Akcja filmu toczy się pod koniec II wojny światowej w Ameryce. Don Vito Corleone jest głową jednej z pięciu mafijnych rodzin w Nowym Jorku. Wraz z pomocą synów Sonny'ego i Freda oraz Toma Hagena -który oferuje swoje usługi w zakresie prawnym - cieszą się uznaniem wśród wielu znanych i ważnych osobistości. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy Don Vito odmawia współpracy w handlu narkotykami.
Charyzmatyczny anglista John Keating rozpoczyna pracę w ekskluzywnej szkole dla chłopców. Jego niekonwencjonalne metody nauczania wnoszą powiew świeżości do konserwatywnego programu uczelni. Niezwykły profesor rozbudza w swoich podopiecznych ciekawość świata, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji, tym samym odmieniając ich życie.
Hongkong, 1962 r. Uchodźcy z Szanghaju, którzy z nadzieją na lepsze życie licznie przybywają do tej brytyjskiej kolonii, wynajmują każdy, nawet najbardziej obskurny kąt. Wyizolowani, a jednocześnie podlegający nieustannej kontroli sąsiadów, przybysze żyją w zamkniętych społecznościach, tłocząc się w ciasnych pomieszczeniach, zarówno w domach jak i w miejscach pracy. Pewnego dnia do sąsiadujących ze sobą dwóch klitek w jednym z takich przepełnionych domów wprowadzają się równocześnie - sekretarka Su Chan (Maggie Cheung) z mężem i redaktor jednej z gazet Chow Mo-Wan (Tony Leung) z żoną. Żona Chow z powodu obowiązków służbowych często przebywa poza domem. Mąż Su od dłuższego czasu jest podróży służbowej. Kolejne dni w tym ludzkim "mrowisku", których rytm wyznacza jedynie praca, są jałowe i nudne.
Czterech nastolatków: Gordie, Chris, Teddy i Vern dorasta razem w fikcyjnym miasteczku Castle Rock w Oregonie. Pewnego dnia Vern podsłuchuje rozmowę starszego brata, z której dowiaduje się, że grupa starszych dzieciaków znalazła przy torach zwłoki zaginionego chłopca, ale nie poinformowała o tym policji. Przyjaciele postanawiają samodzielnie odnaleźć ciało, przekonani że dzięki temu staną się sławni.
W sierpniu 1939 roku grupa warszawskich aktorów przygotowuje się do premiery "Hamleta". Wybucha II wojna światowa. Teatr zostaje zamknięty, lecz wkrótce otwiera swoje podwoje: aktorzy wprawdzie przygotowują premierę, lecz są też zaangażowani w ruch oporu. Szykują zamach na hitlerowskich dygnitarzy. Po tej akcji nie będzie już w okupowanej Warszawie miejsca dla Józefa Tury, jego pięknej żony Marii oraz ich trupy. Ale jak ma opuścić miasto nie zwracając niczyjej uwagi popularny, wszędzie rozpoznawany aktor?
Niemal 30 lat po zamachu na prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy'ego 22 listopada 1963 r. w Dallas sprawa "prawdziwego" mordercy ciągle porusza opinię amerykańską. Reżyser Oliver Stone, tak jak we wszystkich swoich filmach, występuje w roli adwokata na rzecz uwolnienia się od historycznego narodowego urazu, rozpracowania sprzeczności i otwartych kwestii w relacjach ówczesnej komisji rządowej: "John F. Kennedy - miejsce czynu Dallas". Jima Garrisona, prokuratura w sprawie Kennedy'ego, gra hollywoodzki gwiazdor, Kevin Costner. Po długich poszukiwaniach Garrison dochodzi do wniosku, że w tym morderstwie chodzi o spisek na najwyższych szczeblach rządowych. W sumie jednak trzy godziny "JFK" nie przyczyniają się w sposób zadowalający do wyjaśnienia sprawy. Mimo to mieszanka faktograficznej dokumentacji oraz pełnego napięcia politycznego thrillera stanowi wartościową lekcję amerykańskiej historii.
Malcolm X był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Obydwu przywódcom przyświecały podobne cele: emancypacja afroamerykańskiej społeczności, walka o szacunek i równe prawa w zdominowanym przez białych kraju. Tu jednak podobieństwa się kończyły. Pastor King pragnął zrealizować swoje wizje w oparciu o zasady chrześcijańskiej moralności. Malcolm X dopuszczał do używania przemocy w walce politycznej. Zapowiadał także radykalną rewolucję społeczną.
Przepiękna, bajkowa opowieść o dorosłych chcących pozostać dziećmi i dziećmi zmuszonymi do dorosłości. Kolorowo, epicko ale też łapiąc za serce opowiedziana historia powstania bajki z pióra J. M. Barrie'go "The Adventures of Peter Pan". Film pokazuje wesołe, frywolne, lekkie życie trójki dzieci przeplatające się z okropieństwami życia, śmiercią i twardą rzeczywistością. Doborowa obsada: Johnny Depp jako James Barrie, Kate Winslet jako Sylvia Llewelyn Davies oraz Dustin Hoffman jako Charles Frohman tworzą obraz godny zastanowienia się, w którym momencie my sami przestaliśmy być dziećmi i czy na pewno udało się nam tego dokonać.
Film opowiada o ostatnich latach życia sir Thomasa More'a, wielkiego angielskiego humanisty, cieszącego się autorytetem moralnym w całej Europie i jego konflikcie z królem Henrykiem VIII. Angielski monarcha postanowił porzucić swoją żonę, królową Katarzynę i poślubić Annę Boleyn. More nie chciał otwarcie buntować się przeciw swemu monarsze. Złożył więc urząd i wycofał się z życia publicznego.
Antoine Doinel ma już ponad trzydzieści lat, François Truffaut opisuje nam historię jego życia już w pięciu filmach. Rozwiódł się z Christiną. Jest korektorem i zakochał się w Sabinie, sprzedawczyni płyt. Jednak nie jest to zobowiązujący związek. Colette, jego młodzieńcza miłość, jest teraz adwokatem. Kupuje jego pierwszą autobiograficzną książkę. Niespodziewanie spotykają się na stacji... Rezyser bawi się filmem - umieścił w tym dziele w charakterze sekwencji wspomnieniowych wiele scen z poprzednich obrazów. Agdy postaci z "Uciekającej miłości" idą do kina, grany tam jest film Truffauta...
Grupa maturzystów i ich ostatnia noc w rodzinnym mieście przed nieuchronnym wyjazdem na studia. Jeden z pierwszych filmów Georga Lucasa.
Wiliam Szekspir, młody dramaturg cierpi na niemoc twórczą i to właśnie w okresie, gdy dostaje zamówienie na sztukę, która może okazać się jego "przepustką do lepszego świata". Pewnego dnia podczas przesłuchania aktorów poznaje urodziwego młodzieńca, któremu powierza jedną z głównych ról. Jednak niechcący Will odkrywa, że jego młody przyjaciel w rzeczywistości jest... kobietą o imieniu Viola. Lady Viola i Szekspir zakochują się w sobie, nawiązując płomienny romans, a jednocześnie przed innymi ludźmi grając komedię, w której Viola wciąż jest mężczyzną. Ta znajomość okazuje się dla pisarza prawdziwym lekarstwem, a w jego sztuce dochodzi do przełomu. Niestety, Viola została obiecana innemu mężczyźnie i kiedy prawda wychodzi na jaw, kochankowie muszą się rozdzielić. Życie przyszykowało jednak dla nich jeszcze niejedną niespodziankę...
Ekranizacja jednej z najpopularniejszych łotrzykowskich opowieści Charlesa Dickensa. Oliver Twist to historia chłopca, który ucieka z sierocińca. Spotkany na ulicy kieszonkowiec namawia go, aby przystał do gangu małoletnich złodziei, którzy uczą się "fachu" pod okiem swego mistrza.
Film jest adaptacją popularnej książki Nicka Hornby'ego z 1998 roku. Tylko w Wielkiej Brytanii sprzedano ponad milion egzemplarzy tej powieści i przez długi czas była na pierwszym miejscu listy bestsellerów. Głównym bohaterem filmu jest 36-letni playboy, Will Freeman, który nie chce mieć dzieci. Will udaje, że ma syna, by łatwiej nawiązywać kontakty z kobietami, a jego plany życiowe komplikują się, gdy poznaje samotnego, zagubionego dwunastoletniego chłopca, Marcusa. "Był sobie chłopiec" to opowieść o mężczyźnie - przystojnym, bogatym, płytkim, skoncentrowanym na sobie, pełnym uroku ... i jego nieoczekiwanym związku z chłopcem, którego spotyka, gdy próbuje poderwać matkę innego chłopca.