Umělecký dokument je výsledkem dlouholeté práce biologů Clauda Nuridsanyho a Marie Pérennouové, kteří se výrazně věnují popularizaci svého oboru. Oba vědci natočili ojedinělý snímek, jenž nabízí pohled do prostředí malých tvorů (většinou z říše hmyzu), obývajících obyčejnou louku na francouzském venkově. Tvůrci oprostili své dílo od obvyklých didaktických funkcí; film obsahuje v úvodu jen krátký poetický komentář, a jeho hlavní složkou jsou fascinující záběry a zvuky z malého světa, jenž se nachází mimo obzor běžného lidského vnímání.

Profesor Jim Al-Khalili si tentokrát troufá na největší téma ze všech, na samotný vesmír. Jim se zaměřuje na sérii kritických pozorování a experimentů, díky kterým se úplně změnilo naše chápání světa. Postupně nás tak provádí největší kosmickou detektivní záhadou od počátku vesmíru až na úplný konec času, a zároveň odpovídá na palčivou otázku: odkud jsme se (a celý vesmír) vzali a jak to skončí?

Teorie chaosu. Trochu zlověstný název, není-liž pravda!? Nevypočitatelné počasí, hospodářský krach, věda ubírající se bludnými cestami -- takové a podobné věci evokuje v našich myslích. Ovšem existuje také velice příznivá a tajná tvář chaosu, kterou vědci začali poznávat teprve nedávno.

Píše se rok 2480 před Kristem a v této části Sahary nespatříte nic než přesýpající se písek. Ale to vše se má brzy změnit. Až sem na lodích připlují tisíce mužů ze všech provincií starověkého Egypta, až nalámou miliony tun kamene a dovlečou ho na pouštní pláň, aby dokázali zázrak a postavili podle tajného plánu hrobku svému králi Chufewovi.