Akcja filmu toczy się od września 1939 roku po wyzwolenie Warszawy w styczniu 1945 roku. Narratorem jest muzyk Roman Tokarski, który grając na fortepianie, opowiada o swoich przeżyciach z czasów okupacji niemieckiej swojemu przyjacielowi. Roman organizował uliczną orkiestrę i wraz z siostrą Haliną był członkiem organizacji podziemnej, razem brali udział w akcjach dywersyjnych, walczyli w powstaniu warszawskim i w partyzantce. Prawdziwym bohaterem filmu są piosenki z czasów niemieckiej okupacji - patriotyczne i satyryczne, które jak pisała prasa, podnosiły ludność na duchu i pomagały przetrwać trudne chwile. W "Zakazanych piosenkach" ujrzymy największe gwiazdy polskiej sceny, dla których odgrywane historie były częścią ich własnej biografii.

Kalif Alquazar sprawuje za pomocą czarnej magii bezwzględne rządy w mieście Jadur. W przechowywanym w pałacu Lustrze Księżyca może zobaczyć każde wydarzenie, które ukazuje mu uwięziona w zwierciadle jego własna dusza. W ten sposób dowiaduje się m.in. o przygotowywanym przez zbuntowanych mieszkańców miasta powstaniu i zsyła na rebeliantów trąbę powietrzną. Wkrótce do pałacu przybywa z Bagdadu książę Hasan, który ma poślubić pasierbicę Alquazara, Zuleirę. Chytry władca przyrzeka Hasanowi rękę księżniczki, jeśli ten zdobędzie różę z Elilu. Magiczny kwiat, dzięki zaklętemu w nim dobru, daje jego posiadaczowi najwyższą moc. Hasan wyrusza w podróż na latającym dywanie w towarzystwie Khasima, szpiega i zausznika kalifa.

Martin Terrier postanowił zakończyć karierę zawodowego mordercy. Niestety, organizacja dla której pracuje nie ma zamiaru z niego rezygnować. Po nieudanej próbie zamachu na jego życie, Martin ucieka na farmę zarządzaną przez Claire i jej męża Felixa. Martin zakochuje się w pięknej Claire. Farma zostaje zaatakowana, Martin i jego ukochana ledwo uchodzą z życiem, ale udaje im się razem uciec. Martin wraca do Paryża i spotyka się ze swoimi pracodawcami, dostaje propozycję ostatniego zadania, po którym będzie wolnym człowiekiem