Tytułowa Jeanne Dielman to uwięziona w kieracie domowej rutyny samotna matka, okazyjnie dorabiająca prostytucją, chowająca zdobyte w ten sposób pieniądze w wazie na zupę. Przedmioty codziennego użytku, podobnie jak banalne czynności, odgrywają tu kluczową rolę: to właśnie w tym filmie pojawiają się legendarne długie sceny obierania ziemniaków czy robienia sznycla. Akerman w duchu feminizmu drugiej fali zwróciła uwagę na niewidzialne dla kina gesty i pracę kobiet. „Mam reputację trudnej, a to dlatego, że interesuje mnie codzienność i ją chcę pokazywać. Tymczasem ludzie chodzą do kina głównie po to, by od codzienności uciec” – mówiła w 1982 roku. Kładła tym nacisk na to, byśmy zamiast „spędzać” na filmach czas, intensywnie odczuwali jego upływ. I to czas jest kolejnym ważnym bohaterem tego filmu. Ale ten manifest awangardowego kina i sztandarowe dzieło feminizmu ma też swój ukryty temat: jest nim życie po traumie Holocaustu.
Josey Aimes jest młodą matką, która ucieka od maltretującego ją męża. Postanawia wrócić do swojego rodzinnego miasteczka w Minnesocie. Na miejscu rozpoczyna pracę w kopalni, która zatrudnia większość mieszkańców miasteczka, w tym także jej ojca. Wydaje się, że wszystko będzie dobrze i Josie rozpocznie nowe życie. Jednak wraz z innymi kobietami jest fizycznie i psychicznie molestowana przez męską załogę. Władze kopalni nie przejmują się problemem - tym bardziej, że mają świadomość, iż atakowane kobiety boją się utraty pracy. Mimo to, rodzina Aimes podejmuje ryzyko i rozpoczyna batalię sądową...
Wrażliwy nastolatek ze zdeformowaną twarzą próbuje wieść normalne życie, w czym pomaga mu jego matka.
Billy Chapel od 20 lat jest liderem drużyny baseballowej Detroit Tigers. W sporcie osiągnął już wszystko. Jako weteran boiska przeżywa jednak poważny kryzys. Nie może pogodzić się z faktem, że jego sława i dokonania odchodzą w zapomnienie. Wie, że musi odejść z drużyny. Wiek i liczne kontuzje eliminują go z gry. Jednak zanim to się stanie, chce zagrać jeszcze jeden mecz, zapewniając drużynie zwycięstwo. Będzie to jedna z najtrudniejszych rozgrywek w jego życiu.
Ray to nastolatek, który mimo życia w ciele kobiety czuje, że jest mężczyzną. Pewnego dnia postanawia rozpocząć terapię hormonalną, ale by tego dokonać potrzebuje zgody obojga rodziców.
Podczas rodeo w wypadku ginie bogaty i wpływowy biznesmen. Po roku wdowa po nim wiąże się z mężczyzną, który zorganizował feralne zawody. Wszystko układa się perfekcyjnie, dopóki nowy ukochany bohaterki nie zaczyna się interesować jej pieniędzmi...
Mający myśli samobójcze alkoholik przeżywa rocznicę śmierci swojego syna. Kiedy próbuje zadzwonić na telefon zaufania, omyłkowo łączy się z samotną matką pracującą na stanowisku woźnej na nocną zmianę w lokalnym college'u. Obraz przedstawia oboje bohaterów w czasie rzeczywistym na podzielonym na pół ekranie, gdy odbywają zmieniającą ich życie rozmowę.Nagrany w dwóch pojedynczych ujęciach i kręconych jednocześnie w dwóch różnych częściach miasta dramat pokazuje przypadkową rozmowę dwojga nieznajomych, która okazuje się mieć niebagatelny wpływ na życie obojga.
Londyn, lata pięćdziesiąte. Opowieść oparta na prawdziwej historii życia ostatniej kobiety, na której wykonano wyrok śmierci w Wielkie Brytanii. Ruth Ellis mieszka ze swoim dziesięcioletnim synem, Andym, nad klubem nocnym. W klubie poznaje Davida Blakely'ego, zakochuje się w nim i nawiązuje romans. Jednak David pochodzi z wyższych sfer i ich związek jest bez szansy. Porzucona kobieta szaleje z rozpaczy.