V prvních dnech po kapitulaci nacistického Německa v květnu 1945 byli němečtí vojáci v Dánsku rozhodnutím Spojenců nasazeni na práci. S minimálním výcvikem k zneškodňování výbušnin byli posláni zlikvidovat více než 1,5 milionu vlastních pozemních min na dánském západním pobřeží. Téměř polovina z nich zahynula nebo byla těžce zraněna. Režisér M. Zandlivet využívá tento historický fakt jako výchozí situaci dramatického příběhu spojujícího lásku a nenávist, odplatu i usmíření...

Rok 1945, Leningrad. Obléhání města trvalo neuvěřitelných 900 dní. Válka zdevastovala celé město i její obyvatele. Mezi zoufalými obyvateli dochází k vraždám, rabování a kanibalismu. V tomto pekle hledají dvě mladé ženy cestu, jak znovu začít žít mezi ruinami zničeného města.

Děj filmu se odehrává v období krátce po skončení 2. světové války a je situován do zmíněného kraje Mazur, jenž byl osídlen z velké části Němci. Když byli totiž v roce 1920 jeho obyvatelé ve všelidovém hlasovaní postaveni před volbu, ke které národnosti se přihlásit, vybrali si příslušnost k Německu, které jim tehdy přinášelo větší pocit bezpečí než nově vznikající polský stát. Těsně po válce byli považováni za viníky a po masovém odsunu začínají jejich majetky obsazovat Poláci.

Prades, Francie, 40. léta 20. století. Katalánský violoncellista Pau Casals žijící v exilu se rozhodne, že až do pádu diktatury, která utlačuje Španělsko, nebude veřejně vystupovat. Pierre, mladý Francouz, který u Casalse studuje, se ho snaží přesvědčit, aby uspořádal mimořádný koncert jako poctu svobodě.

Tento dobový milostný příběh, který se odehrává ve Finsku mezi lety 1945 a 1952, poukazuje na to, jak významnou úlohu sehrály ženy při obnově země během války i po ní. Anni, výřečná dcera buržoazního podnikatele, se zamiluje do prostého vojáka Veikkoa, který byl zraněn při službě se svým padlým bratrem. Jediné, co může Veikko Anni nabídnout, je neobdělaný kus půdy uprostřed divokých lesů severní Karélie, který byl přidělen ženatým veteránům. Anni to ale úplně stačí. Odloží své luxusní šaty a punčochy, navlékne si kalhoty, vezme sekeru a pustí se do práce po boku svého nového muže, aby pozemek společně uklidili a vybudovali si na něm domov. Čeká je řada překážek, ale Anni a Veikko mají štěstí, že jsou obdařeni rozmanitými a především nápomocnými sousedy.

Napínavý příběh odkrývá osudy dvou žen, pronásledovaných svazující osobní minulostí a temnými politickými dějinami. Obě sdílejí prožitky plné zoufalství, lží a strachu. Aliide přežila stalinský teror, spojený s deportací Estonců na Sibiř. Jedné noci se na dvoře jejího domu objeví sexuálně zneužívaná Zara, která unikla ze spárů ruské mafie. Dívčina přítomnost však probouzí ve staré ženě nevítané vzpomínky, protože i ona sama se musí vyrovnávat s pocity viny.

První poválečné léto, česko-polsko-německé pomezí. Lidé ze samoty Berhof se stanou zajatci vérvolfů, kteří odmítají připustit porážku Německa. Konflikt je zde pojat jako analýza mezní lidské situace a charakterů, v níž se osciluje mezi krajnostmi. Ústřední postavou vyprávění je jeptiška Salome, která do osamělého statku přináší všechno ostatní, jen ne očekávané milosrdenství. Jednoho z jejích protihráčů představuje československý poručík (v podání Milana Kňažka), jenž se s úpornou snahou pokouší o zajištění pořádku. Jeden z nejlepších československých filmů 80. let, natočený podle stejnojmenné předlohy Vladimíra Körnera, dodnes zaujme propracovaným scénářem, kamerou, hudbou a hereckými výkony.

Snímek o boji příslušníků československé armády a sboru národní bezpečnosti s banderovci a jejich pomocníky mezi reakčními politiky a klérem.