Film opowiada o losach dziewcząt, które w latach sześćdziesiątych trafiły do zakładów prowadzonych przez Siostry św. Marii Magdaleny. Były wśród dziewcząt niezamężne matki, ofiary gwałtów, sieroty zbyt ładne i zbyt kochające życie. Zamykano je w zakonach, gdzie, zamiast na modlitwie, spędzały czas na praniu, wyżymaniu i prasowaniu. Zyski z ich pracy zasilały kasę zakonu, zaś one mogły być pewne tylko jednego - że za każde najmniejsze przewinienie czekają je dotkliwe kary fizyczne i psychiczne.
Jacques Mesrine, prawdopodobnie najgroźniejszy przestępca swojej epoki, w swoim życiu dorobił się imponującej kartoteki; niezliczone napady na banki, porwania, 39 zabójstw oraz dwie ucieczki z więzienia. Określany był mianem wroga publicznego numer jeden, był również tematem numer jeden dla francuskich i światowych mediów, które przerażał ale jednocześnie fascynował. Trzymająca w napięciu i wierna autentyzmowi sensacyjna opowieść o legendzie świata przestępczego.
Utah, 1957 rok. Bezrobotna, niezamożna rozwódka Caroline (Ellen Barkin) i jej nastoletni syn Toby (Leonardo DiCaprio) podróżują po USA. Kobieta próbuje znaleźć pracę. Kiedy spotyka Dwighta (Robert De Niro) - mechanika samochodowego, jest pewna, że uśmiechnęło się do niej szczęście. Romantyczny i przystojny mężczyzna szybko zdobywa jej serce. Wkrótce marząca o życiowej stabilizacji Caroline wychodzi za niego za mąż. Niestety, sielanka nie trwa długo. Wkrótce Dwight pokazuje swe prawdziwe oblicze. Staje się apodyktyczny, przejawia też sadystyczne skłonności. Z czasem zaczyna upokarzać Toby'ego. Zdesperowany chłopak pragnie za wszelką cenę opuścić dom.
XIX wiek. Australijski kontyngent uczestniczy w wojnie przeciwko Burom. Żołnierze zabijają jeńców. Kiedy nadchodzi pokój lord Kitchener chce zademonstrować brytyjskie poszanowanie prawa.
Rodzina Kerriganów żyje w Melbourne, niedaleko lotniska (scenarzystka Jane Kennedy pisze nawet, że "lotnisko to ich podwórko"). Niestety, rząd i władze lotniska (które chcą wykupić ich ziemię) zmuszają ich do opuszczenia ukochanego domu. Kerriganowie się nie zgadzają na przeprowadzkę, ale wkrótce staje się jasne, że lotnisko dopnie swego - w ten czy inny sposób. Kerriganowie są jednak zdecydowani walczyć o swój dom.
Wiosna 1978 roku. Brad Whitewood mieszka ze swoją zgorzkniałą matką, ojczymem i 16-letnim bratem Tommym na zaniedbanej farmie w Pensylwanii. Pewnego dnia w okolicy pojawia się jego ojciec, który przed laty porzucił rodzinę. Imponuje synowi stylem życia i bogactwem. W międzyczasie Brad zostaje wydalony ze szkoły, co budzi gniew ojczyma. Nie mając większych perspektyw, chłopak postanawia opuścić dom. Zamieszkuje z ojcem, który - jak się okazuje - jest szefem złodziejskiej szajki.
Gdy 17 września 1939 roku armia radziecka wkroczyła do Polski, nieprzygotowana do walki na dwóch frontach armia II Rzeczpospolitej musiała ponieść klęskę. Wśród jeńców wojennych znalazło się kilkanaście tysięcy oficerów. Ich rodziny z utęsknieniem czekały na ich powrót. Nigdy on jednak nie nastąpił. Dzieło Andrzeja Wajdy ukazuje historie kobiet, które mimo upływu lat, ciągle czekały na powrót swych mężów, synów, braci i ojców, uwięzionych przez NKWD.
Biznesmen Ladd Devine postanawia wybudować kompleks turystyczny w Milagro, sennej mieścinie na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy próbują wstrzymać budowę, wiedząc, że grozi ona wysiedleniem hiszpańskojęzycznej ludności. Początkowo są osamotnieni w tej walce i jednocześnie kuszeni możliwościami zarobku na nowej budowie. Sytuacja zmienia się dramatycznie, gdy prace budowlane utrudniają farmerom dostęp do wody.
Blanka wiedzie nastoletnie, buntownicze życie lokatorki domu zastępczego. Przypadkiem znajduje się centrum kryminalnych zdarzeń, w które uwikłani są wysoko postawieni politycy. Pod wpływem ekstremalnych emocji dziewczyna wydaje im wojnę według własnych reguł. W mrocznej grze o sprawiedliwość Blanka staje się tematem mediów i ikoną wielu kobiet. Jednak im więcej pytań, tym mniej jasna staje się jej rola w aferze.
28 stycznia 1986 roku doszło do wycieku paliwa i po zaledwie 73 sekundach od startu z Florydy prom "Challenger" eksplodował. W przeddzień katastrofy jeden inżynier próbował nie dopuścić go do wyloptu.
Podczas podróży do Indii Ruth zostaje wyznawczynią jednego z tamtejszych guru. Rodzina dziewczyny wynajmuje specjalistę od sekt, aby uwolnił ją spod wpływu nauk Hindusa.
Zdezorientowane organy ścigania próbują znaleźć odpowiedzi na temat serii coraz bardziej brutalnych napadów na banki, operacji fałszerstwa i kradzieży samochodów pancernych, do których doszło w 1983 r. w północno-zachodniej części Pacyfiku. Samotny agent FBI stacjonujący w sennym, malowniczym miasteczku Coeur d’Alene w stanie Idaho zaczyna wierzyć, że przestępstwa te nie są dziełem tradycyjnych przestępców motywowanych finansowo, ale grup niebezpiecznych krajowych terrorystów zainspirowanych przez radykalnego, charyzmatycznego przywódcę, który planuje niszczycielską wojnę przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych.