Na začátku 70. let zaznamenal Hollywood svůj zatím poslední umělecký rozmach. Jedním z nejdiskutovanějších filmů té doby se stalo Poslední filmové představení režiséra Petera Bogdanoviche (nar. 1939). Někteří kritici ho dokonce označili za „nejlepší filmový debut od Občana Kanea“, neboť netušili, že režisér už má za sebou jeden hraný film, natočený pro Rogera Cormana (Terče z roku 1967 s Borisem Karloffem v hlavní roli hororové hvězdy, která silou své osobnosti zlikviduje sériového vraha). Dějištěm je texaské městečko Anarene v roce 1951. Vítr se prohání jeho prázdnými ulicemi a ti lidé, kteří tu ještě bydlí, nacházejí rozptýlení v místní hospodě s hernou a ve starém kině. Obojí vlastní Sam, zvaný Lev, svědomí městečka a jeho obyvatel, který ještě pamatuje dávno minulé dobré časy. Jeho chráněnci, kapitáni školního fotbalového týmu Sonny a Duane se snaží užívat si života v pomalu umírajícím městečku.

Bývalý nacistický důstojník setká v roce 1957 jednu se svých vězeňkyň, židovské dívka z koncentračního tábora. On pracuje jako noční vrátný v hotelu a ona je vdaná za významného dirigenta. V táboře to byla láska mezi trýznitelem a vězenkyně, která nyní přerůstá v upřímnou a oddanou lásku. Němec necítí vinu za to, co udělal, a oba to berou jako přirozenou věc. Film se věnuje i fenoménu spolupráce bývalých nacistických vůdců prostřednictvím tajných spolků, které existovaly dlouho po skončení Druhé světové války.

Asteroid City by bylo zcela nezajímavým flekem na mapě, kdyby na něj před lety nedopadl meteorit, který tu vyhloubil dolík. Poblíž vzniklo svérázné městečko, které hostí pravidelná setkání výjimečných mladých lidí a jejich rodičů, kteří tu mají poměřit síly, pobavit se a ujistit se, že na tu genialitu nejsou sami. Vytržení ze všední reality zejména ocení relativně čerstvý vdovec se čtyřmi mimořádnými dětmi a tchánem, jenž mu dosud nepřišel na chuť. Podobně je na tom i filmová hvězda Midge Campbellová, jejíž geniální dcera má víc sebevědomí než ona. I další účastníci jsou svým způsobem velmi unikátní a do pouště dorazili s nadšením a touhou po dobrodružství. Už takováto sešlost by stačila k tomu, aby si Asteroid City zasloužilo zvýšenou pozornost. Na přední stránky všech světových periodik se městečko dostane díky „blízkému setkání třetího druhu“, k němuž dojde během akce.

Natalie Russoová a Nick Smith se neznají. Spojuje je však víra v to, že najdou toho pravého. Ve stejný okamžik hodí minci do kašny a vysloví svá přání. V noci se jim o sobě navzájem začnou zdát zamilované sny. Jak se ale mají ve skutečném životě najít?

Mezi Carly a Jasonem, kteří se potkají v kulinářské akademii, přeskočí vzájemná jiskra, zatímco spolu laškovně soupeří o titul nejlepšího šéfkuchaře. Jason najednou zmizí, ale o tři roky později na sebe znovu narazí v kuchařské show, kde se utkají o šanci vyhrát vlastní restauraci. Zamilovaní šéfkuchaři, jejichž vášnivé pohledy neuniknou oku všudypřítomných kamer, i přes vzájemnou konkurenci jeden druhého podporují. Když se však dostanou do finále, emoce vyvřou na povrch a Carly pojme podezření, že Jason kopíruje její pokrmy. Zvítězit může jen jeden, ale pokud se jejich vztah rozplyne jako pára nad hrncem, prohrají oba.

Dude Delaney, je typický frajírek z 50. let ovlivněný rock'n'rollem a dobou, kdy mládež uctívala Jamese Deana. Tak jako většina se Dude snaží prezentovat silným sporťákem a krásnou holkou po svém boku. Na vrcholu může být ale jen jeden, a tak se mladí kluci předhánějí v šílenostech, soupeří v závodech svých nadupaných kár nebo si prostě rozbijou hubu, jen aby upoutali co nejvíce pěkných holek.

Nový učitel hudby v domově pro zbloudilé chlapce v západním Texasu z roku 1955 přináší mnoha internovaným chlapcům novou vizi a naději.

Vedle jazzu a heroinu byla konstantou života proslulého pianisty Joea Albanyho dcera Amy-Jo, jejímž zasněným a nevinným pohledem sledujeme nejen talent a sebedestruktivní okamžiky dobrosrdečného otce, ale i bizarně podmanivé prostředí bezstarostné bohémy Los Angeles poloviny 70. let. V hlavních rolích nedostižní John Hawkes, Elle Fanningová a Glenn Closeová. (51st KVIFF)