Podczas pierwszego dnia w szkole nowy nauczyciel geografii (Kevin Spacey) rzuca pomysł, by uczniowie zastanowili się, w jaki sposób można zmienić świat. Mały Trevor (Haley Joel Osment) bierze sobie to do serca. Wymyśla sposób pomagania ludziom w potrzebie o nazwie "podaj dalej". Zaprasza bezdomnego (James Caviezel) do domu na obiad, swata matkę-pijaczkę (Helen Hunt) ze swoim nieszczęśliwym i samotnym nauczycielem. O "podaj dalej" pewnego dnia dowiaduje się wścibski dziennikarz (Jay Mohr). Odtąd próbuje dotrzeć do pomysłodawcy. Czy "łańcuszek szczęścia" sprawi, że świat będzie lepszy?

To historia pewnego przedsiębiorcy, który zakochuje się w aktorce, która przyjaźni się z kelnerką, która zakochuje się z ochroniarzu, który pracuje z kierowcą, który wozi dekoratorkę wnętrz, która jest żoną owego przedsiębiorcy... Lista powiązań między tymi postaciami jest dużo dłuższa i skomplikowana. Przy czym każda z osób pochodzi z zupełnie innego świata i, zdawałoby się, zupełnie do siebie nie pasują. Przedsiębiorca jest, powiedzmy sobie szczerze, burakiem, wraz z rozwojem akcji odkrywającym nieznane sobie dotąd światy. Zagrożona bezrobociem aktorka na równi przeżywa swe artystyczne wzloty i upadki, co 40. rok życia i rozpaczliwą tęsknotę za macierzyństwem. Kelnerka "romansuje jak facet" i handluje na lewo marihuaną. Ochroniarz jest byłym policjantem, służbistą i legalistą. Kierowca jest łagodnym idiotą. Dekoratorka wnętrz pozbawioną gustu i znacznie mniej łagodną idiotką.

Po śmierci żony Manny Singer (Ray Liotta) ma wielki problem z siedmioletnią córką Molly (Tina Majorino), ponieważ dziewczynka do nikogo się nie odzywa. Samotny ojciec podejmuje próbę znalezienia dla Molly odpowiedniej opiekunki. W odpowiedzi na ogłoszenie przez dom przewija się wiele kobiet. Wybór jest ogromny, lecz niesatysfakcjonujący. W końcu przed obliczem Manny'ego pojawia się czarnoskóra Corrina (Whoopi Goldberg). Manny decyduje się ją przyjąć.

Ciężarna Joy nie chce urodzić dziecka, ale wie też, że nie może liczyć na legalną aborcję. Dołącza do grupy aktywistek.

Daphne jest wychowywana przez swoją matkę w dzielnicy Nowego Jorku - China Town. Dziewczyna czuje, że aby odnaleźć siebie, musi najpierw poznać swoje pochodzenie. W tym celu postanawia wyjechać do Anglii, by spotkać wreszcie swojego ojca, arystokratę Henry'ego. Jednak na miejscu okazuje się, że jej ojciec ma poważne plany związane z polityką, do których ona nie pasuje. Daphne wbrew sobie z przebojowej nastolatki musi zmienić się w grzeczną, ułożoną młodą damę.

Życie Gwen Cummings to niekończąca się zabawa. Atrakcyjna dziennikarka nie zdaje sobie jednak sprawy, że ma poważny problem - za dużo pije. Dopiero gdy Gwen rujnuje przyjęcie weselne siostry i rozbija ślubną limuzynę, postanawia wziąć się za siebie i skończyć ze zgubnym nałogiem. Kiedy sąd daje jej do wyboru pobyt w więzieniu lub miesięczną terapię w ośrodku odwykowym, kobieta decyduje się na leczenie. Spotkanie z osobami, którym alkoholizm zniszczył życie, staje się dla niej poważnym ostrzeżeniem.

Will Keane (Richard Gere), właściciel znanej nowojorskiej restauracji, 50-letni playboy - specjalista od krótkich niezobowiązujących erotycznych przygód, spotyka 21-letnią Charlotte Fielding (Winona Ryder), która pragnie posmakować dorosłego życia. Will postanawia usidlić Charlotte - dla niego to kolejny romans, wykluczający zaangażowanie i trwający nie dłużej niż parę tygodni. To, co miało być krótkie, łatwe i przyjemne okazało się burzliwym związkiem opartym na przyciąganiu przeciwieństw, przepaści pokoleniowej, sprzecznych filozofiach życiowych, a przede wszystkim na głębokiej zmysłowości. Kiedy Will postanawia przerwać znajomość stosując swą rutynową formułkę, iż "nie obiecywał, że będzie to trwać wiecznie", dziewczyna zaskakuje go odpowiedzią: "oczywiście, że nie".

Film jest adaptacją klasycznej powieści Gustawa Flauberta "Pani Bovary". Wydana w 1857 roku książka uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury francuskiej. Opowiada o młodej kobiecie, Emmie, która zostaje żoną wdowca Karola Bovary. Małżeństwo jest dla niej koszmarem. Codzienność bardzo kontrastuje z romansem i przygodami, o których marzyła.