Biznes to wojna. I to taka, w której nie bierze się jeńców. Aby zgromadzić wielki majątek, trzeba być bezwzględnym i gotowym na wszystko. Takim właśnie człowiekiem był Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis). Na przełomie XIX i XX wieku udało mu się odkryć złoża ropy naftowej w Nowym Meksyku. Umiejętnie inwestując kapitał, Plainview dorobił się całkiem pokaźnej fortuny. Sukces miał jednak swoją cenę - Daniel stał się potworem znienawidzonym przez wszystkich. Nie cofał się przed niczym, nawet jeśli w grę wchodził szantaż czy zabójstwo. W swoim dziele reżyser (Paul Thomas Anderson) pokazał brutalne narodziny wielkiego, amerykańskiego kapitału.

Lata 30., Włochy. Marcello Clerici (Jean-Louis Trintignant) pracuje dla rządu jako tajny agent. Aby uzyskać wyższy status społeczny, żeni się z bogatą Giulią (Stefania Sandrelli). Dostaje nowe zadanie, ma rozpracować profesora Quadriego (Enzo Tarascio), mieszkającego w Paryżu działacza antyfaszystowskiego. Wybiera się więc z nowo poślubioną żoną w podróż poślubną do Francji.

Rang de Basanti to opowieść o przebudzeniu młodego pokolenia. Młoda Angielka Sue McKinley znajduje dziennik swojego dziadka - brytyjskeigo oficera, który był naocznym świadkiem rewolucji w Indiach. Po przeczytaniu dziennika dziewczyna postanawia nakręcić film o rewolucji w Indiach. Pakuje manatki i wyjeżdża do tego egzotycznego kraju. Tam szuka obsady i gdy w pewnym momencie wydaje jej się że nigdy nie znajdzie odpowiednich aktorów spotyka DJa, Aslama, Karana, Sukhiego. Ci uroczy utracjusze tworzą obsadę wymarzonego filmu Sue. Wraz z postępem prac bohaterowie zmieniają się wewnętrznie, dojrzewają i podejmują dość zaskakujące decyzje. Na początku film nawiązuje do przeszłości - historii rewolucji, ale kończy się odniesieniem do spraw współczesnych i bliskich także nam.

Mark Wahlberg wciela się w postać Boba Lee Swaggera, byłego snajpera korpusu marines i rozczarowanego amerykańskiego bohatera, który miał nadzieję, że po odkryciu druzgocącej zdrady na zawsze będzie mógł skończyć ze swoją dotychczasową pracą. Teraz, mimo tego, że odszedł ze służby i zaszył się daleko w górach, okazuje się, że jest potrzebny krajowi. Odwiedza go bowiem emerytowany pułkownik Isaac Johnson (Danny Glover), który informuje go o tym, że życie prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zagrożone i tylko umiejętności Swaggera są w stanie zapobiec tragedii.

Kunieda Kei jest popularnym, młodym spikerem telewizyjnym, którego osobowości w pracy i poza nią drastycznie się różnią. Na zewnątrz jest obrazem doskonałości pieszczotliwie nazywanym „księciem”, podczas gdy w środku nieustannie przeklina niekompetentność otaczających go ludzi. Oczywiście nikt poza nim nie zna prawdy. Do czasu, gdy pewnego dnia wpada na poznanego w pracy animatora, Tsuzukiego Ushio. Chociaż w swojej masce i znoszonych ciuchach nie zostaje rozpoznany, w ramach rekompensaty za zranioną rękę Kei zostaje zmuszony do pomocy Tsuzukiemu. Tak zaczynają się jego desperackie starania o dochowanie pieczołowicie skrywanego sekretu. W końcu niemożliwym jest, aby ktoś mógł pokochać obie jego strony... prawda?

Susie Salmon zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana przez swojego sąsiada. To, co się dzieje po jej śmierci, obserwuje z nieba. Spoglądając w dół, snuje głosem czternastolatki powieść koszmarną, ale też pełną nadziei. Przez długie tygodnie po swojej śmierci Susie obserwuje życie, które toczy się już bez niej – przysłuchuje się pogłoskom na temat swojego zniknięcia, współczuje rodzicom, którzy ciągle wierzą, że córka się odnajdzie, obserwuje, jak ten, który ją zamordował, zaciera ślady zbrodni, widzi jak małżeństwo jej rodziców rozpada się, ojciec obsesyjnie pragnie zemsty, a siostra staję się osobą zupełnie obcą.

W starej posiadłości Wildcoxów, Howards End w Surrey, Helen Schlegel i Paul Wilcox przeżywają wielką młodzieńczą miłość. Rodzina Paula nie jest zachwycona i romans zostaje stłumiony w zarodku. Mija kilka miesięcy. Rodzina Wilcoxów wynajmuje na zimę kamienicę w Londynie - na wprost okien domu, w którym mieszka Helen Schlegel z siostrą Margaret i bratem Tibby. Margaret ciąży niezręczność sytuacji. Udaje się z wizytą do pani Ruth Wilcox. Obie panie zaprzyjaźniają się. Ruth Wilcox jest poważnie chora, ukrywa ten fakt przed rodziną i wkrótce umiera. W testamencie rodową posiadłość zapisuje... Margaret Schlegel

Lazarus (Samuel L. Jackson) jest dojrzałym, wierzącym mężczyzną, mającym problemy z żoną. Pewnego dnia spotyka Rae (Christina Ricci), młodą kobietę uzależnioną od seksu. Próbuje on zmienić jej dotychczasowy sposób bycia, co nie wydaje się być łatwe.

Nastolatek Stanley Yelnats IV staje się ofiarą pecha związanego ze starą rodzinną klątwą. Niesłusznie oskarżony, trafia do zakładu poprawczego Camp Green Lake prowadzonego przez tajemniczą naczelniczkę. On i inni chłopcy muszą codziennie kopać w więziennym placu, będącym niegdyś dnem wyschniętego jeziora Green Lake, dziury głębokie i szerokie na pięć stóp... bez widocznego powodu. Ale powód istnieje! Stanley i jego koledzy muszą odkryć, czego tak naprawdę szukają i raz na zawsze zdjąć klątwę z rodziny Yelnatsów.

W jednym ze współczesnych miast szerzy się epidemia ślepoty. Próby znalezienia odpowiedniego leku kończą się fiaskiem, gdyż każdy kontakt z zarażonym powoduje utratę wzroku. Władze miasta podejmują decyzję, by chorych umieścić w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym, a następnie poddać ich kwarantannie. Sytuacja z godziny na godzinę staję się coraz bardziej napięta. W szpitalu dochodzi do zamieszek, którymi dowodzi jeden z pacjentów. Naocznym świadkiem wydarzeń jest żona chorego lekarza, która udaje ociemniałą, by być blisko męża.

Moskwa. Kapitan milicji Arkady Renko (William Hurt) prowadzi śledztwo w sprawie potrójnego morderstwa. Ciała ofiar znaleziono w parku Gorkiego. Zostały tak zmasakrowane, że ich identyfikacja jest niemożliwa. Jedyną wskazówkę stanowią łyżwy znalezione przy jednej z ofiar, podpisane nazwiskiem Iriny Asanovej, oraz ślady po kulach. Kaliber broni jest taki, jak tej, której używają agenci KGB. Wkrótce kapitan Renko poznaje tajemniczą piękność, Irinę (Joanna Pacuła), która wydaje się coś wiedzieć na temat zagadkowych morderstw. Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Martina Cruza Smitha. Joanna Pacuła za swoją rolę nominowana została do Złotego Globu.

Bukareszt, 1938 rok. Nad miastem szaleje burza. W pewnego starszego człowieka uderza piorun. To profesor Dominik Matei. Udaje mu się przeżyć. Co więcej, mężczyzna odzyskuje młodość, a jego zdolności intelektualne osiągają poziom niedostępny dla przeciętnego człowieka. Jak to możliwe? Na to pytanie nauka nie zna odpowiedzi. Matei zaś pragnie tylko jednego – chce posiąść wiedzę absolutną. Osobą Profesora zaczynają się tymczasem interesować naziści. Widzą w nim obiekt przydatny w prowadzonych przez Trzecią Rzeszę eksperymentach medycznych.

Nieśmiała, wychowywana przez matkę dewotkę nastolatka Carrie White jest nieustannie wyśmiewana przez szkolnych kolegów. Już jako małe dziecko odkrywa w sobie paranormalne zdolności, które później postanawia wykorzystać przeciwko złośliwym rówieśnikom.

"Sahara" jest pierwszym z serii filmów opowiadających o przygodach Pitta, wydana po raz pierwszy w 1992 r. powieść uważana jest za jedną z najlepszych w serii. Bezkresne pustynie Egiptu. Eva Rojas, naukowiec z ramienia ONZ, prowadzi śledztwo w sprawie śmiercionośnej zarazy dziesiątkującej okoliczną ludność i morska faunę. Amerykański agent rządowy Dirk Pitt wraz ze swoim współpracownikiem, postanawiają wesprzeć Evę w poszukiwaniach źródła epidemii, która rozprzestrzenia się już na cały kontynent. Wkrótce okazuje się, że za przeciwników mają niebezpiecznego przemysłowca – miliardera i pozbawionego skrupułów afrykańskiego dyktatora, którzy nie wahają się dla zysku doprowadzić kontynent do zagłady.

Film opowiada historię chłopca, którego matka (Annette Bening) oddaje na wychowanie swojemu psychiatrze, przypominającemu z wyglądu Świętego Mikołaja (Brian Cox). Dwunastoletni Augusten Burroughs (Joseph Cross) mieszka z dziwaczną rodziną doktora, wśród koszmarnego bałaganu. Przyjaźni się z pedofilem (Joseph Fiennes) mieszkającym w szopie na podwórku. Jest to opowieść o dzieciństwie bez zasad, z choinką stojącą na środku pokoju przez okrągły rok, w domu, gdzie valium zastępuje cukierki, a nudę zabija się przy pomocy elektrowstrząsów.