Niezwykła historia małego chłopca, który zamknięty jest w świecie marzeń, fantazji i cudów. Mimo, że widzi wszystko w kolorowych barwach, nikt nie podziela jego wizji. Dorośli nie rozumieją jego fascynacji zwykłymi, przyziemnymi zjawiskami. Rodzice są rozczarowani jego wynikami w szkole, gdyż Ishaan nie potrafi sprostać stawianym mu zadaniom. Nie umie czytać ani liczyć. Nikt nie potrafi mu pomóc. Jest odrzucany i pogardzany. W końcu chłopiec nie wytrzymuje presji, zaczyna się buntować, przestaje chodzić do szkoły. Zostaje więc wysłany do szkoły z internatem. To jeszcze bardziej deprymuje Ishaana – jeszcze bardziej zamyka się w sobie, a świat powoli zaczyna tracić kolory. Jednak znajduje przyjazną duszę – nauczyciela rysunku, który rozumie chłopca i pragnie mu pomóc..
Zagadkowy tytuł oznaczający w dialekcie romańskim "pamiętam" znakomicie oddaje poetykę i nastrój tego obrazu. Jest to opowieść o jednym z miasteczek włoskiej prowincji w latach 1930 - 35, kiedy to największy wpływ na sytuację ówczesnych Włoch wywierał kościół i ideologia faszystowska. Przede wszystkim jest to jednak historia mieszkańców włoskiej prowincji - ludzi, których życie upływa obok głównych nurtów życia politycznego i społecznego. Jest to historia leniwego, zamkniętego w sobie, nieprzeniknionego życia włoskiej prowincji, historia obijactwa, mizernych uczuć, śmiesznych po trosze aspiracji i pragnień - mówił o swym filmie Fellini. Reżyser jest daleki od idealizowania wspomnień z dzieciństwa. Jego film jest w równej mierze krytyczny co szyderczy. A mimo to z każdego kadru przebija wzruszenie i czułość wobec spraw i ludzi tamtego świata. Wobec wspomnień, których okruchy uwiecznione zostały z niezwykłą siłą artystycznej wizji.
Wzruszająca i mądra opowieść o miłości nastolatków wkraczających w dorosłe życie. Landon Carter to zapatrzony w siebie, lekkomyślny przystojniak i szkolny gwiazdor. Gdy powoduje wypadek, za karę ma wystąpić w szkolnym przedstawieniu. Podczas przygotowań do jego wystawienia zakochuje się w skromnej i niepozornej córce pastora Sullivana. Jego uczucie do Jamie rośnie mimo coraz większej niechęci jej ojca. Dziewczyna zaś ukrywa przed ukochanym tragiczną tajemnicę o nękającej ją śmiertelnej chorobie.
Trwa II Wojna Światowa. Lata 40-te ówczesnych Chin podczas napadu Japończyków na jedno z miast - Szanghaj. Jim Graham (Bale), syn arystokratycznej rodziny, wychowywany w domu pełnym luksusów, nieoczekiwanie zostaje rozdzielony z rodzicami. Rozpieszczony, przyzwyczajony do dobrobytu chłopak, musi zrobić wszystko, by przetrwać bez środków do życia. Zdany zupełnie na siebie, trafia do obozu dla internowanych. Wówczas spotyka na swojej drodze Basiego (Malkovich), który uczy go samodzielności. Dwunastolatek stara się przyzwyczaić do nowych, panujących tam warunków. Chociaż wojna zniszczyła dotychczasowe życie Jima, sprawiła również, że zaczął dorastać naprawdę.
Film ukazuje specyfikę kultury lat siedemdziesiątych. Epokę wolnej miłości, narkotyków i starego, dobrego rocka. Jest 28 maja 1976 r. Grupa nastolatków świętuje swój ostatni dzień roku szkolnego i początek wakacji. Są seniorami w liceum, co daje im prawo "zaopiekowania się" młodszymi kolegami. Mniej lub bardziej brutalnie przeprowadzają rytualne otrzęsiny przyszłych pierwszaków. Zbliża się wieczór, wszyscy czekają na imprezę u jednego z maturzystów. Jednak ta zostaje nagle odwołana. Młodzież rozprasza się po lokalach. Czas umila im, przeważnie bezcelowe, jeżdżenie w kółko po mieście z licznymi atrakcjami w postaci niszczenia skrzynek pocztowych, czy przewracania kubłów na śmieci. W końcu wszystkich obiega wiadomość o imprezie organizowanej pod Księżycową Wieżą. Zjeżdża się masa ludzi.
Rang de Basanti to opowieść o przebudzeniu młodego pokolenia. Młoda Angielka Sue McKinley znajduje dziennik swojego dziadka - brytyjskeigo oficera, który był naocznym świadkiem rewolucji w Indiach. Po przeczytaniu dziennika dziewczyna postanawia nakręcić film o rewolucji w Indiach. Pakuje manatki i wyjeżdża do tego egzotycznego kraju. Tam szuka obsady i gdy w pewnym momencie wydaje jej się że nigdy nie znajdzie odpowiednich aktorów spotyka DJa, Aslama, Karana, Sukhiego. Ci uroczy utracjusze tworzą obsadę wymarzonego filmu Sue. Wraz z postępem prac bohaterowie zmieniają się wewnętrznie, dojrzewają i podejmują dość zaskakujące decyzje. Na początku film nawiązuje do przeszłości - historii rewolucji, ale kończy się odniesieniem do spraw współczesnych i bliskich także nam.
Nieśmiały 8-letni Cody wraz z mamą Kathy jadą do domu jej zmarłej siostry z zamiarem posprzątania go i sprzedaży. Na miejscu Cody zaprzyjaźnia się z sąsiadem ciotki, Delem, wdowcem i weteranem wojny w Korei, a Kathy uzmysławia sobie, jak niewiele wiedziała o siostrze. Nieoczekiwanie dla nich mama i syn znajdują swoje miejsce na ziemi.
Jaki jest sens życia? Duet najlepszych aktorów naszych czasów (Brad Pitt i Sean Penn) w filmie legendarnego twórcy kina – Terrence’a Malicka („Cienka czerwona linia”). Jack żyje wraz z dwójką braci oraz rodzicami w szczęśliwym domu. Rodzice otaczają go opieką i troską, a świat wydaje się być dla niego wspaniałym miejscem. Do tego z pozoru idealnego świata zaczynają jednak docierać mroczne aspekty życia takie jak choroba, cierpienie i śmierć. Chłopak zaczyna swoją drogę wiodącą ku dorosłości i przekonuje się, że w miejsce sielanki i beztroski przychodzi mu zmierzyć się z labiryntem dorosłego życia. Jack staje się zagubioną duszą w nowoczesnym świecie. Jedynym sposobem na wydostanie się z pułapki będzie znalezienie odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania o sens wiary i powód naszej egzystencji. Będzie to wymagało podróży do najodleglejszych miejsc w czasie i przestrzeni – miejsc, w których nie był jeszcze nikt.
"Porky's" opowiada o beztroskim życiu grupy chłopców z Angel Beach w szczęśliwych latach 50-tych. Ich życie głównie opiera się na podglądaniu dziewczyn pod prysznicem oraz na uprzykrzaniu życia ich nauczycieli i sobie nawzajem. Nazwa "Porky's" jest zaczerpnięta od nazwy baru ze striptizem, z którego chłopcy zostali wyrzuceni i upokorzeni na początku filmu. Planują zemstę na właścicielu baru, co okazuje się nie być takie proste, gdyż brat właściciela jest szeryfem. W filmie znajduje się wiele żartów i ekscentrycznych charakterów.
Nieśmiała, wychowywana przez matkę dewotkę nastolatka Carrie White jest nieustannie wyśmiewana przez szkolnych kolegów. Już jako małe dziecko odkrywa w sobie paranormalne zdolności, które później postanawia wykorzystać przeciwko złośliwym rówieśnikom.