II wojna światowa, Niemcy. Dowództwo Luftwaffe sprawujące pieczę nad zestrzelonymi pilotami sił alianckich postanawia zreorganizować swój system obozów jenieckich. Przenoszą wszystkich oficerów z rozsianych po kraju oflagów do jednego, nowoczesnego i najlepiej strzeżonego. Nie zdają sobie sprawy, że tym sposobem zbiorą prawie całą "organizację X" - stworzoną przez więzionych pilotów RAF-u, by przygotowywać ucieczki i chociażby w ten sposób nękać wroga. Brytyjczycy posiadając śmietankę swoich specjalistów od kopania tuneli, fałszowania, zaopatrzenia, a na krawiectwie kończąc postanawiają wyprowadzić ok. 200 ludzi.
Pułkownik von Waldheim (Paul Scofield) chce wywieźć z Paryża współczesne obrazy, które naziści określają mianem "zdegenerowanych", zanim siły aliantów wyzwolą Paryż. Jest w stanie przekonać swoich przełożonych, aby ci dali mu pociąg. Labiche (Burt Lancaster), francuski urzędnik kolei zostaje poproszony przez kierownictwo muzeum o zatrzymanie pociągu, lecz nie chce on ryzykować życia swoich ludzi dla sztuki. Ale kiedy jego stary znajomy Boule (Michel Simon) zostaje zastrzelony przez Niemców, którzy oskarżyli go o sabotaż, zaczyna pracować przeciwko Niemcom i próbuje opóźnić odjazd pociągu do momentu przybycia aliantów.
Perel urodził się w żydowskiej rodzinie w Saksonii. Wkrótce, uciekając wraz z rodzicami przed faszystowskimi prześladowaniami, wyemigrował wraz z rodzicami i rodzeństwem do Polski. Po jej zajęciu przez hitlerowców rodzice wysłali go wraz z bratem dalej na Wschód. W Grodnie Sally wylądował w sierocińcu. Tu dostał się pod wpływ komunistycznej indoktrynacji. Wstąpił do Komsomołu. Niebawem jednak w jego biografii dokonał się gwałtowny zwrot. Wpadł w ręce Niemców, którzy nie wiadomo jakim cudem uznali go za typ czystego...aryjczyka. Sally, chcąc przetrwać, robi wszystko, żeby ukryć prawdę i przeżyć. Mimowolnie zostaje niemieckim bohaterem wojennym, gorliwym wyznawcą nazistowskich haseł. Usynowiony przez oficera junkra, zostaje wysłany w nagrodę do elitarnej szkoły Hitlerjugend..
Europa, pierwsze miesiące po II wojnie światowej. Młody Amerykanin przybywa do Niemiec, ojczyzny swych przodków, by pomóc ludziom skrzywdzonym przez wojnę. Zostaje konduktorem pociągów ekspresowych, kocha się w córce swego szefa. Ten jednak był związany z faszystami.
Film oparty na faktach z okresu II wojny światowej. Kurt Gerstein (Ulrich Tukur) jest cenionym chemikiem i zarazem oficerem SS. Jest człowiekiem obowiązkowym, stara się więc skrupulatnie wykonywać polecenia przełożonych. Wierząc we wszystkie nazistowskie idee, nie wnika w ich celowość. Do czasu. Pewnego dnia nachodzą go wątpliwości.
Nienawiść, niezrozumienie i miłość - to wszystko czeka na Svena, młodego Niemca, który zdecydował się wyjechać do Polski na zastępczą służbę wojskową. Sven za cel swojej podróży wybrał? Oświęcim: dla niego było to po prostu małe miasteczko w obcym kraju, w którym mówi się dziwnym językiem. No i oczywiście owiany tajemnicą obóz koncentracyjny, bo w niemieckiej szkole średniej niewiele mówiono mu na temat niechlubnej przeszłości faszystowskich Niemiec. W Oświęcimiu Sven ma pomagać w prowadzeniu schroniska młodzieżowego i opiekować się Stanisławem Krzemińskim, byłym jeńcem, który tak naprawdę nigdy nie opuścił obozu. Wyjazd, który miał być po prostu uniknięciem służby wojskowej, stał się dla Svena wydarzeniem, który zmienił jego życie.
Akcja filmu rozgrywa się we Włoszech na przełomie 1944-45. W willi mieszka czterech szlachetnie urodzonych panów: sędzia, biskup, książe i bankier, a ich towarzyszkami są cztery rozwiązłe kobiety. Ludzie ci dobierają sobie ofiary do orgii, wśród miejscowej ludności. Porywają ośmioro młodych chłopców i dziewcząt. Dla młodych, niewinnych ludzi zaczynają się dni przepełnione seksualnym poniżaniem, perwersją i sadyzmem.
Hannah Weinstein przyszła na świat i dorastała w Nowym Jorku. Choć pochodzi z tradycyjnej żydowskiej rodziny, miała tylko powierzchowny kontakt z religią przodków i ich historią. Po śmierci ojca Hannah wraca myślami do dzieciństwa, starając się zrozumieć problemy, które gnębiły jej matkę. Dzieciństwo Ruth przypadło na czasy II wojny światowej. Cała rodzina mieszkała wówczas w Berlinie. Hannah czuje, że musi wyjaśnić pewne sprawy swej dorastającej córce. Wyrusza więc do dawnej stolicy III Rzeszy, mając nadzieję, że odnajdzie ducha przodków.
Rok 1944. Przywódcy III Rzeszy rekrutują żydowskiego nauczyciela aktorstwa, który ma pomóc Hitlerowi wygłosić płomienne noworoczne przemówienie do narodu.