i komentarzy realizatorów, którzy podsumowują polityczną i społeczną sytuację, jak panuje w podzielonych Niemczech.