W czasie drugiej wojny światowej Cesira z nastoletnią córką wyjeżdżają z Rzymu w góry. Kiedy wojska zaczynają się przemieszczać na północ, kobiety wracają do domu, czując się bezpiecznie. Jednak po drodze spotykają grupę marokańskich żołnierzy, co prowadzi do tragedii. Główna rola Sophii Loren, nagrodzona Oskarem.

Latem 1941 roku dwunastoletnia Dara wraz z rodziną trafia do obozu koncentracyjnego w Jasenovacu. Po śmierci matki i starszego brata, próbuje ocalić najmłodszego z rodzeństwa, mając nadzieję, że ich ojciec wciąż żyje.

Film w reżyserii Andreja Szałowy i Kima Drużynina opisuje wydarzenia jakie rzekomo miały odbyć się 11 listopada 1941 r. Oddział złożony z 28 sowieckich żołnierzy miał zatrzymać batalion niemieckich czołgów i zniszczyć 18 maszyn. Wszyscy żołnierze 4 kompani 316 dywizji piechoty pod dowództwem generała-majora Iwana Panfiłowa mieli zginąć . Ich bohaterstwo opisał po raz pierwszy Aleksandr Krywickij w gazecie „Czerwona Gwiazda”, w ten sposób przyczyniając się do stworzenia ich kultu.

Narracja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w czasie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana jest osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…

Powodzenie misji kapitana Cartera może wpłynąć na przyspieszenie upadku hitlerowskich Niemiec. Jednak pomiędzy dowódcą, a przydzielonymi do wykonania tego zadania żołnierzami (oddział Murzynów - wojskowych grabarzy) narasta tak silny konflikt, że stawia pod znakiem zapytania realizację planu. Czy przełamią wzajemną wrogość i razem dokonają tego, co wydaje się niemożliwe nawet dla zespołu zgranych i wyszkolonych komandosów?

Opowieść biograficzna poświęcona generałowi Karolowi Świerczewskiemu "Walterowi", powiązana z najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i w Europie. Część pierwsza obejmuje 40 lat życia generała Świerczewskiego - od rewolucji 1905 roku po odparcie wojsk hitlerowskich pod Moskwą (pierwsza wojna światowa, rewolucja październikowa, wojna domowa w Hiszpanii, wydarzenia w Polsce międzywojennej). Część druga przedstawia ostatnie lata życia - od tworzenia II Armii WP, przekroczenia Bugu i wyzwolenia Warszawy, bitwy pod Budziszynem po śmierć generała Świerczewskiego podczas walk z oddziałami UPA.