Оскар Шиндлер е голям немски бизнесмен, който отваря фабрика в Полша през Втората Световна Война. Ставайки свидетел на зверствата от страна на нацистите върху еврейското население обаче, той става изключително човечен и превръща фабриката си в лагер на спасението за евреите. Филма е базиран на истинската история на Оскар Шиндлер, който успява да спаси близо 1100 евреи от обгазяване в лагерите в Аушвиц. Филмът разказва за духовното му издигане от паразит в обществото до безименен герой на цялото човечество.

Владислав Шпилман е пианист във Варшавското радио. Когато нацистите окупират Полша, той става свидетел на създаването на еврейското гето и на депортирането на семейството си. Благодарение на своя късмет успява да се измъкне, известно време остава затворен, после се свързва със съпротивата и се крие, за да оцелее.

Този филм е за страха от смъртта.

Гуидо Анселми е прочут режисьор, потърсил покой и усамотение в престижен балнеоложки курорт. Действителност и въображение се смесват в ума му и мястото изведнъж се населва с персонажите от неговия собствен живот. Гуидо рухва. Когато вече е на път да се откаже от новия филм, който се е опитвал безуспешно да направи, на снимачната площадка повторно се явяват главните действащи лица на живота му. Посред тяхната тълпа Гуидо грабва мегафона и започва да дава заповеди: виденията се подчиняват мирно и кротко, подават си ръка и образуват верига, която весело крачи под нотите на марша "Излизането на гладиаторите". Заглавието идва от броя филми, които Фелини има зад гърба си до момента: осем плюс дебютния си филм, който е режисиран заедно с Алберто Латуада.

Драмата на един гениален и арогантен ум, изгубил и саморазрушил се в света на числата. В университета Принстън Джон Наш се бори за да направи значителен принос в света на математиката, който да остане като негово наследство. След много усилия той май-накрая прави революционно откритие, което евентуално дори може да му спечели Нобелова награда. След като завършва той се захваща с преподаване и се влюбва в ученичката си Алисия. Междувременно правителството го моли да му помогне с разбиването на Съветски код, а скоро е забъркан и в ужасяващ заговор. Скоро обаче се случва нещо, което ще преобърне света на Джон Наш завинаги. Той ще открие че е психично болен. Сега само с помощта на Алисия той ще може да оздравее и да си възвърне статуса на невероятният математик, който познаваме днес.

Линч може да бъде и хуманист - резултатът е това съкровище. Оригиналното заглавие може да бъде тълкувано по много начини: създаден по действителен случай, филмът разказва за пътуването из пустите полета на Средния Запад, предприето от престарелия Алвин Стрейт (Ричард Фарнсуърт) от Айова, който пропътува над 500 километра с тракторчето си, за да навести болния си брат, с когото не си говорят от години. Нетипично за режисьора, филмът също е направен директно - в естествен, последователен маниер; но все пак елегантните композиции и движения на камерата (дело на 82-годишния ветеран Фреди Франсис /"Величие"/), изкусното използване на звука и музиката (все същия Бадаламенти) и иронията към абсурдите на живота в малкия град правят филма типично Линчовски. Най-артистичния филм на режисьора. За съжаление, изпълнителят на главната роля Фарнсуърт се самоубива година след премиерата на филма.

Награденият с девет Оскара исторически филм на Бернардо Бертолучи разказва истинската история на последния император на Китай, Пуи. За основа на сценария е послужила автобиографичната книга написана от самия Пуи, а в главните роли се превъплъщават Джон Лоун, Джоан Чен и Рик Йънг. Филмът обхваща както годините в които Пуи управлява Китай и е обект на възхищение от страна на милиарди хора, така и неговото изпълнено с предизвикателства детство. Освен с аристократичното си потекло и отношението му относно нахлуващите японски сили Пуи става известен и с разпуснатия си начин на живот и упадъка, който започва да го заобикаля. Филмът на Бертолучи също така разглежда и този период от живота на Пуи в който той живее и се прехранва като обикновен селски работник. За работата си по "Последният император" Бернардо Бертолучи получи "Оскар" в категорията "Най-добър режисьор".

Останала без пари и работа и почти без надежда, Ерин Брокович преживява най-трудния момент в живота си. Дори преживява автомобилна катастрофа, а като капак на всичко адвокатът й не успява да уреди обезщетение. Без близък човек, към когото да се обърне, Ерин моли адвоката си Ед Масри да я вземе на работа в неговата кантора. Именно там тя попада на няколко болнични картона, забутани в папки за недвижими имоти. Объркана, Ерин започва да разпитва. Тя убеждава Ед да й позволи да разследва случая и открива афера със заразена вода в местния квартал, която причинява ужасни болести на обитателите. Въпреки че първоначално жителите не искат да бъдат въвлечени в разследването, упоритостта на Ерин и личният й интерес към живота им ги кара да я послушат. Като сродна душа Ерин е една от тях и способността й да разговаря на тяхното ниво ги предразполага към нея и спечелва доверието им.

В края на Втората световна война, млада медицинска сестра се грижи за жертва на самолетна катастрофа, коята е зле обгоряла, в полева блолница в Италия. Миналото на жертвата се показва в откъслечни ретроспекции, разкриващи съдбоносна любовна връзка. Тежка амнезия държи самоличността му в неизвестност и единственото, което намеква нещо за произхода му, е неговият английски.