Čím byli pro americký film noir autoři tzv. drsné školy Raymond Chandler, James M. Cain a Dashiell Hammett, tím byl pro tradici britského kriminálního filmu Graham Greene. Právě podle jeho románu (v tom prvním případě) a na základě jeho původního scénáře (v případě druhém) byly natočeny nejvýznamnější „britské noiry" Brightonský špalek a Třetí muž. Druhý jmenovaný titul vznikl v rámci Greenovy spolupráce s uznávaným britským režisérem Carolem Reedem. Film má ale mnohem kosmopolitnější ráz – odehrává se v poválečné Vídni, produkčně se na něm podílel Američan David O. Selznick a do ústředních rolí byli obsazeni jeho krajané Joseph Cotten a Orson Welles. Kafkovský příběh zasazený do kulis rozbořené rakouské metropole zdobí Oscarem oceněná kamera Roberta Kraskera a nezapomenutelný hudební doprovod Antona Karase. Noir Film Festival

Někdo by si mohl myslet, že Donnie Darko je typický puberťák. Jenže Donnie je zklamaný kluk, trpící vizemi o obrovském králíkovi, který se ho snaží dostat pod svůj zničující vliv. Aby tomu zabránil, dopustí se činů, které ho přivedou až na psychoterapii. Přežije nesnáze středoškolského života i lásky a unikne bizarní smrti, která mu hrozí při pádu motoru z letadla. Donnie bojuje se svými démony, v přeneseném i skutečném slova smyslu, a prožívá příběhy, související s putováním v čase, s fundamentalistickými guru, osudem i machinacemi s vesmírem.

Drsný "macho" otec jedenáctiletého Billyho se rozhodne, aby se synek pochlapil, že ho pošle do kurzů boxu v místním sportovním středisku. Billy se snaží proniknout do tajů tohoto drsného sportu, když se ale vedle v sále roztočí sukénky malých budoucích primabalerin, učarován ladností jejich pohybů, zůstává jako přilepený na místě a hlavou mu víří myšlenky typu "co by tomu řekl jeho otec, co by tomu řekl jeho militantní bratr". Touha je ale silnější než on a tak se domluví s paní Wilkinsonovou (Julie Walters), která má na starosti baletní potěr, aby ho zařadila mezi dívky. Po krátké době Billy objevil nový svět a bylo jasné, že jeho talent je obrovský a tak na nátlak paní Wilkinsonové zaplatí otec Billymu hodiny na prestižní baletní škole. Neprohloupí...

Patrick Bateman je mladý ambiciózní finančník, který je tam, kde chtěl být. Žije na Manhattanu, má snoubenku, pracovní postup. Co ho však vede k tomu, stát se krvavým zabijákem, ví jen on sám.

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede.

Sam a jeho starší bratr Michael jsou ryze američtí mladíci s ryze americkými zájmy. Poté, co se společně s matkou přestěhují do poklidného městečka Santa Carla v Kalifornii, se však věci začínají překvapivě měnit. Michael poslední dobou přestává být sám sebou. A jeho matce se nebude líbit, v co se mění. Film Ztracení chlapci obléká do nového kabátu tradici upírských hororů. Je zručně namíchanou směsicí hrůzy, která rozbuší srdce diváků, smíchu, při kterém praskají jejich bránice, a rockové hudby, která nenechá jediný sval na těle v klidu.

Filmové putování časem od doby narození Oscara Wilda v Dublinu roku 1854, přes Londýn let sedmdesátých, až do New Yorku roku 1984. Vzpomínky, fantazie, hudba. Jistě, můžeme si myslet, že jde o muzikál, ale ne nepodstatný je i příběh, se všemi fantaziemi, divokostí, roztodivnými týpky, ale v neposlední řadě je to i rekostrukce, je to fantasmagorie o někom, kdo mohl existovat, jsou to skutečné rozhovory s neskutečnými lidmi. Je to atak na city a obrazotvornost.

James Brown byl nespoutaný živel, jenž si vždycky dělal, co chce. Nesnesitelná frackovitost, kterou v plné kráse rozbalí hned v úvodu filmu, má hluboké kořeny v jeho minulosti. K ní se divák propracovává postupně, prostřednictvím retrospektivních střípků, které odhalují nelehké dětství v dobách hospodářské krize, odloučení od rodičů, pobyt v polepšovně a v base. James se nikde nenaučil pravidla, podle kterých společnost fungovala. I proto je permanentně porušoval. Na druhou stranu se nebál měnit zavedené pořádky, což mu pomáhalo v zásadních životních a především hudebních rozhodnutí. Film Get On Up, který si název vypůjčil od jedné z nejslavnějších Brownových písniček, je nejen silným životním příběhem, ale zároveň si ho lze užít jako hudební koncert napěchovaný jeho největšími peckami.

Agentka FBI v podání Sandry Bullockové se musí kvůli teroristické hrozbě vydávat v přestrojení za jednu z adeptek na korunku Miss USA. Ačkoliv normálně je po stránce ženských dovedností jemně řečeno spíše nezkušená...

Děj filmu tentokrát otevírají dva důležité momenty. Prvním je vyloupení Adrianova klenotnictví v Beverly Hills, druhým se - o pár dnů později - stává případ policejního kapitána Bogomila, který byl na cestě z práce přepaden a těžce postřelen. Když o druhé akci v Detroitu uslyší Axel Foley, odlétá do Kalifornie, aby pomohl svému zraněnému příteli. Od počátku je mu zřejmé, že nebude mít lehkou práci při odhalování pachatele...

Když se Molly Thompsonová a Carl Peterson vzali, netušili, že jejich život hned po svatbě naruší manželův svědek a kamarád Dupree, který se usadí u nich v obýváku, a také nevěstin otec a zároveň Carlův zaměstnavatel. Tchán zetě povýší a zavalí ho prací jen proto, aby ho mohl ve vhodné chvíli ponížit. Ovšem hlavním problémem novomanželů je nevypočitatelný somrák Dupree, který jaksi zapomněl dospět. Stane se příčinou prvních rozepří mezi Molly a Carlem, ale pak pomůže kamarádovi překonat manželskou krizi, ukázat panu Thompsonovi, zač je toho loket, a díky tomu najít konečně i své životní poslání. – Snadno odhadnutelná zápletka, předem jasný happy end, pár přisprostlých „humorných“ situací ve stylu ucpaného záchodu, sem tam nějaká komická situace, několik dobrých rad do života a stará známá pravda, že láska hory přenáší, to je vše, co může tuctová komedie bratrů Anthonyho a Joea Russoových My dva a Křen nabídnout. Překvapující je však její kvalitní herecké obsazení.