Bioluminiscencia je zahalená mnohými otáznikmi a vyskytuje sa v rôznych formách. S istotou však vieme, že svetlušky ju používajú na prilákanie opačného pohlavia... Keď večerné šero ustúpi čiernej noci, všadeprítomnú tmu prežiari živé svetlo. Tieto svetlá tancujúce okolo mňa sú svetlušky - drobný hmyz, ktorý má zvláštnu schopnosť produkovať svetlo - schopnosť bioluminiscencie. A nie sú jediné. Vedci nachádzajú pozoruhodné a krásne svietiace formy života po celom svete. Toto živé svetlo Attenborougha vždy fascinovalo. A objavovanie ďalších a ďalších svietiacich tvorov vyvoláva ďalšie otázky: Prečo? Aký je účel tohto svetla? A ako vzniká? Až v posledných rokoch začali vedci hľadať odpovede na tieto otázky. Pozývajú nás pritom do sveta, ktorý je úplne odlišný od toho nášho. Vďaka moderným kamerám - jedna z nich bola vyvinutá špeciálne pre tento program - sa teraz môžeme pozrieť na tento výnimočný jav ako nikdy predtým.

Známy kontroverzný americký filmár Michael Moore sa vo svojom filme Sicko zameral tentokrát na pomery v americkom systéme zdravotného poistenia. Na príkladoch niekoľkých ľudí, ktorí z rôznych dôvodov potrebovali lekársku pomoc, demonštruje Moore triky, ktorými sa poisťovne snažia zabrániť, aby za svojich klientov platili. Rad ľudí dokonca tieto inštitúcie z malicherných dôvodov vôbec odmietajú poistiť ako príliš rizikových klientov. Autor sa vydáva aj za hranice, konkrétne do Kanady, Francúzska a dokonca na Kubu, aby ukázal, ako funguje zdravotný systém tam. Michael Moore, ako je u neho už obvyklé, zaujíma jednoznačné (a nanešťastie aj jednostranné) stanovisko, pričom svojich "nepriateľov" nijako nešetrí. Používa pritom svoj povestný sarkazmus, iróniu a samozrejme tiež nesporný filmársky talent.

Všetci sedíme na časovanej bombe. Pokiaľ majú pravdu pesimistické hlasy, predstavované drvivou väčšinou svetových klimatológov, máme približne desať rokov na to, aby sme odvrátili ekologickú katastrofu neskutočných rozmerov, ktorú by sprevádzalo extrémne počasie a ktorá by nenávratne zmenila tvár našej planéty a život na nej. Ak ste sa teraz zarazili, určite vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepríjemná pravda režiséra Davisa Guggenheima. V nej popisuje zapálený súboj jedného muža s mýtmi a nepravdami obklopujúcimi fenomén globálneho otepľovania a jeho návod na únik zo slepej uličky. Tým mužom je bývalý americký viceprezident Al Gore, ktorý po neúspešných prezidentských voľbách v roku 2000 presmeroval kormidlo svojho života v ústrety záchrane planéty pred nezvratnými zmenami.