Историята се фокусира върху петгодишната Полет (Бриджит Фоси), бежанка от Париж, приета от едно селско семейство, след като родителите й са убити пред очите й по време на бомбардировката на цивилния конвой в потресаващата сцена на моста. Мишел Доле (Жорж Пужули), 11-годишният син на семейството, се превръща в нейния най-добър приятел. Заедно те си правят гробище, в което е погребано кучето на Полет, заедно с други животни и насекоми, някои от които те убиват сами. Семейство Доле е прекалено заето с враждебните си съседи, семейство Гуар, за да забележат отсъствието на децата. В крайна сметка властите намират Полет и настояват тя да отиде в сиропиталище за законно осиновяване. Без излишен сантимент, но сърцераздирателен, “Забранени игри“ демонстрира стратегиите на децата, свидетели на войната, за да се справят с постоянното присъствие на смъртта. Филмът също така горчиво осъжда егоизма на възрастните, които биха могли да предложат на своите деца малко повече любов и защита.

През 1943 г. Хитлер продължава да води война в Европа. Група студенти в Мюнхен основават нелегално движение за съпротива. Посветени изцяло на падането на монолитната военна машина на Третия райх, те наричат групата си "Бялата роза". Единствената жена сред тях, Софи Шол, е заловена от Гестапо заедно с брат си Ханс по време на опасна мисия за разпространяване на позиви.

Годината е 1953. Йосиф Сталин изглежда в добра (макар и параноична) кондиция, тормозейки всеки край себе си, избивайки всички несъгласни и държейки дори и приближените си нащрек. Всичко това стига до внезапен край една сутрин, когато диктаторът е открит проснат на пода на кабинета си, покосен от удар. Янучи предлага своя версия на последвалия хаос: бясната борба за власт сред неколцината съучастници, снишавали се досега. Всички "изтъкнати" лакеи са налице – мухльото Маленков, тариката Хрушчов, сащисания Молотов, грубиянът Жуков, както и поквареният Берия. Да не пропускаме и впиянчения син на Сталин – Василий, както и изтерзаната му дъщеря Светлана. Те се спречкват за властта с цялата си недодяланост, но отчаяни да се докопат до нея.

По едноименния роман на Джорджо Басани. В края на 30-те години на ХХ век Финци-Контини са сред най-богатите семейства във Ферара - аристократи и евреи. Порасналите им деца Микол и Алберто постоянно събират кръг от привилегировани приятели на тенис или партита в прекрасните градини на вилата си, а с всички останали се отнасят високомерно. Джорджо, евреин от средната класа, случайно попаднал в кръга им, се влюбва в Микол, но тя си играе с него и дори прави любов с други, когато знае, че я наблюдава... Но градинската идилия е заплашена от така наречените расови закони на правителството на Мусолини.

Под пясъка на Франсоа Озон е драма за личната загуба и издръжливостта. Мари е дълбоко влюбена в съпруга си Жан. Един ден по време на почивката им на брега на океана Жан внезапно изчезва във водата. Обезумялата от ужас Мари информира властите, които за съжаление не откриват и следа от обичния й мъж. След този инцидент, вече в Париж, приятелката й Аманда я кани на вечеря; по време на вечерята разбираме, че Мари и Жан са женени от 25 години. Обаче Мари не говори в минало време и от думите й личи, че за нея Жан още е жив - този факт определено смущава останалите присъстващи на вечерята. Когато Венсан - един от гостите на Аманда, я откарва вкъщи, Мари вижда Жан. Вижда го и на следващата сутрин на закуска. Очевидно въображението й помага да продължава да живее така, сякаш нищо не се е случило с него. Постепенното й обвързване с Вeнсан я принуждава да проумее факта, че в действителност живее сама.

Благодарение и на холивудското, и на европейското кино десетки пъти сме имали възможност да наблюдаваме драматичния десант на Съюзниците в Нормандия, но както се оказва след премиерата на "Дни на слава", малцина - дори във Франция - са подозирали за съществуването на истинската Първа френска армия. За да бъде излъгано бдителното германско разузнаване и колаборационистите-висшисти, през 1944 тази почти 200-хилядна армия е събрана практически изцяло от жители на френските колонии (т.е. "туземци") - в нейния състав са воювали 110 000 жители на страните от Магреб (Мароко, Алжир и Тунис) и 20 000 африкански пехотинци и стрелци.

Действието започва през 1980 г., когато на търг в Лондон са изнесени материали, хвърлящи светлина върху опита за покушение срещу Рузвелт, Сталин и Чърчил по време на срещата им в Техеран през 1943 г...

Сценарист и режисьор на военния филм е Александър Буравски, а действието се развива на фона на обсадата на Ленинград по време на Втората световна война. Звездата от "Резервни убийци" Мира Сорвино изпълнява главната роля на журналистката Кейт Дейвис, която е обявена за мъртва след като през 1941-ва година нацистките войски навлизат в Съветския съюз и обсаждат Ленинград. Оцеляла благодарение на няколко местни хора Кейт не успява да се евакуира навреме и за да опази живота си тя обединява сили с младата и идеалистична руска полицайка Нина Цветнова (в ролята Олга Сутулова). Заедно двете жени се борят не само за своето оцеляване, но и за оцеляването на останалите невинни жители на обсадения Ленинград.