Karim, pianista marzący o karierze w Europie, mieszka w targanym wojną miasteczku na Bliskim Wschodzie. Mężczyzna jest zmuszony sprzedać swoje pianino, aby zdobyć pieniądze na sfinansowanie ucieczki. Niestety jego instrument zostaje zepsuty.

W filmie "Chłopcy z Ferajny" w formie epizodów opowiedziana zostaje autentyczna historia kariery nowojorskiego mafiozo, Henry'ego Hilla, który w ciągu 30 lat, od popełniającego małe przestępstwa gangstera, dochodzi do kierowniczego stanowiska w mafijnej hierarchii. Na podstawie relacji jednego z wtajemniczonych w sprawy mafii, film pokazuje kompleksowy obraz życia pojedynczego mafiozo, które nacechowane jest dążeniem do władzy, śmiertelnym strachem i męskimi rytuałami.

Czerwiec 1944 roku, właśnie ruszył tzw. drugi front w Europie. Lądujący na plaży Omaha w Normandii oddział Rangersów kapitana Millera zostaje zdziesiątkowany. Z ocalałych żołnierzy, Miller wybiera kilku do niebezpiecznej misji. Otrzymuje rozkaz przeniknięcia za linię frontu i odnalezienia szeregowca Jamesa Ryan'a, jednego z tysięcy spadochroniarzy zrzuconych w noc poprzedzającą lądowanie aliantów na tyłach niemieckiej obrony. Dowództwo traktuje akcję prestiżowo. Trzej bracia Ryana, zginęli w walce i nie można dopuścić, aby matka straciła ostatniego syna. Miller ma odnaleźć i uratować Ryana nawet za cenę śmierci swoich ludzi...

Na teksańskiej pustyni, niedaleko granicy z Meksykiem, pojawia się samotny mężczyzna. Nielegalnie przekroczył granicę, i od wielu dni błąka się po okolicy. Kiedy wreszcie dociera do pierwszej amerykańskiej osady, z wyczerpania mdleje. Okazuje się, że mężczyzna ma amnezję, nie wie, kim jest i skąd przyszedł. Na podstawie odnalezionych przy nim dokumentów lekarze docierają do mieszkającego w Los Angeles Walta. Ten ze zdumieniem rozpoznaje w pacjencie swojego starszego brata, Travisa, który cztery lata wcześniej porzucił żonę i synka i wszelki słuch po nim zaginął...

Pewna młoda księżniczka (Audrey Hepburn) podczas oficjalnej wizyty w Rzymie ma już dość oficjalnej etykiety i postanawia zwiedzić miasto na własną rękę. Jej tropem podążą amerykański reporter (Gregory Peck) i jego fotograf (Eddie Albert) w poszukiwaniu sensacji na pierwszą stronę. Będzie wielki skandal czy nie... wielka miłość? „Rzymskie wakacje" Williama Wylera to jedna z najwdzięczniejszych komedii romantycznych w dziejach kina. Film nominowany do Oscara w dziesięciu kategoria przyniósł statuetkę Audrey Hepburn w jej pierwszej głównej roli (nagrodzono także scenariusz i kostiumy).

Znerwicowany, gadatliwy intelektualista Isaac rozwiódł się właśnie z żoną, Jill. Jego frustrację powiększa fakt, że była małżonka rzuciła go dla kobiety. Na domiar złego Jill pisze autobiografię, w której ze szczegółami opowiada o nieudanym małżeństwie. Isaac stara się podtrzymywać romans z 17-letnią Tracy, ale ich związek nie ma przyszłości. Mężczyzna uświadamia sobie ten fakt, gdy spotyka kobietę znacznie bliższą mu wiekiem i poziomem intelektualnym.

W 1972 r. pięciu ludzi zostaje aresztowanych za włamanie do głównej siedziby demokratów w Waszyngtonie, znajdującej się w budynku Watergate. Okazuje się, że osoby te były powiązane z krajowym komitetem działającym na rzecz ponownego wyboru Nixona na prezydenta. Bob Woodward, reporter Washington Post, zbiera materiały dotyczące włamania, nie wiedząc, że znajdzie w tej sprawie coś interesującego. Wkrótce dziennikarz Carl Bernstein nawiązuje współpracę z Bobem. Mężczyzna o pseudonimie Deep Throat podpowiada Bobowi, czym warto się zainteresować.

Rok 1950. Po nieudanym samobójstwie, w czasie śledztwa były cesarz Chin Pu Yi opowiada historię swojego burzliwego życia. Wszystko rozpoczyna się w 1908 roku, kiedy trzyletni Pu Yi trafia do Zakazanego Miasta, siedziby chińskich cesarzy, by objąć tron władcy. Jest ostatnim z dynastii Ching, panującej od trzech tysięcy lat. Już trzy lata później monarchia staje się republiką, a władza Pu Yi ogranicza się do Zakazanego Miasta. Młody władca dorasta w zamkniętym świecie. W 1929 roku na dwór przybywa angielski nauczyciel by przekazać wiedzę o świecie młodemu Pu Yi...

Biograficzny film o życiu indyjskiego przywódcy duchowego Gandhiego Mohandasa Karamchanda o przydomku Mahatma. Akcja rozpoczyna się zabójstwem Gandhiego, który został zastrzelony 30 stycznia 1948 w Delhi przez hinduskiego fanatyka Nathurama Godze. Później w retrospekcji reżyser filmu Richard Attenborough ukazuje najważniejsze etapy w życiu Mahatmy. W 1983 roku obraz nagrodzono 8 Oscarami.

Piętnastolatek William (Patrick Fugit), zagorzały fan rocka, ma możliwość towarzyszyć znanemu zespołowi muzycznemu podczas tournée po Stanach Zjednoczonych, aby napisać reportaż dla magazynu "Rolling Stone". Podczas podróży William przestaje być tylko obserwatorem, a staje się częścią zespołu. Traci jednak obiektywizm i nie jest w stanie uczciwie opowiedzieć o swoich idolach.

Jest rok 1942, naziści zbierają w Rosji krwawe wojenne żniwo. Pod osobistym przywództwem Chruszczowa mieszkańcy Stalingradu podejmują desperacką próbę oporu podniesieni na duchu wyczynami swego lokalnego bohatera Wasilija Zajcewa. Ten znakomity snajper, dzięki propagandzie swego przyjaciela komisarza Daniłowa, staje się żywą legendą. Aby położyć kres niebezpiecznej sławie, Niemcy wysyłają do Stalingradu swojego najlepszego strzelca, majora Koniga. W tym czasie Wasilija i Daniłowa rozdziela miłość do jednej kobiety. Wasilij, opuszczony przez przyjaciela, sam musi stawić czoła niemieckiemu przeciwnikowi. Płonące miasto staje się areną zaciekłego pojedynku dwóch przebiegłych graczy, którzy prowadzą własna wojnę w imię honoru, odwagi i ojczyzny.

John C. Reilly i Steve Coogan jako Stan Laurel i Oliver Hardy, czyli legendarna komediowa para Flip i Flap. Akcja filmu Jona S. Bairda (m.in. „Brud”) toczy się w trakcie ich pożegnalnej trasy po powojennej Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W 2008 roku dziennikarz Jay Bahadur wpada na chytry plan zamieszkania wśród piratów Somalii. W rezultacie udaje mu się dostarczyć pierwsze szczegóły na temat ich życia. Pozwala spojrzeć na to, kim są Ci ludzie oraz jak żyją i jakie instynkty nimi kierują.