Zagadkowy tytuł oznaczający w dialekcie romańskim "pamiętam" znakomicie oddaje poetykę i nastrój tego obrazu. Jest to opowieść o jednym z miasteczek włoskiej prowincji w latach 1930 - 35, kiedy to największy wpływ na sytuację ówczesnych Włoch wywierał kościół i ideologia faszystowska. Przede wszystkim jest to jednak historia mieszkańców włoskiej prowincji - ludzi, których życie upływa obok głównych nurtów życia politycznego i społecznego. Jest to historia leniwego, zamkniętego w sobie, nieprzeniknionego życia włoskiej prowincji, historia obijactwa, mizernych uczuć, śmiesznych po trosze aspiracji i pragnień - mówił o swym filmie Fellini. Reżyser jest daleki od idealizowania wspomnień z dzieciństwa. Jego film jest w równej mierze krytyczny co szyderczy. A mimo to z każdego kadru przebija wzruszenie i czułość wobec spraw i ludzi tamtego świata. Wobec wspomnień, których okruchy uwiecznione zostały z niezwykłą siłą artystycznej wizji.
Niemcy. Mając do wykonania tygodniowy projekt, nauczyciel Rainer Wenger proponuje swoim uczniom przeprowadzenie eksperymentu, by dzięki niemu mogli lepiej zrozumieć, na czym polegają totalitarne rządy. Zaczyna się swoista gra z podziałem na role z tragicznym zakończeniem. W ciągu kilku dni wprowadzona dyscyplina i poczucie więzi społecznej przeradzają się w prawdziwy ruch: FALĘ. Trzeciego dnia eksperymentu uczniowie zaczynają bojkotować i straszyć innych. Kiedy pojawiają się pierwsze wybuchy przemocy, nauczyciel postanawia przerwać eksperyment. Niestety jest już na to za późno. FALA wyrwała się spod kontroli...
David, współczesny amerykański licealista, niepokoi się o własną przyszłość, zamartwia się wszelkimi zagrożeniami, którymi straszą media. Z upodobaniem ogląda czarno-biały telewizyjny serial z lat 50. o sielankowym życiu mieszkańców miasteczka Pleasantville. Pewnego dnia nieco tajemniczy technik wezwany do naprawy telewizora wręcza Davidowi pilot, za pomocą którego chłopak i jego siostra przenoszą się nieoczekiwanie do filmowego miasteczka. Oboje otrzymują imiona Bud i Mary Sue i stają się głównymi bohaterami serialu.
Ekskluzywna szkoła średnia w miasteczku Sherwood. Znaczący wpływ na resztę szkolnej społeczności ma paczka czterech przyjaciółek: Heather Chandler, Heather McNamara, Heather Duke i Veronica Sawyer. Liderką grupy jest Heather Chandler, bezlitośnie tępiąca i wykpiwająca wszystkich którzy nie pasują do narzuconych przez nią standardów. Jej dowcipy najmniej bawią Veronicę, która nie znosi Heather. Pewnego dnia Veronica poznaje Jasona Dean'a, który nie tylko nosi przy sobie broń, ale miewa makabryczne pomysły.
Rang de Basanti to opowieść o przebudzeniu młodego pokolenia. Młoda Angielka Sue McKinley znajduje dziennik swojego dziadka - brytyjskeigo oficera, który był naocznym świadkiem rewolucji w Indiach. Po przeczytaniu dziennika dziewczyna postanawia nakręcić film o rewolucji w Indiach. Pakuje manatki i wyjeżdża do tego egzotycznego kraju. Tam szuka obsady i gdy w pewnym momencie wydaje jej się że nigdy nie znajdzie odpowiednich aktorów spotyka DJa, Aslama, Karana, Sukhiego. Ci uroczy utracjusze tworzą obsadę wymarzonego filmu Sue. Wraz z postępem prac bohaterowie zmieniają się wewnętrznie, dojrzewają i podejmują dość zaskakujące decyzje. Na początku film nawiązuje do przeszłości - historii rewolucji, ale kończy się odniesieniem do spraw współczesnych i bliskich także nam.
Ku swojemu ogromnemu zdziwieniu młodziutka Juno dowiaduje się, że jest w ciąży. Za radą najlepszej przyjaciółki Lei postanawia znaleźć dla nienarodzonego dziecka bezdzietne małżeństwo, które zgodziłoby się je adoptować. Wkrótce natrafia na pasującą do jej oczekiwań parę, Marka i Vanessę
Oddany swojej pracy nauczyciel fizyki zastaje napadnięty i podbity przez jednego ze swoich uczniów. Po tym incydencie postanawia przeprowadzić się i podjąć pracę w Los Angeles, niestety w krótkim czasie okazuje się, że zachowanie i mentalność młodzieży niczym nie różni się od tej z poprzedniej szkoły. Pogoń za wiedzą, która jest przepustką do lepszego świata, ustępuje miejsca przemocy, walce o przetrwanie.
Młody Lucius McCaslin opuszcza dom i rozpoczyna podróż z Boonem, rodzinnym "złotą rączką" oraz swoim najlepszym przyjacielem Nedem. Cała trójka wybiera się do wielkiego miasta, gdzie chłopiec w ciągu czterech dni uczy się od Boona kilku użytecznych "życiowych umiejętności" czyli oszukiwania, kłamania, bicia się i podrywania kobiet.
Evan to bohater musicalu broadwayowskiego oraz powieści Stevena Levensona. To historia nastolatka, który cierpi na fobię społeczna. Terapią mają być listy pisane do samego siebie. Jeden z listów trafia w ręce kolegi z klasy Connora, który popełnia wkrótce samobójstwo. Evan zostaje uznany przez pomyłkę za przyjaciela Connora. Niespodziewanie zyskuje sympatię kolegów oraz rodziców zmarłego chłopaka.
Megan zbliża się do trzydziestki, lecz wciąż nie ma pomysłu na życie. Obraca się w kręgu przyjaciół ze szkoły średniej, pracuje u ojca, tkwi w związku z chłopakiem z liceum. Gdy Anthony niepodziewanie się oświadcza, Megan wpada w panikę. By uniknąć podjęcia decyzji, okłamuje go, że musi wyjechać na szkolenie. Zamieszkuje w domu 16-letniej przyjaciółki, Anniki, gdzie poznaje jej samotnego ojca, Craiga.
Po opuszczeniu aresztu Rosie znajduje pracę i namawia kochanka, by do niej dołączył. Ten wpada jednak na pomysł obrabowania lokalnego gangstera.
Nieśmiała, wychowywana przez matkę dewotkę nastolatka Carrie White jest nieustannie wyśmiewana przez szkolnych kolegów. Już jako małe dziecko odkrywa w sobie paranormalne zdolności, które później postanawia wykorzystać przeciwko złośliwym rówieśnikom.
To komedia dla nastolatków o zjawiskach paranormalnych. Bohaterką jest uczennica szkoły średniej, która pracuje jako medium. Darby Harper zyskuje zdolność widzenia zmarłych ludzi po wypadku, w którym ociera się o śmierć.