Vienas ryškiausių XX amžiaus protų. Vienas skausmingiausių jo užtemimų. Tikra Johno Forbeso Nasho gyvenimo istorija.J.F.Nashas jaunesnysis gimė 1928-aisiais metais - tais pačiais metais, kai garsus vengrų matematikas Johnas fon Noymanas sukūrė esmines vadinamąsias "žaidimų teoremas”. Po dvidešimties metų Nashas iš esmės peržiūrėjo jo teorijas ir sukūrė naujas. Jomis paremti visi nūdienos ekonomikos modeliai. 1958-aisiais žurnalas "Fortune” paskelbė Nashą gabiausiu savo kartos mokslininku. O jau kitąmet jis atsidūrė psichiatrinėje ligoninėje. Jam šėrė medikamentus, gydė elektrošoku, tačiau nieko nepasiekė. Praėjo trisdešimt metų ir Nashas staiga išgijo, nors gydytojai ir tvirtino, kad šizofrenija nepagydoma. Galiausiai jie nutarė, kad Nasho diagnozė nebuvo teisinga. Bet kas gi įvyko iš tiesų?

XX a. trečiąjį dešimtmetį Džimas Bredokas (akt. R. Crowe'as) buvo daug žadantis boksininkas, tačiau po virtinės apmaudžių pralaimėjimų jam teko atsisakyti sportininko karjeros. Amerikai išgyvenant ekonominės depresijos siaubą, Džimas imasi pačių sunkiausių ir juodžiausių darbų, kad jo žmona ir vaikai nemirtų badu. Tačiau netgi tada, kai aplink tvyro juoda neviltis, buvęs boksininkas neišsižada savo svajonės grįžti į ringą ir nugalėti. Ir sėkmė jam nusišypso: atsitiktinumo dėka Bredokui suteikiama galimybė stoti į kovą su gerokai už jį sunkesniu pasaulio vicečempionu. Atrodo, jog šio susirėmimo baigtis nulemta iš anksto, tačiau, didžiulei visų nuostabai, Džimas Bredokas nugali trečiame raunde.

Biografinėje Johnny Cash‘o dramoje atkuriamas įdomus ir įvykių kupinas muzikos garsenybės gyvenimas: sunki ir audringa jaunystė Arkanzaso medvilnės fermoje, stulbinanti šlovė, pavojingos žvaigždės gyvenimo pagundos ir, žinoma, meilė.

Robinas Cavendishas įsimylėjo savo žmoną Dianą iš pirmo žvilgsnio. Tačiau vos jiems susituokus dvidešimt aštuonerių metų vyras susirgo poliomielitu, visas jo kūnas buvo suparalyžiuotas. Gydytojai davė jam tris mėnesius. Susidūręs su tokia sunkia liga Robinas paniro į depresiją, net nenorėjo matyti savo neseniai gimusio sūnaus, tačiau Diana nepasidavė – jos besąlygiška meilė įkvėpė ir patį Robiną. Galiausiai ji sugalvojo sutuoktinį parsivežti namo, tai dvidešimto amžiaus viduryje atrodė neįmanomas dalykas – Robino kvėpavimą palaikė mediciniai aparatai, kuriems pakaitalo kelionėje nebuvo... Tačiau Diana surizikavo – išjungė viską ir kuo greičiau vežė jį namo. Artimųjų apsuptas Robinas sustiprėjo ir visiems įrodė, kad gydytis galima ir namuose. Galiausiai jie išrado specialų vežimėlį, užtikrinusį kur kas pilnavertiškesnį gyvenimą. Šis išradimas pakeitė pasaulį daugelio pacientų, kuriems ligoninė buvo tapusi amžinu kalėjimu.

1840-aisiais žinoma, bet nepakankamai įvertinta fosilijų medžiotoja Marija Aning atšiaurioje pietinėje pakrantėje ieško dažnai pasitaikančių fosilijų, kurias parduoda turistams. Taip ji išlaiko save ir motiną. Sulaukusi turtingo svečio pasiūlymo prižiūrėti jo žmoną Šarlotę, Marija negali atsisakyti. Iš pradžių ji konfliktuoja su viešnia, tačiau nepaisant socialinių sluoksnių ir asmenybių skirtumų, tarp moterų užsimezga stiprus ryšys.

1890-ieji. Milžiniška šėlstanti smėlio audra, galingas skėrių antplūdis, užtemdantis negailestingai kepinančią saulę, ir kiti sunkiai protu suvokiami mirtini spąstai. Tai tik keletas nepaprastai pavojingų kliūčių, kurios laukia šauniausio Vakaruose ilgų distancijų raitelio – amerikiečio „Pony Express“ kurjerio Frenko Hopkinso – ir jo mustango Idalgo. Jiedu dalyvauja sunkiausiose ir pavojingiausiose lenktynėse „Ugnies vandenynas“. Frenkas – pirmasis ne karališko kraujo ir ne arabiškos kilmės vyras, arabų šeicho pakviestas dalyvauti šiose lenktynėse. Čia varžosi geriausi ristūnai ir raiteliai, jiems ne tik tenka įveikti tris tūkstančius mylių saulės išdegintoje Arabijos dykumoje, bet ir perprasti piktus priešininkų kėslus.

„Mergina su perlo auskaru“ yra 2003 m. dramos filmas, režisuotas Peterio Webberio pagal Olivia Hetreed scenarijų, remiantis 1999 m. to paties pavadinimo Tracy Chevalier romanu.