II wojna światowa, Niemcy. Dowództwo Luftwaffe sprawujące pieczę nad zestrzelonymi pilotami sił alianckich postanawia zreorganizować swój system obozów jenieckich. Przenoszą wszystkich oficerów z rozsianych po kraju oflagów do jednego, nowoczesnego i najlepiej strzeżonego. Nie zdają sobie sprawy, że tym sposobem zbiorą prawie całą "organizację X" - stworzoną przez więzionych pilotów RAF-u, by przygotowywać ucieczki i chociażby w ten sposób nękać wroga. Brytyjczycy posiadając śmietankę swoich specjalistów od kopania tuneli, fałszowania, zaopatrzenia, a na krawiectwie kończąc postanawiają wyprowadzić ok. 200 ludzi.
Adaptacja powieści Louisy May Alcott. Cztery siostry dorastają i przeżywają pierwsze miłosne zauroczenia.
Czterdziestoletni reżyser Adam Miauczyński wraca pamięcią do wydarzeń ze swojego życia. Niespełniony artysta cierpi z powodu ciągłych niepowodzeń zawodowych i osobistych. Jego marzenia o wielkiej karierze wydają się nieosiągalne, wielokrotnie wyrzucano go z planu filmowego za nieudolność. Na domiar złego od dwudziestu lat mieszka w znienawidzonej Łodzi, a jego małżeństwo rozpadło się. Po rozwodzie bohater nadal mieszka z byłą żoną. Marzy o wielkiej miłości, lecz związek z każdą napotkaną kobietą okazuje się dla niego kolejnym rozczarowaniem.
Podsłuchana przypadkowo rozmowa młodej, nieszczęśliwej mężatki z psychoanalitykiem staje się dla Marion, kobiety dojrzałej, ocenianej przez otoczenie jako "człowiek sukcesu", bodźcem do prawdziwej oceny własnego życia. Jej dalsze losy ukazują wiele głębokiej prawdy o naturze ludzkiej, zwodniczych kryteriach sukcesu i szczęścia i dużo optymizmu.
Połowa lat 80'. W Niemczech Wschodnich trwa kryzys, wojska Układu Warszawskiego blokują granice Berlina Zachodniego. Dochodzi do eskalacji konfliktu. Wojska UW najeżdżają Niemcy Zachodnie. Siły NATO, nie mogąc powstrzymać ich w sposób konwencjonalny, decydują się na użycie broni nuklearnej przeciwko oddziałom wroga; zaraz potem Sowieci zrzucają bombę atomową na regionalne dowództwo NATO. Następuje zmasowany atak atomowy z obu stron. Po wystrzeleniu kilkuset rakiet z głowicami atomowymi przez obie strony następuje zawieszenie broni. Jednak zniszczenia są przerażające. Miasta leżą w gruzach, z nieba spada pył radioaktywny, ocaleli ludzie masowo zapadają na chorobę popromienną i umierają. Nie działa elektryczność. brak jest łączności, szerzy się anarchia, dochodzi do samosądów.
Na film składa się pięć powiązanych ze sobą historii, traktujących o kobietach i ich problemach życiowych. Pierwsza z nich ukazuje nam życie doktor Keener, która szuka odpowiedzi w kartach tarota. Druga dotyczy Rebeki, stawiającej czoła wiadomości o nieplanowanej ciąży. Trzecia historia opowiada o samotnej matce, z piętnastoletnim synem, która nawiązuje znajomość z nowym sąsiadem. Czwarta z nich stanowi krótki obraz na parę lesbijek, z których jedna umiera na raka, a druga się nią opiekuje. Ostatnia historia dotyczy dwóch sióstr mieszkających razem. Kathy policjantka prowadzi śledztwo w sprawie samobójstwa samotnej kobiety. Samotnej jak ona sama.