Toto vrcholné Ejzenštejnovo dílo má pět kapitol: začátek vzpoury, povstání, pohřeb Vakulinčuka, masakr na schodišti Oděsy a vítězná plavba. Po pětadvaceti letech od svého vzniku-byl film ozvučen hudbou a zvuky (když hudbu k němu složil německý skladatel Edmund Meisel pro berlínskou premiéru). Ejzenštejn ve svém filmu uplatnil jednak avantgardní divadelní postupy masové pantomimy, jednak nové prvky montáže.

Politické boje se stupňují. Rusko neodvratně kráčí vstříc komunistické diktatuře. Jeden muž v této těžké době miluje aristokratku a zároveň manželku bolševického vůdce.

V Rusku se píše rok 1904 a car Mikuláš II. slaví narození jediného syna. Zároveň vede válku s Japonskem kvůli jejich nepřátelskému tažení Ruskem. Ruská velmoc je na pokraji zkázy. Carevna Alexandra, původem z Německa, matka princezen Anastasie, Marie, Tatiany a Olgy, se obrací na charismatického mnicha Rasputina, aby uzdravil jejího jediného nemocného syna. Mikuláš II. je přesvědčen o jemu Bohem daném právu vládnout, přesto se nestará o potřeby svého lidu a nedaří se mu zastavit hrozbu světové války. Po bizarní smrti Rasputina, který měl nad Alexandrou až děsivou moc, Mikuláš II. pod nátlakem ruského parlamentu v březnu 1917 abdikuje. V mocenském vakuu se Kerensky s Leninem snaží každý prosadit svou. Královská rodina je nakonec uvězněna Sověty a popravena.

Deset dní, které otřásly světem lze považovat za jeden z nejzásadnějších počinů Sergeje Ejzenštejna 20. let, jímž poučeně rozvíjí radikální východiska jeho přelomového filmu Křižník Potěmkin. Výroba opulentně vypraveného díla byla podnícena 10. výročím Velké říjnové socialistické revoluce, kterou s krajním vypětím velebí estetické zpracování. Hrdinou historické agitky není jedinec, ale masa, jako jedno desetitisícové tělo lomozící carským režimem až ke kýženému vítězství. S nemenší intenzitou Ejzenštejn zužitkovává možnosti střihu. Například v podobě dnes již běžně užívané „intelektuální montáže", díky níž se ze střetu dvou nesourodých obrazů skládá zcela nový význam. Tak je tu předseda Alexandr F. Kerenskij přirovnán k mechanickému pávovi. Kvůli velikášské výrobě i netradičnímu stylu („formalismu") nebude trvat dlouho a Ejzenštejn, podobně jako další členové tzv. sovětské montážní školy, upadne u straníků v nemilost...

Kapitán Conan (Philippe Torreton) patří mezi nejpřísnější a nejnekompromisnější muže. Vede skupinu padesáti nemilosrdných bojovníků. Po kapitulaci Bulharska, v 52. týdnu války, završí francouzská armáda ve spolupráci se spojenci porážku nepřítele. Vedení mapuje poválečnou situaci a detailně prověřuje ztráty - počty raněných, nemocných a padlých v boji. Vojenské zdravotnictví řeší otázky, zda mají pozůstalí nárok na odškodnění… Francouzské jednotky se přesouvají do Bukurešti. Zde se kapitán Conan znovu střetává s plukovníkem De Scevem, který byl ve válce dvakrát zajatý a pokaždé se mu podařilo "záhadně" uniknout. Velitel zakáže vojákům rabování, opíjení se… vojenský stav si vyžaduje 100% připravenost a poslušnost. Conan totiž cítí, že válka ještě není u konce, změnil se jen nepřítel!(oficiální text distributora)

V současnosti Maria Spielreinová a Fraser v Rusku pátrají po životě Sabiny Spielreinové. Na počátku dvacátého století byla tato ruská dívka pacientkou, kterou léčil doktor Jung, a později se do sebe zamilovali a Sabina se stala jeho milenkou. Při čtení dokumentů badatelé odhalují milostný vztah mezi Sabinou a doktorem Jungem v době revoluce a války.