Rok 1916. Linia frontu w zachodniej Europie, gdzieś pomiędzy Francją a Niemcami. Gen. George Broulard, kusząc gen. Paula Mireau perspektywą rychłego awansu, nakłania go do zaatakowania niemieckich pozycji na wzgórzu Ant Hill. Ten, jak na odważnego dowódcę przystało, gotów jest walczyć do ostatniej kropli krwi swoich ludzi. Wysyła oddział na pewną śmierć, dowodzenie akcją powierza pułkownikowi Daxowi. Pułkownik dzielnie kieruje atakiem, ale gdy wie już, że sprawa jest przegrana, odwołuje ludzi, nie bacząc na rozkazy "z góry". "Góra" zadowolona być nie może, czemu daje upust, stawiając trzech żołnierzy przed sądem wojennym za tchórzostwo. Ich ukaranie, a jakże, karą śmierci, ma być przestrogą dla innych. Obrony oskarżonych podejmuje się pułkownik Dax.

"Noc i mgła" to jeden pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych obozom śmierci w nazistowskich Niemczech. Alain Resnais łączy w nim archiwalne nagrania wykonane w obozach koncentracyjnych w Oranienburgu, Auschwitz, Dachau, Ravensbrücku, Belsen, Neuengamme i Stutthof ze zdjęciami pustych, zarośniętych trawą obozów dziesięć lat po wojnie. Całość uzupełnia czytany przez Michela Bouqueta komentarz autorstwa francuskiego poety, więźnia Mauthausen Jeana Cayrola.

W centrum tej widowiskowej jak na 1926 r. opowieść, stoi kolejarz, wciągnięty w wir wojennych wydarzeń. Keaton zagrał maszynistę, który nie został wcielony do armii, bo potrzebny jest na kolei. I tu uwaga, „generał” to lokomotywa, a nie główny bohater. Pociąg Johnnie’ego Graya zostaje porwany, a on rzuca się w pogoń. Nie wie, że w jednym z wagonów jest jego narzeczona, Annabelle. Ma niewiele czasu, by ocalić dwie miłości swego życia – dziewczynę i lokomotywę.

II wojna światowa, Niemcy. Dowództwo Luftwaffe sprawujące pieczę nad zestrzelonymi pilotami sił alianckich postanawia zreorganizować swój system obozów jenieckich. Przenoszą wszystkich oficerów z rozsianych po kraju oflagów do jednego, nowoczesnego i najlepiej strzeżonego. Nie zdają sobie sprawy, że tym sposobem zbiorą prawie całą "organizację X" - stworzoną przez więzionych pilotów RAF-u, by przygotowywać ucieczki i chociażby w ten sposób nękać wroga. Brytyjczycy posiadając śmietankę swoich specjalistów od kopania tuneli, fałszowania, zaopatrzenia, a na krawiectwie kończąc postanawiają wyprowadzić ok. 200 ludzi.

Akcja epickiego filmu toczy się w Birmie w latach II wojny światowej. Ukazuje on brawurową akcję alianckich komandosów, którzy wyruszają z misją wysadzenia mostu zbudowanego przez brytyjskich jeńców na polecenie Japończyków.

Przybyły do Wietnamu Chris Taylor (Charlie Sheen) szybko odkrywa, że najtrudniejszą walką, którą musi stoczyć jest walka z samym sobą - z własnymi słabościami, strachem, gniewem i wycieńczeniem. Pluton to opowieść o ludziach za młodych by umierać, zbyt niedojrzałych , by ustrzec się przed spustoszeniami jakie w ich duszach dokonuje brutalna wojna. W wilgotnej, parnej dżungli szybko wyrasta się ze złudzeń.

Biograficzny film o życiu indyjskiego przywódcy duchowego Gandhiego Mohandasa Karamchanda o przydomku Mahatma. Akcja rozpoczyna się zabójstwem Gandhiego, który został zastrzelony 30 stycznia 1948 w Delhi przez hinduskiego fanatyka Nathurama Godze. Później w retrospekcji reżyser filmu Richard Attenborough ukazuje najważniejsze etapy w życiu Mahatmy. W 1983 roku obraz nagrodzono 8 Oscarami.

Akcja filmu skupia sie wokół japońskiego generała Tadamichi Kuribayashi (postać historyczna), pod którego dowództwem japońscy żołnierze przez 40 dni odpierali atak armii Stanów Zjednoczonych na małą wyspę Iwo Jima. "Red Sun, Black Sand" to próba spojrzenia "z perspektywy japońskiej" na dramat pod Iwo Jima, to obraz dopełniający dzieło Eastwooda - obok wydarzeń widzianych oczami amerykańskiego żołnierza we "Flags of Our Fathers".

Na niewielkiej stacji podczas II wojny światowej swoją pierwszą w życiu pracę rozpoczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma. Właśnie tam wchodzi w dorosłe życie i przeżywa inicjację seksualną, by z młodzieńca stać się prawdziwym mężczyzną.

Południowe Niemcy, rok 1933. Rodzina profesora Victora Rotha wiedzie spokojne życie w alpejskim miasteczku. Jednocześnie do władzy dochodzi Adolf Hitler. Większość mieszkańców z entuzjazmem przyjmuje jego rządy. Tylko niewielu, w tym profesor i jego student Martin Breitner ma negatywny stosunek do nazizmu. Sprawy polityczne doprowadzają do rozdźwięku w rodzinie Rothów. Dwóch przybranych synów profesora opowiada się za nowymi porządkami i opuszcza dom rodzinny. Natomiast jego córka Freya zrywa zaręczyny z Fritzem, który również został nazistą.

Film jest pochwałą twórczości Franka Millera (twórcy popularnego komiksu "Sin City"). To interpretacja uhonorowanej wieloma nagrodami powieści graficznej "300" jego autorstwa, wydanej w 1999 roku. Opowiada o jednym z najistotniejszych momentów II wojny perskiej - bitwie pod Termopilami, która rozegrała się w sierpniu 480 r. p.n.e. To właśnie wtedy miał miejsce kluczowy dla Greków zwrot w historii. 300-tu Spartan pod wodzą króla Leonidasa (Gerard Butler) stawiło w owym przesmyku zacięty opór przed 100-tysięczną armią dowodzoną przez perskiego króla Kserksesa (Rodrigo Santoro). Bohaterska i pełna poświęceń obrona, jakiej podjęła się ta garstka żołnierzy, dała czas powracającym do stolicy wojskom greckim na ufortyfikowanie się oraz wycofanie floty, która jeszcze tego samego roku we wrześniowej bitwie morskiej pod Salaminą, rozbiła i na dobre wyparła wojska perskie z Attyki. Tym samym, Europa pozostała bezpieczna...

Młody podróżnik, Heinrich Harrer, wyrusza w najtrudniejsze góry świata - Himalaje, na wyprawę, która odmienia go na zawsze. Uwięziony w brytyjskim obozie jenieckim, podejmuje brawurową próbę ucieczki. Po przebyciu setek kilometrów w skrajnie trudnych warunkach, trafia do miejsca, które niczym nie przypomina świata znanego mu do tej pory - do Tybetu. Tu poznaje Dalajlamę, człowieka, który wskaże mu prawdziwy sens życia. Tymczasem jednak granice Tybetu przekracza chińska armia a Heinrich staje się jedynym człowiekiem zdolnym ocalić życie Dalajlamy.

Żona Michaela Faradaya (Jeff Bridges), profesora uniwersytetu, ginie w zamachu. Od tego czasu główny bohater obsesyjnie poszukuje terrorystów w każdym środowisku. Gdy pewnego dnia ratuje życie syna sąsiadów, odkrywa, że mają oni dużo więcej tajemnic, niż przeciętni mieszkańcy Arlington Road. Wiedziony przeczuciem, rozpoczyna śledztwo, które trzyma w napięciu aż do zaskakującego finału. Czy Michael traci kontakt z rzeczywistością, czy jego sąsiedzi naprawdę są członkami niezwykle groźnej organizacji terrorystycznej?

Berlin, 1997 r. 85-letnia Lilly Wust wyprowadza się z przestronnego mieszkania w centrum Berlina do domu spokojnej starości. Tam, wśród pensjonariuszy, dostrzega swoją dawną służącą, opiekunkę do dzieci Ilse. Powracają wspomnienia sprzed ponad 50 lat... Berlin, 1943 r. Toczy się wojna. Na miasto spadają bomby aliantów, a Gestapo poluje na żydów. Atmosfera strachu i nieustannego zagrożenia nie przeszkadza berlińczykom czerpać z życia maksimum przyjemności. Błekitnooka i jasnowłosa Lilly Wust z pozoru wydaje się idealną Niemką. Jej mąż walczy na froncie wschodnim, a ona wychowuje czwórkę dzieci, za których urodzenie dostała medal od Fuerera. Lilly nienawidzi żydów. Mówią o niej, że potrafi ich zwęszyć z dużej odległości. we. Ale wojna nie da im zapomnieć o tym, co je dzieli.

Rok 1944. Przywódcy III Rzeszy rekrutują żydowskiego nauczyciela aktorstwa, który ma pomóc Hitlerowi wygłosić płomienne noworoczne przemówienie do narodu.