Когато в Иран се осъществява Ислямската революция, 9-годишната Марджане е твърдо решена да открие всичко, което животът й предлага, включително пънка, момчетата и бунтарството. След падането на шаха, страната е залята от вълна на религиозен фундаментализъм (жените трябва да носят фереджета, рокендрола е забранен). Това се отразява в частност и върху прямата Марджане и нейното семейство. Но дори и самият аятолах не може да удържи една тийнейджърка, и скоро младата Марджане се залавя с търговия на пиратски рок-албуми, носи тениска "Пънкът не е мъртав" и репликира учителите си ("От 3000 политически затворници при шаха стигнахме до 300 000 при вашата власт.") На хоризонта се задават и по-сериозни проблеми и когато иранско-иракската война изухва и чичото на Марджане е убит, родителите й вземат трудното решение да изпратят дъщеря си в чужбина.

Тони е освободен от затвора - отново. Този път умът му е зает с мисълта да промени разбития си живот, но това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.

Бурята преобладава в отношенията между властната и силна Аурора и нейната дъщеря Ема. Началото е съмнително идеалният брак на Ема с учителя по английски език Флап, който може и да няма талант в преподаването, но определено има наблюдателно "око" към своите студентки. За Аурора един кротък банкер винаги би бил добра партия, но и нейният опит в позакъснелите романтични авантюри се свежда до объркано общуване с бившия астронавт и съсед Гарет Брийдлоув, който не се отказва от компанията на жените и алкохола.

Номинираният за "Оскар" режисьор Джордж Милър стои зад тази завладяваща и разтърсваща драма, базирана на действителен случай. В центъра й стои семейство, което разбира, че 5-годишният им син умира от нелечимо и мистериозно мозъчно заболяване. Номинираният за "Оскар" Ник Нолти и носителката на престижната награда на Академията Сюзън Сарандън играят ролите на родителите, които пренебрегват лекарите и сами се захващат да изследват болестта, за да открият лек срещу нея. Със своята отдаденост и обич, те преобръщат света на медицината, за да спасят детето си. В тази затрогваща история за семейството, упоритостта и надеждата участва и номинираната за "Оскар" Лора Лини.

Героите, които населяваха похотливия и спорен хит на Дени Аркан от 1986 г. "Упадъкът на американската империя" отново са тук - все така свадливи и вманиачени по секса, но принудени да се изправят пред други проблеми. Реми - академикът, водещ безразборен полов живот, умира, но няма намерение да си отиде тихо и кротко. Той е заобиколен от на моменти безредна група от близки и приятели, кара се със своя син-бизнесмен и завързва приятелство с младата наркоманка, която му помага да облекчи болката, съпътстваща умирането му. Аркан умело ръководи жизнената игра на актьорите си, налагайки настроение, в което вулгарната комедия може да премине в горчиво признаване на истини и в което дори второстепенните персонажи могат да заемат централно място в най-важните моменти. "Нашествията на варварите" е забавен, противоречив и трогателен, показвайки хаоса на ежедневието и унижението от това да старееш и умираш.

Когато английската учителка Анна Лионоуенс пристига в екзотичната държава Сиам, за да възпитава децата на крал Монгкут, западните й възгледи се сблъскват с източните традиции на владетеля. Напрежението нараства, когато Монгкут научава, че външни сили кроят заговор срещу управлението му. Изправени пред неминуемо избухване на политически интриги, Анна и кралят трябва да станат съюзници в дръзката борба за спасяването на Сиам от опасните неприятели, решени да го унищожат.

След “Малката Одеса” и “The Yards” режисьорът Джеймс Грей за трети път се взира по шекспировски в света на тъмните сделки, като събира в едно руската мафия в САЩ и тежестта на неблагодарната полицейска работа. “Господари на нощта” е кръстоска между “черен” и полицейски филм, а заглавието идва от мотото, което всеки служител на нюйоркската полиция носи на емблемата на униформата си в края на 80-те години на ХХ век – в знак на решимостта да “отвоюват” нощта от търговците на дрога. В историите на Джеймс Грей кръвта винаги ни “застига”. Не тази, която се пролива по улиците на съмнителните квартали (макар че и тя е в изобилие), а онази която тече във вените на персонажите и ги свързва в неразрушима семейна връзка. В “Господари на нощта” историята се поделя между двама братя и техния баща.

Каква по-благодатна история от тази на вълната емигранти, напуснали Стария свят, за да отидат в Новия в края на ХІХ в.? Разказите за перипетиите на този могъщ поток от хора непременно включват надеждите им за по-добро бъдеще, готовността им да поемат огромни рискове без гаранция за успех, шанса да се отърсят от оковите на миналото и да се изградят като нови личности на новото място. Действието се развива през 1913 г. Филмът започва в обрулената провинция Сицилия, където отрудените селяни от поколения насам с мъка изкарват прехраната си все от едни и същи парчета земя. Един ден монотонността на техния бит е нарушена от пристигането на непознат. Пришълецът идва от Америка и разправя чудни истории за охолен и блажен живот, за картофи, големи като вагоните на влака, моркови, дълги като лодки, и дървета, от клоните на които валят жълтици. Неговата задача, твърди той, е да придружи семействата на мъжете, които вече са емигрирали и щастливо работят отвъд океана, в Америка.

Томи е момченце на 6 години, което става свидетел как майка му и любовника й убиват баща му. Те му казват „не си чул нищо, не си видял нищо и няма да кажеш нищо на никого“, след което травмираното момче се затваря в себе си и става глух, ням и сляп. Докато расте, най-различни лечители се опитват да върнат сетивата на Томи, сред които са царицата на ЛСД-то, Проповедника и Специалиста. Въпреки недъга си, Томи успява да победи Магьосника на флипера и да стане шампион. Когато по-късно е изцелен и може да вижда, чува и говори, той е обявен от почитателите си за Месия…

Пристрастен към секса дребен мошеник плаща болничните сметки на майка си, осребрявайки симпатиите на хората, спасили ги от задушаване.