Hongkong, 1962 r. Uchodźcy z Szanghaju, którzy z nadzieją na lepsze życie licznie przybywają do tej brytyjskiej kolonii, wynajmują każdy, nawet najbardziej obskurny kąt. Wyizolowani, a jednocześnie podlegający nieustannej kontroli sąsiadów, przybysze żyją w zamkniętych społecznościach, tłocząc się w ciasnych pomieszczeniach, zarówno w domach jak i w miejscach pracy. Pewnego dnia do sąsiadujących ze sobą dwóch klitek w jednym z takich przepełnionych domów wprowadzają się równocześnie - sekretarka Su Chan (Maggie Cheung) z mężem i redaktor jednej z gazet Chow Mo-Wan (Tony Leung) z żoną. Żona Chow z powodu obowiązków służbowych często przebywa poza domem. Mąż Su od dłuższego czasu jest podróży służbowej. Kolejne dni w tym ludzkim "mrowisku", których rytm wyznacza jedynie praca, są jałowe i nudne.
Moulin Rouge to najsłynniejszy i najbardziej skandalizujący nocny klub Paryża przełomu wieków. Jego gwiazdą jest Satine, piękna kurtyzana, o której względy zabiega bogaty książę. Ona kocha jednak Christiana, ubogiego poetę, który przybył do Paryża, by poznać smak dekadenckiego życia. Satine nie chce być tancerką - marzy, by zostać prawdziwą aktorką. Książę godzi się sfinansować wystawną rewię z jej udziałem, stawia jednak jeden warunek - zakochana w Christianie kurtyzana ma zostać jego kochanką...
Alex zakochuje się w Michèle Stalens, która jak on jest bezdomna i mieszka na remontowanym moście Pont-Neuf.
Tytułowy Piotruś w rzeczywistości ma na imię Ferdynand i wiedzie tyleż ustabilizowane, co nudne mieszczańskie życie rodzinne. Pewnego dnia porzuca je pod wpływem impulsu, by podążyć za tajemniczą Marianne (Anna Karina), która uparcie, nie wiedzieć czemu, nazywa bohatera Piotrusiem. Piękna dziewczyna jest zamieszana w podejrzane sprawy i ścigają ją płatni zabójcy z Algierii, toteż szalona podróż kochanków na południe Francji staje się jedną wielką ucieczką.
Bohaterem jest dziennikarz i pisarz Chow Mo Wan, (kontynuacja "Spragnionych miłości"). Minęły 4 lata ale cały czas nie może zapomnieć o kobiecie, która stała się największą niespełnioną, miłością jego życia. Angażuje krótkie, przelotne romanse z nadzieją, że znajdzie w nich ukojenie.
Po II wojnie światowej amerykański żołnierz osiedla się w Paryżu, by poświęcić się malarstwu. Nie wiedzie mu się zbyt dobrze do chwili, gdy zostaje odkryty przez bogatą wdowę. Sam zakochuje się w piosenkarce kabaretowej.
Samotność, której Janet Frame doświadczyła w czasie studiów, doprowadziła ją do podjęcia próby samobójstwa. Uznana za schizofreniczkę trafiła do kilku szpitali psychiatrycznych, w których spędziła osiem pełnych udręki lat. Dopiero nagroda literacka za tomik opowiadań przywróciła ją do łask, dzięki czemu na zawsze mogła rozstać się ze szpitalem. Jej talentem zaopiekował się Frank Sargeson, znana postać w środowisku krajowych literatów. Nie bez bólu i trudności Janet Frame zaczęła pracę, która w przyszłości miała przynieść międzynarodowe uznanie.
Phileas Fogg (David Niven) - angielski dżentelmen w każdym calu zakłada się, że w ciągu 80 dni okrąży świat dookoła. Razem ze świeżo zatrudnionym francuskim kamerdynerem Passepartout (Cantinflas) ruszają w podróż. Za nimi podąża detektyw angielskiego Scotland Yardu pan Fix (Robert Newton). W Indiach Fogg ratuje od spłonięcia żywcem księżniczkę Aoudę (Shirley MacLaine), z którą razem kontynuuje swą podróż.
Akcja filmu rozgrywa się w Paryżu na przestrzeni jednego roku. Młoda kobieta Camille (Audrey Tautou) przyjaźni się z dwoma sąsiadami Philibertem (Laurent Stocker) oraz Franckiem (Guillaume Canet), do których się przeprowadza. Mimo, iż cała trójka różni się od siebie cechami charakteru i historią rodzinną, nabierają ochoty do życia. Liczne kłótnie, rozstania i konflikty nie są w stanie zniszczyć ich przyjaźni, gdyż przyjemność bycia razem sprawia, że łącząca ich więź jest coraz silniejsza. Nagle postanawiają zająć się babcią Francka, starszą kobietą, która jest równie uparta, co urocza.
Francja, XVIII wiek. Popierająca monarchię szkocka arystokratka Grace Elliott (Lucy Russell) podczas rewolucji przebywa w Paryżu. Utrzymuje przyjacielskie stosunki z księciem Ludwikiem Filipem Orleańskim (Jean-Claude Dreyfus), swoim dawnym kochankiem, który marzy o koronie królewskiej. W przeciwieństwie do Grace jest zagorzałym rewolucjonistą. Ich przyjaźń w obliczu burzy dziejowej zostaje wystawiona na próbę. Kiedy pałac Tuileries zostaje zdobyty szturmem, a Ludwik XVI aresztowany i osadzony w więzieniu, przerażona Grace udaje się do swojej rezydencji w Meudon. Wkrótce jednak wraca do stolicy. Mimo jej protestów Filip głosuje wraz z innymi za egzekucją króla Ludwika XVI. Grace odbiera to jako zdradę. Kiedy chce opuścić Francję, przekonuje się, że nie może liczyć na łaskę rewolucyjnych przywódców
Młody mężczyzna sabotuje próbę jasełek, aby uniemożliwić grupie ekscentrycznych rodziców i nauczycieli wyrzucenie z przedszkola syna swojej dziewczyny.