Opowieść o skinheadzie Dereku, który po brutalnym zabiciu Afroamerykanina próbującego okraść mu mieszkanie, trafia do więzienia. Za kratkami nie ma łatwego życia, gdyż wieść o jego czynach i przywództwie nad miejscową grupą skinheadów jest znana wszystkim współwięźniom. Jednak z biegiem czasu, pod wpływem nieoczekiwanych wydarzeń, jego spojrzenie na czarnoskóre społeczeństwo zmienia się. Po odsiedzeniu wyroku Derek stara się wyrwać z rasistowskiej "organizacji" swojego młodszego brata, który powoli zbliża się do upadku.

Rok 1950. Po nieudanym samobójstwie, w czasie śledztwa były cesarz Chin Pu Yi opowiada historię swojego burzliwego życia. Wszystko rozpoczyna się w 1908 roku, kiedy trzyletni Pu Yi trafia do Zakazanego Miasta, siedziby chińskich cesarzy, by objąć tron władcy. Jest ostatnim z dynastii Ching, panującej od trzech tysięcy lat. Już trzy lata później monarchia staje się republiką, a władza Pu Yi ogranicza się do Zakazanego Miasta. Młody władca dorasta w zamkniętym świecie. W 1929 roku na dwór przybywa angielski nauczyciel by przekazać wiedzę o świecie młodemu Pu Yi...

Fotograf od pokazów mody Thomas (David Hemmings) robi karierę. Jest bogaty, egoistyczny i całkowicie przekonany, że praca czyni go nowoczesnym, światowym artystą. Tymczasem w jego studiu zjawia się Jane (Vanessa Redgrave), która coraz usilniej żąda wydania zdjęć pary kochanków, którą Thomas z ukrycia sfotografował w parku. Na coraz to większych powiększeniach mężczyzna znajduje zwłoki.

Film oparty na autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez wiele lat działalności uśmiercił w Związku Radzieckim ponad 50 osób. Jego ofiary były młode, przeważnie poniżej siedemnastego roku życia. Wszechobecna biurokracja, niekompetencja i brak profesjonalizmu długo uniemożliwiały odnalezienie i ukaranie zabójcy. Dopiero ogromne zaangażowanie w sprawę detektywa Burakova (Stephen Rea) i jego niemalże obsesyjne dążenie do osiągnięcia celu zaczęło przynosić rezultaty.

Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji Agnieszka - dyplomantka szkoły filmowej - przekonuje "ważnego" redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, przed laty przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne "śledztwo", mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta...

Dla Tomasza, praskiego chirurga i niepoprawnego kobieciarza, największym szczęściem jest całkowita wolność osobista. Szuka seksu bez zobowiązań, chce zasmakować nieznośnej lekkości bytu i nie obchodzą go takie rzeczy jak stałe związki czy komunizm. Niech inni mieszkańcy Pragi walczą o prawo do szczęścia i wolność narodową. Tak dzieje się do momentu, gdy Tomasz natrafia na prawdziwą miłość.

Pełen okrucieństwa, mroczny horror. Kandydat skrajnej prawicy wygrywa drugą turę wyborów prezydenckich we Francji. Grupa młodych rabusiów wkrada się do tajnej siedziby, znajdującej się na starym górniczym odludziu. Zbyt późno przekonają się, że zamieszkana jest przez neo-nazistów, kanibali.

Film zrealizowany w konwencji dokumentu fabularyzowanego, przedstawiający autentyczne losy Jerzego Jachowicza, dziennikarza "Gazety Wyborczej". W latach osiemdziesiątych Jachowicz dążył m.in. do wyjaśnienia niejasnych okoliczności morderstw dokonanych na księdzu Zychu i Grzegorzu Przemyku. W zbrodnie te zamieszani byli funkcjonariusze komunistycznych służb specjalnych i Milicji Obywatelskiej. Upór reportera doprowadził wreszcie do tragedii, której śmiertelną ofiarą stała się jego żona. Nieznani sprawcy spalili też mieszkanie rodziny Jachowicza w Pruszkowie. Pomimo to dziennikarz nie zrezygnował ze swojej walki o prawdę. "Tu stoję" to swoisty hołd złożony Jachowiczowi przez reżysera. W filmie Dudziewicza dziennikarz wspomina swoje kolejne "reportaże śledcze" i związane z nimi perypetie. Z jego opowieści wyłania się portret człowieka, dla którego praca przerodziła się z czasem w prywatną wojnę z mafią milicyjno-esbecką. [PAT]