Jest jesień roku 1989. Christine jest wielką zwolenniczką komunizmu. Podczas obchodów 40-lecia NRD, dochodzi do wielkich manifestacji. Christin widzi na nich swojego syna, krzyczącego " wolność prasy!', za co jest pałowany przez milicję. Na skutek wstrząsu tym spowodowanego, Christine traci przytomność i zapada na kilkumiesięczną śpiączkę. Kiedy się z niej wybudza NRD już nie ma. Lekarze ostrzegają jej syna, że kolejny wstrząs może skończyć się tragicznie. Alex postanawia nie informować matki o radykalnych zmianach jakie zaszły. W tym celu stwarza świat, który jeszcze kilka miesięcy temu był rzeczywistością.

Dwudziestokilkuletni Jan (Daniel Brühl znany z filmu "Goodbye, Lenin"), Peter i Jule chcą zmienić świat. Nienawidzą establishmentu i dorobkiewiczostwa. Rozpoczynają więc krucjatę przeciw bogaczom: pod nieobecność właścicieli włamują się do ich willi i przestawiają meble, zostawiając wiadomość "Dni twojego bogactwa są policzone". Są jednak pacyfistami - do czasu, gdy pewnego dnia, wskutek pechowego zbiegu okoliczności, zmuszeni są porwać zamożnego biznesmena. Z politycznych aktywistów, "edukujących" możnych tego świata, stają się przestępcami.

Są lata 50., profesor Vivian Bell przyjeżdża do Nevady, aby wziąć rozwód. Jest niezadowolona ze swojego małżeństwa i czuje się źle na ranchu, na którym się zatrzymała. Zaczyna czuć narastające przyciąganie do Cay Rivers, pewnej siebie lesbijki i córki właściciela rancha. Emocje uwolnione przez ich rozwijajacą się intymność i wątpliwości Vivian co do jej uczuć do Cay mieszają się z górskim krajobrazem oraz piosenkami country.

Los Angeles, ostatnie dni grudnia 1999 roku. Lenny Nero (Ralph Fiennes) - były policjant, handluje na czarnym rynku specyficznymi nagraniami. Powstają one dzięki technologii pozwalającej utrwalać na minidyskach wrażenia wzrokowe i słuchowe przechwytywane wprost z mózgu. Życie Nero komplikuje się, gdy w jego ręce trafia dysk z niebezpieczną zawartością.

Grbavica to dzielnica Sarajewa. W czasie wojny została zajęta przez armię Serbii i Czarnogóry i przekształcona w specjalny obóz wojskowy, w którym torturowano ludzi. Akcja filmu rozgrywa się dziesięć lat po zakończeniu działań wojennych na terytorium Bośni - ale dla Esmy, wychowującej samotnie kilkunastoletnią córkę Sarę, nic się bynajmniej nie skończyło. Dojrzewanie córki, problemy życia codziennego wciąż boleśnie odwołują się to tego tragicznego okresu. Stawienie im czoła jest jednoznaczne z zaakceptowaniem okrutnej i traumatycznej prawdy, od której wciąż ucieka.