Od konca 18-teho storočia, americké právne rozhodnutie, že na organizačný model obchodných spoločností sa nazerá ako na osobu, sa stalo dominantnou ekonomickou, politickou a spoločenskou silou na celej Zemi. Tento film do hĺbky psychologicky skúma organizačný model skrz rozličné prípadové štúdie. Čo štúdia osvetľuje je, že vo svojom správaní, sa tento typ "osoby" typicky správa ako nebezpečne deštruktívny psychopat bez svedomia. Ďalej vidíme hrozbu, ktorú tento psychopat predstavuje pre náš svet a našu budúcnosť, ale tiež čo môžu ľudia s odvahou, inteligenciou a odhodlaním urobiť, aby ju zastavili.
Známy kontroverzný americký filmár Michael Moore sa vo svojom filme Sicko zameral tentokrát na pomery v americkom systéme zdravotného poistenia. Na príkladoch niekoľkých ľudí, ktorí z rôznych dôvodov potrebovali lekársku pomoc, demonštruje Moore triky, ktorými sa poisťovne snažia zabrániť, aby za svojich klientov platili. Rad ľudí dokonca tieto inštitúcie z malicherných dôvodov vôbec odmietajú poistiť ako príliš rizikových klientov. Autor sa vydáva aj za hranice, konkrétne do Kanady, Francúzska a dokonca na Kubu, aby ukázal, ako funguje zdravotný systém tam. Michael Moore, ako je u neho už obvyklé, zaujíma jednoznačné (a nanešťastie aj jednostranné) stanovisko, pričom svojich "nepriateľov" nijako nešetrí. Používa pritom svoj povestný sarkazmus, iróniu a samozrejme tiež nesporný filmársky talent.
Voľné pokračovanie prvého Zeitgeistu, v ktorom sa tvorcovia už nesnažia presviedčať nikoho o ničom, ale iba chcú týmto filmom informovať čo najširšiu verejnosť. Zeitgeist: Addendum predvádza, že náš súčasný životný štýl založený na peniazoch je len veľký podvod na celé ľudstvo, v ďalšej časti rozoberá vykorisťovanie a ovládanie krajín medzinárodnými korporáciami a celý film vyúsťuje predložením návrhov na zlepšenie života, spoločnosti a sveta vo všeobecnosti.