1943 rok, Francja. Po aresztowaniu ojca trzynastoletnia Fanny (Léonie Souchaud) i jej dwie młodsze siostry trafiają do domu opieki dla żydowskich dzieci, który znajduje się w neutralnej strefie na Półwyspie Apenińskim. Kiedy jednak naziści wkraczają do Włoch, organizacja humanitarna OSE próbuje przetransportować dzieci do Szwajcarii. Zmuszona do ucieczki Fanny zostaje liderką dziecięcej grupy i robi wszystko, żeby przetrwać pełną niebezpieczeństw podróż. [HBO Polska]
Jedno z najbardziej oryginalnych dokonań czechosłowackiej Nowej Fali, pełny niedopowiedzeń debiut Jana Němeca. Dramatyczna opowieść z czasu II wojny światowej o dwóch młodych Żydach, którym udało się uciec z transportu śmierci. Podczas swojej ucieczki przez las są ścigani przez grupę starszych mężczyzn, uzbrojonych niemieckich wieśniaków. Eksperymentalny film oparty na połączeniu elementów rzeczywistości, wspomnień oraz obrazów stanu ducha, składających się na wizerunek człowieka w sytuacji skrajnego zagrożenia.
Polska podczas II wojny światowej. Martha Weiss, Żydówka, przybywa wraz z rodziną do obozu zagłady w Auschwitz. Zostaje przydzielona do roli tłumacza, ale jej bliscy nie mają tyle szczęścia.
Akcja rozgrywa się w nazistowskim obozie koncentracyjnym, należącym do zespołu Konzentrationslager Mauthausen-Gusen. Więzień Francisco Boix w rzeczywistości został tam osadzony w 1941 roku. W filmie poznajemy młodego Hiszpana, kiedy już wprawnie wykonuje przydzielone mu zajęcie – fotografuje. Francisco pod okiem niemieckich oprawców robi zdjęcia więźniom, którzy są przyprowadzani do jego prowizorycznego studia. Próbuje fotografować także niepostrzeżenie i prowadzić dokumentację wydarzeń w obozie. Zamierza pokazać światu okropieństwa, których jest świadkiem.
Biograficzna opowieść o Hannah Arendt, niemieckiej teoretyk polityki, filozof i publicystce, jednej z najbardziej wpływowych myślicielek XX wieku. Praca nad reportażami dla New Yorkera z procesu byłego nazisty Adolfa Eichmanna doprowadziła do sformułowania jej słynnej tezy o banalności zła. Film koncentruje się na tym procesie oraz kontrowersjach wywołanych przez książkę Arendt.
Franciszek Kalina po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.
Żydowski lekarz pomaga politycznemu uciekinierowi podczas nazistowskiej okupacji Czechosłowacji.
W 1942 roku naziści zabierają się za czystkę rasową na terenie Norwegii. Jednymi z ich ofiar stają się rodzice 14- letniej Esther. Chcąc uratować życie ich jedynego dziecka, umieszczają ją w ciężarówce kierującej się w stronę norwesko-szwedzką granicy. Ciężarówka, w której przebywa dziewczyna zostaje zatrzymana przez nazistów. W obawie o swoje życie nastolatka ucieka do lasu. Esther spotyka tam chłopca w jej wieku, Aksela, który proponuje ukrycie jej w rodzinnej stodole. Od tej pory dziewczyna będzie musiała ukrywać swoją tożsamość pod przebraniem chłopca. Zadanie Esther nie jest łatwe, a każdy dzień stanowi wyzwanie, aby utrzymać swoją prawdziwą tożsamość w tajemnicy.