У овој трагикомедији која се дешава за време другог светског рата, главни јунак, ког игра чувени италијански комичар Роберто Бенињи (“Монструм”) досељава се из села у идиличан градић у Тоскани, где упознаје жену свог живота. После бројних перипетија, двоје завршавају у срећном браку, али почиње рат. Оно што следи натераће сузе на очи свима који се одлуче да погледају ово изузетно остварење.

„Бојеви метак“ је ратна драма Стенлија Кјубрика из 1987. заснована на роману Густава Хасфорда The Short-Timers. Енглески наслов филма се односи на врсту муниције коју користи пешадија, а чије оловно зрно је пресвучено бакарном кошуљицом. Први део филма приказује сурову обуку америчких маринаца, а затим се радња сели у Вијетнам где прати судбине јунака филма током урбане битке за Хју за време Вијетнамског рата. Егзистенцијална конфузија и тескоба почиње још у кампу за обучавање, а кулминира крвавим исходом прије одласка у Вијетнам.

Радња филма смештеног у источни Берлин 1984. године прати Герда Вислера, искусног службеника државне безбедности, који добија задатак да прислушкује познатог и успешног позоришног писца Георга Дрејмана. Ово дебитантско целовечерње остварење редитеља Флоријана Хенкела фон Донерсмарка имало је рекордних 11 номинација на додели Немачких националних филмских награда, а овенчан је Оскаром за најбољи страни филм 2007. године.

Прича је смештена у крај слободњачких шездесетих година прошлог века у средњу школу у Пало Алту, Калифорнија. Један професор историје је дошао на идеју да направи необичан експеримент, тако што је предложио ученицима да своје одељење организују по узору на високе „моралне“ и „људске“ вредности нацистичке Немачке. Они (ученици) су новостворени покрет - назван Талас. Од зезанције првог дана, већ другог дана од почетка експеримента уочавају се промене у понашању ученика; претапање у масу без личне одговорности и кроз заједничку визију (путем „пригодних“ крилатица) које предлаже вођа (професор). Ентузијазам ученика расте и они постају типични заслепљени представници неког покрета, крећу да врбују друге ученике по школи... и у шта се све то претвара... и какве размере поприма...