Spojenectví Hitlera a Stalina bylo politickou senzací a jeho důsledky přispěly k vypuknutí druhé světové války a negativně ovlivnily životní osudy milionů Evropanů… 23. srpna 1939 se sešli představitelé nacistického Německa a Sovětského svazu, aby podepsali smlouvu o neútočení. Podle jejích signatářů se jí také říká Pakt Ribbentrop–Molotov. Bylo to zcela nečekané sblížení dvou nepřátel na život a na smrt, Hitlera a Stalina. Tato takřka neuvěřitelná aliance byla vyvrcholením událostí, které začaly nástupem nacistů k moci.
Listopad 1989 přinesl zhroucení sovětského bloku, který neustál ekonomickou i politickou situaci a nečekaně se rozpadl. O dva roky později se rozpadl také samotný SSSR. Vedla k tomu série nepředvídatelných i nevyhnutelných událostí... Sovětský svaz byl jedním z největších a nejvíce autoritářských impérií 20. století. Díky svědectvím klíčových osobností, včetně samotného Michaila Gorbačova, vzniknul fascinující snímek, který den po dni rekapituluje závěrečné dva roky před pádem této novodobé ruské říše. Tvůrcům se podařilo získat mnoho dosud neuveřejněných záběrů a odkrýt politické zvraty, zrady, spojenectví, úskoky, převraty, fyzické výhrůžky a lži, k nimž docházelo mezi dvěma znepřátelenými tábory vysoko postavených funkcionářů. Někdo se tomu snažil ze všech sil zabránit, někdo jiný naopak pomoci. Kolaps sovětského režimu se každopádně nezadržitelně blížil. Jakmile k němu došlo, dostal se k moci Boris Jelcin, stal se prezidentem nové Ruské federace a začala úplně nová éra.
Petrohrad se v roce 1917 stal svědkem dramatických bojů o vládu nad největší zemí světa. Když v únoru roku 1917 propukla v Rusku revoluce, světová veřejnost tomu nechtěla zpočátku věřit. Málokdo si dovedl představit, že třísetletá monarchie Romanovců – a největší impérium světa – se tak rychle zhroutí. V říjnu téhož roku se vlády chopili bolševici. Úspěch Leninovy revoluce poznamenal celé dvacáté století. Převzetí moci malou, ale dobře organizovanou skupinou vedenou nepříliš známým radikálním politikem, takřka nikdo nepředpokládal. Svět se divil, jak k tomu mohlo dojít. Odpověď je třeba hledat v převratných a často zcela nepředvídatelných událostech, ke kterým v zemi došlo mezi únorem a říjnem 1917. A je nutné položit si otázku, zda Lenin sám byl ve vleku těchto událostí, nebo si jako neomylný vůdce proletariátu razil vlastní a jedinou správnou cestu.
Marie miluje Putina, a proto pracuje pro mládežnické politické hnutí Naši. Nezávislý novinář Oleg stojí na druhé straně. Dánský koprodukční snímek z vítězné kolekce festivalu Jeden svět 2013.
Autor filmu, Martin Ryšavý, si nechává korigovat zrak v pražské optice, aby mohl i nadále vykonávat svou profesi filmaře cestujícího po vzdálených cizích krajích. Filozoficky laděný cestopisný film z Ukrajiny a Ruska je přerušován vstupy z vyšetření zraku a rozprava s optikem slouží jako rámcová situace filmového vyprávění.